Wobec wnętrza z elementami  art - déco nie sposób przejść obojętnie. Luksusowe, eleganckie, urządzone z odrobiną szaleństwa pomieszczenia przyciągają uwagę miłośników mody, trendów, sztuki i luksusowego designu. Wbrew pozorom stworzenie podobnej przestrzeni wcale nie jest skomplikowane i trudne. Za co kochamy art - déco we wnętrzach? Jak zaaranżować mieszkanie w podobny sposób? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Art - déco we wnętrzach - krótka historia stylu

Nowy nurt pojawił się w kulturze i designie w 1919 roku. Niemal od razu zyskał grono zagorzałych fanów. Nazwa stylu wzięła się od dwóch francuskich słów oznaczających sztukę dekoracyjną. Symetrycznie spójne wnętrza pełne złoconych ram i powiększających przestrzenie luster stanowiły doskonałe uzupełnienie popularnych wówczas portretów Tamary Łempickiej, rzeźbionych w kamieniach figurek zwierząt i ekskluzywnych materiałów, tj. marmur czy szlachetne gatunki drewna. Szczególną uwagę poświęcano detalom i szczegółom. Geometryczne wzory pyszniły się na grubych tkaninach i obiciach mebli.

Meble we wnętrzach w stylu art - déco

Najczęściej wybierano meble, które podkreślały charakter wnętrza. W salonach, sypialniach i pokojach gościnnych nie mogło zabraknąć opływowych krzeseł, kanciastych foteli i łóżek w kształcie łagodnie wygiętych łuków. Drewno w naturalnych odcieniach brązu współgrało z akcesoriami w innych przestrzeniach. Nowe stylizowane na lata 20. meble są wykonane z forniru  z wyraźnie zaznaczonymi słojami, a ich powierzchnie poleruje się na wysoki połysk.

Ekskluzywne dodatki we wnętrzu w stylu art - déco

Już w chwili pojawienia się, art - déco nie był nurtem dla każdego. Wnętrza mieszkań kusiły bogactwem wzorów, faktur i szeroką paletą barw. Dbano o jakość gadżetów i ich nietuzinkowy, jedyny w swoim rodzaju charakter. Wnętrze  miało wyglądać elegancko i nieprzeciętnie. Zwracano uwagę wyłącznie na najlepszej jakości materiały i bibeloty w złotym, srebrnym lub białym kolorze. Dobrą opcją było też łączenie ich z nieśmiertelną czernią. Nietuzinkowy wygląd mieszkania podkreślano przez wieszanie na ścianach obrazów i dużych luster. Duplikowano geometryczne wzory na tapetach, chętnie umieszczano je w innych pomieszczeniach.

Jak zaaranżować wnętrze w stylu art - déco?

Wbrew pozorom, aby stworzyć podobną przestrzeń nie musisz być milionerem. Wystarczy, że do dobrej jakości mebli dobierzesz odpowiednie dodatki. Geometryczne tapety z rombami sprawdzą się w kilku pokojach. Złocone lustra w finezyjnych kształtach wspaniale będą wyglądać na tle równie ekskluzywnych i unikatowych bibelotów. Jeśli nie przepadasz za tapetami pomaluj ściany na zbliżony do nich kolor. Nie przepadasz za intrygującą czernią? Dobrą opcją są klasyczne przełamane odcienie beżu, bieli, szarości i brązu z dodatkiem czarnych elementów. Takie wnętrze stanowi o doskonałym guście właściciela domu.