To roślina, która zachwyci każdego. Nie jest wymagająca, potrafi zachwycać głęboko zielonymi listkami o każdej porze roku. Bardzo dekoracyjny krzak jest odporny na różnice temperatur, stanowi wspaniałą ozdobę każdego ogrodu. Zdarza się, że atakują go szkodniki. Jak uratować usychający bukszpan? Podpowiadamy.

Bukszpan - krótka charakterystyka rośliny

Bukszpan (Buxus sempervirens), zwany inaczej gryszpanem, jest popularną zimozieloną, wieloletnią rośliną. Krzaki lub stare żywopłoty nadają się do formowania i cieszą oczy przez cały rok. Zdarza się, że ciemne, mięsiste i eliptyczne listki są pozbawione koloru, omszałe, pozbawione blasku. Dlaczego tak się dzieje?

Ratowanie usychającego bukszpanu - od czego zacząć?

Pozbawione liści krzewy nie wyglądają urokliwie. Jeśli krzaczek nie ma dostępu do wody (np. rośnie pod daszkiem) trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. Najczęściej jednak za marną kondycję bukszpanu odpowiada odpowiada szkodnik - ćma bukszpanowa (cydalima perspectalis), owad występujący w Europie od kilku lat. Zwykle zadamawia się we wnętrzu krzaka, pozbycie się go jest dość trudne i czasochłonne. Duża odporność na środki ochrony roślin sprawia, że wyplewienie rozwijających się larw wydaje się niemożliwe.

Ćma bukszpanowa- szkodnik niszczący bukszpan

Ćma bukszpanowa zwykle atakuje krzewy kilka razy do roku. Uwielbia zwłaszcza młode pędy i lśniące zielone liście, jest też zahartowana na wiele oprysków. Jeśli zauważysz na krzaku pasożyty zastanów się nad sposobem, w jaki zamierzasz z nimi walczyć (o sposobach piszemy poniżej). 

Jak uratować usychający bukszpan?

Przede wszystkim zwróć uwagę na wygląd rośliny. Jeśli faktura liści jest matowa, pożółkła i w niczym nie przypomina dostojnych krzaków, prawdopodobnie zaatakowała je ćma bukszpanowa. Jeśli w porę ją dostrzeżesz, spróbuj uratować krzaczek. Zadbanie o rozłożyste i wieloletnie żywopłoty jest tym trudniejsze, że są one duże. Wtedy akcja ratunkowa wymaga dużych nakładów pracy. 

We wnętrzu bukszpanu możesz umieścić pułapki feromonowe. Są też specjalne opryski (zapytaj w swoim sklepie ogrodniczym o konkretny produkt). Dobre efekty daje działanie mechaniczne czyli ręczne zbieranie żarłocznych gąsienic z listków i zdejmowanie charakterystycznej pajęczynki z zaatakowanych listków (trzeba to robić regularnie, najlepiej codziennie). Wytnij zniszczone liście, pozostałych gałązek nie przycinaj zbyt mocno. Dobrze jest umieścić pod krzakiem kompost, biohumus, a krzaczek podlać wywarem z wrotyczu. Odpowiednie nawilżanie i usuwanie chwastów to kolejne kroki do zapewnienia zdrowego wyglądu bukszpanu. Krzaki bukszpanu zacznij obserwować na początku kwietnia. To wtedy owady składają jaja. Już wtedy bylinę warto opryskać i delikatnie przyciąć. Dzięki temu zabiegowi powinno pojawić się więcej liści. Po raz kolejny w podobny sposób warto zadbać o roślinę latem. Pod koniec sezonu, czyli późną jesienią, po raz ostatni przytnij gałązki, otul je włókniną i korą.

Wycinanie bukszpanu

Jeśli większość liści jest sucha i matowa, a krzaczek nie wypuszcza już nowych pędów tylko marnieje z dnia na dzień warto zastanowić się nad całkowitym wycięciem rośliny.  Niestety pozbycie się ćmy bukszpanowej wymaga wiele trudu, nie masz gwarancji, że za kilka miesięcy szkodniki ponownie nie zaatakują jej ponownie.