Duże, rozłożyste liście z rozmytymi, niewyraźnymi plamami. To najkrótsza charakterystyka difenbachii. Chociaż jest znana od ponad stu lat, zachwyca intensywnie zielonymi liśćmi i stanowi nietuzinkową ozdobę warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. W jaki sposób pielęgnować i uprawiać roślinę? Jakie wymagania ma difenbachia? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Krótka charakterystyka difenbachii

Diffenbachia jest piękną, wspaniale wyglądającą w miejskiej dżungli byliną. Posiada duże, pokaźne liście o nakrapianej fakturze i jednopienne kwiaty w kształcie rozpoznawalnych kolb. Nieczęsto kwitnie w zamkniętych przestrzeniach, czasem pojawiają się na niej okrągłe jagody, których nie należy zrywać. Jest silnie trującą rośliną, dlatego warto umieścić ją na wysokich parapetach lub innym trudno dostępnym miejscu. Jeśli w domu są zwierzęta lub małe dzieci - odradzamy uprawę difenbachii. 

Difenbachia - najpopularniejsze odmiany byliny

Najpopularniejszą odmianą difenbachii jest difenbachia Seguiny (Diffenbachia seguine, Diffenbachai maculata). Pochodząca z Brazylii roślina osiąga wysokość 10 - 120 centymetrów, ma mięsiste, rozłożyste, delikatne w dotyku liście. Tropic snow to kolejna odmiana intrygującego kwiatu. Jej atutem są pasowe, znajdujące się na liściach wzory. Camilla charakteryzuje się średniej wielkości liśćmi i białymi, rozmazanymi plamami umieszczonymi podłużnie do ich nerwu. Summer style to z kolei podgatunek słynący z żółtawego zabarwienia i liściach o zielonych krawędziach.

Uprawa difenbachii

Wyhodowanie byliny nie jest wymagającym zadaniem. Roślina dobrze rośnie na wilgotnym, bogatej w składniki mineralne ziemi. Lubi umiarkowane, nie przekraczające 25º C temperatury. Od wiosny do jesieni warto dodawać do gleby nawozy dla roślin o ozdobnych liściach. Zimą uprawa difenbachii jest jeszcze mniej skomplikowana. Kwiaty wymagają rzadszego zraszania i zdecydowanie niższych temperatur.

Rozmnażanie difenbachii

Najprostszym sposobem na rozmnożenie rośliny jest rozdzielenie rozsady i umieszczenie jej w doniczkach lub ogrodzie. Zdarza się, że niektóre okazy mogą ulec paraliżowi, za który odpowiada śnieć i zgnilizna. Aby wyplenić szkodniki warto zaniechać na jakiś czas podlewania byliny. Po jakimś czasie przyciągające wzrok kwiaty powinny się odrodzić.

Difenbachia - wymagania i pielęgnacja

Difenbachia nie należy do bardzo wymagających roślin. Dobrze czuje się w jasnych, słonecznych łazienkach, salonach i gabinetach. Nie przepada za nadmiernym cieniem ani dużymi promieniami słonecznymi. Zbyt wysokie temperatury mogą poparzyć jej liście. Ponieważ roślina wydziela trujące toksyny warto nie stawiać jej w pobliżu dzieci i domowych zwierząt. Aby zapewnić jej odpowiednie warunki umieść ją w trudno dostępnych przestrzeniach.

Difenbachia - roślina idealna do każdego wnętrza

Zachwycające, o intensywnych barwach liście sprawiają, że bylina wspaniale prezentuje się w domu. Posiada podłużne, zachwycające liście. Chociaż rzadko kwitnie i jest trującą rośliną warto zagwarantować jej ciepłe stanowisko. Dzięki temu dalej będzie stanowić niecodzienną ozdobę każdego wnętrza.