W 2020 roku na Placu Defilad w Warszawie swoje podwoje w nowej siedzibie otworzy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W tej chwili placówka mieści się przy ulicy Pańskiej. Natomiast w ostatni weekend oficjalnie zainaugurował swoją działalność tymczasowy pawilon wystawowy nad Wisłą zaprojektowany przez znanego austriackiego architekta Adolfa Krischanitza. Ten budynek został wymyślony jako budowla przenośna, drewniana, do wielokrotnego użytku (wpisując się tym samym w modny ostatnio trend upcyklingu, także w architekturze). Wiedeńską fundacja Thyssen-Bornemisza Art Contemporary użyczyła go bezpłatnie.  

Sala wystawowa w pawilonie liczy sobie około 600 metrów kwadratowych powierzchni. To daje sporo miejsca na wystawy pod dachem, ale w tym budynku sztuka znajdzie się także na zewnątrz. Fasadę budynku pomaluje wkrótce malarz młodego pokolenia Sławomir Pawszak. Inspiracją dla jego pracy jest amerykański serial popularno-naukowy z lat 80 pod tytułem Cosmos
Obecnie w muzeum obejrzycie wystawę Syrena herbem twym zwodnicza“. To opowieść o kulturowych znaczeniach symbolu Warszawy i jego uniwersalności, zachwyci nie tylko rodowitych Warszawiaków. 
Celem wystawy jest pokazanie i uruchomienie potencjału tkwiącego w symbolu syreny. Jest to pierwsza tak duża wystawa współcześnie traktująca o syrenie, łącząca różne podejścia do zagadnień hybrydowości, tożsamości narodowej oraz mitologii. Próbke tego, co można zobaczyć w Muzeum nad Wisłą znajdziecie w naszej galerii. Zapraszamy. 

Co?: Muzeum nad Wisłą
Gdzie?Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”), Warszawa
Kiedy?: Otwarte od 25 marca, wtorek-czwartek, godz. 12.00-20.00, piątek, godz. 12.00-22.00, sobota, godz. 11.000-20.00, niedziela, godz. 11.00-18.00, w poniedziałki Muzeum jest nieczynne.
Za ile?: Wstęp wolny.