Drugie życie wnętrza przy Lwowskiej

Dzisiaj zaglądamy do wysokiego (4m) wnętrza kamienicy z 1911 roku na Lwowskiej w Warszawie. Wcześniej mieściła się tu tajna biblioteka ocenzurowanej literatury. Remontu i aranżacji mieszkania w warszawskiej kamienicy podjęły się Aleksandra Falkowska, Ewa Domarecka oraz Izabella Pol (Studio Pattern). Projektantki zachowały oryginalne elementy i przeprowadziły ich staranną renowację. W ten sposób drugie życie dostały drzwi, stolarka okienna, kasetonowe podłogi (robią naprawdę ogromne wrażenie) oraz sztukateria sufitowa. Podczas skuwania łazienki odkryto okno szybowe, które wcześniej było zamurowane, a także oryginalną cegłę sprzed ponad stu lat. 

Mieszkanie w kamienicy

W tym trzypokojowym mieszkaniu na pierwszym planie zdecydowanie błyszczy salon. Tu stare płynnie łączy się z tym, co nowe. Antyki, hiszpańskie lampy i kryształowe żyrandole mamy tu tuż obok nowoczesnych sof (w różu i butelkowej zieleni) i słynnego zdjęcia z Patti Smith zrobionego w Paryżu w 1969 roku przez jej siostrę Lindę Smith Bianucci. 
Na szczególną uwagę zasługuje też jedna z sypialni, ta z grafitowymi ścianami. Ciemne barwy projektantki przełamały kraciastą narzutą na łóżko, kremowym kilimem i lustrami w złotych ramach. Kuchnia w czerni i bieli to nowoczesna zabudowa, nie zabrakło tu jednak klimatu retro (podłogi, lampy). W łazience Studio Pattern postawiło na białe cegiełki - "metro tiles". Warto także wspomnieć o ręcznie wykonanych grzejnikach i bateriach miedzianych od Konrada Grądzkiego. 

___

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.