Większość muzealnych placówek oferuje wirtualne spacery, fachowe opisy dzieł sztuki i zaskakujące ciekawostki (również dzięki Google Arts & Culture). Wszystko to bez kolejek i do tego bezpłatnie. Zaczynamy zwiedzanie.

Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku
Jedna z najciekawszych kolekcji sztuki współczesnej na świecie (jeśli nie najciekawsza). W MoMA zobaczycie obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki, fotografie, video i nowe media. Czego nie można pominąć? Gwiaździstej nocy van Gogha, Panien z Awinionu Picassa czy dzieł Hoppera i Rousseau.  
Wizyta w MoMA

Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie
Największa kolekcja prac i pamiątek po holenderskim malarzu. Na wirtualnej wystawie obejrzymy słynne Słoneczniki, autoportrety i krajobrazy wypełnione falującymi łanami zbóż. Znajdziemy tu także wcześniejsze prace artysty.
Wizyta w Muzeum van Gogha

Musée d’Orsay w Paryżu
Czy są z nami miłośnicy sztuki francuskiej? Muzeum d’Orsay posiada naprawdę przebogaty zbiór, w tym największą kolekcję prac impresjonistów i postimpresjonistów (Monet, Manet, Degas, Renoir, Cézanne, Seurat, Sisley, Gauguin).
Wizyta w Musée d’Orsay

Muzeum Narodowe w Warszawie
MNW pozostaje zamknięte dla zwiedzających, ale w świecie wirtualnym nadal prezentuje bogactwo sztuki europejskiej (w tym polskiej) i orientalnej, od starożytności po czasy współczesne. On-line można zobaczyć zarówno dzieła eksponowane na co dzień w galeriach, jak i te z muzealnych magazynów.
Wizyta w MNW

Galeria Uffizi we Florencji
To jedno z najstarszych muzeów w Europie, nie mogło zabraknąć więc go w naszym zestawieniu. Rembrandt, Caravaggio, van Dyck, Rafael, Rubens, Michał Anioł, Botticell, Da Vinci na wyciągnięcie ręki, a raczej na kliknięcie.
Wizyta w Galerii Uffizi

Muzeum Guggenheima w Bilbao
Hiszpańskie muzeum ze sztuką współczesną do tego w imponującym budynku zaprojektowanym przez Franka O. Gehry’ego. W zbiorach  prace Eduardo Chillidy, Andy Warhola, Willema de Kooning i Roberta Rauschenberga. Wirtualna wycieczka obejmuje nie tylko perełki z kolekcji, ale również przewodnik po architekturze tego miejsca.
Wizyta w Muzeum Guggenheima w Bilbao

Muzeum Narodowe w Krakowie
Ogromny i bardzo ciekawy zbiór sztuki polskiej, ale także europejskiej. Dzieła, których nie można przegapić? Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego Autoportret w białym stroju Jacka Malczewskiego, Szał uniesień Władysława Podkowińskiego, Dziewczynka z chryzantemami Olgi Boznańskiej. Do tego olbrzymia kolkekcja prac Stanisława Wyspiańskiego. 
Wizyta w MNK

Stara Pinakoteka w Monachium
Kolekcja Starej Pinakoteki to dzieła malarstwa niemieckiego, francuskiego, holenderskiego, flamandzkiego, włoskiego i hiszpańskiego od średniowiecza po rokoko.
Wizyta w Starej Pinakotece

Tate Britain (cześć Tate Modern) w Londynie
To brytyjskie muzeum z imponującym zbiorem sztuki prezentujące dzieła datowane od roku 1500 do czasów współczesnych. Czego nie można przegapić? Ofelii Johna Everetta Millaisa, Pani z Shalott Johna Waterhouse'a i obrazów Williama Turnera (nie tylko marynistycznych).
Wizyta w Tate Britain