Rośliny, które mają liście w kropki:

Begonia koralowa

Królowa wśród nakrapianych roślin i instagramowy hit. Begonia koralowa (begonia maculata)  pochodzi z Brazylii, w doniczce osiąga mniej więcej 50-60 cm, lubi lekką ziemię i umiarkowane podlewanie najlepiej na podstawkę. Absolutnie nie zraszamy ani nie przecieramy jej liści. Te są naprawdę wyjątkowe. Czerwone od spodu, na wierzchu zaś głębokozielone i obsypane białymi kropeczkami. Kwiatek zachwyca, a przy umiejętnej pielęgnacji będzie cieszył Wasze oczy przez długi czas. Begonia koralowa lubi rozproszone światło, nie znosi za to przeciągów. Latem można wynieść ją na balkon (nie w pełne słońce!).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Flat With Plants (@flatwithplants) Kwi 22, 2020 o 11:19 PDT

Kaladium dwubarwne

To roślina doniczkowa, która przybyła do nas z Ameryki Południowej. Trzeba z nią postępować ostrożnie, gdyż jest trująca. Liście kaladium są sercowate i bardzo kolorowe, na niektórych odmianach występują buraczkowe lub białe plamki (na przykład Florida Calypso czy Strawberry Star). Kaladium dobrze czuje się w jasnej przestrzeni z rozproszonym światłem. Podlewamy je tak, by podłoże wciąż pozostawało lekko wilgotne. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Greeny_Lab (@greeny_lab) Kwi 24, 2020 o 4:17 PDT

Miodunka

Miodunka to bylina, która zakwita już wczesną wiosną. Kwiatki przyciągają pszczoły (stąd nazwa rośliny). Bardzo ozdobne są także jej nakrapiane listki. Roślinkę można hodować z powodzeniem w przydomowym ogródku. Raczej nie sprawia kłopotów, lubi półcieniste stanowiska i umiarkowane podlewanie. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez (@ladyingreengarden) Kwi 13, 2020 o 11:17 PDT

Niedośpian nakrapiany

Niedośpian jest cały w plamki, różowe, wiśniowe lub białe. Pisaliśmy Wam o nim w materiale o najpiękniejszych różowych roślinach do mieszkania. Kwiatek pochodzi z Madagaskaru i lubi rozproszone światło. Zbyt mała jego ilość sprawi, że cudne kropeczki zaczną znikać z liści. Roślina lubi wilgoć, ale nie można dopuścić do jej przelania. Łatwo ją rozmnożyć przez oderwanie wierzchołka. Sadzonkę wsadzamy do pojemnika z wodą, wypuści wtedy korzenie. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Isi (@isicareplants) Kwi 24, 2020 o 4:40 PDT

Aukuba japońska

Aukuba to niski krzew pochodzący z Japonii. Roślina ma mocno nakrapiane listki. Można uprawiać ją w ogrodzie, najlepiej wybierać osłonięte od wiatru stanowiska. Niestety aukuba może przemarazać podczas cięższej zimy. Kwiat z powodzeniem można uprawiać w domu w doniczce. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Rasadnik Zlatar (@rasadnik_zlatar) Kwi 17, 2020 o 10:11 PDT