Najpiękniejsze wyspy świata – oto idealne propozycje na rajskie wakacje. Poniżej znajdziesz wyjątkowe miejsca, w których pozostawisz cząstkę swojego serca. Krystalicznie czysta woda, biały piasek, niesamowity świat podwodny i bujna roślinność, która zachwyca. Oto ranking naszej redakcji, w którym znajdziesz 10 ciekawych wysp, o których warto wiedzieć, kiedy planujesz swój beztroski urlop.

Piękne wyspy na wakacje to kierunek, który coraz częściej chodzi ci po głowie? Wybór jest ogromny (i nie mamy na myśli wyłącznie tych odległych, kojarzących się z  ultrakosztownym wyjazdem). Zanim jednak podejmiesz decyzję, dokąd konkretnie udać się na wymarzone wakacje, zadaj sobie pytanie. Co jest dla ciebie najważniejsze podczas zbliżającego się wypoczynku? Błękitny kolor wody rodem z filmu, rajskie kurorty, możliwość uprawiania konkretnych sportów, bogata flora, a może autentyczność danego miejsca, niewielka ilość turystów i interesujące wioski wokół? Doprecyzowanie twoich preferencji z pewnością pozwoli ci wybrać wyspę idealną dla ciebie. 

Poniżej znajdziesz nasze wybory i zapierające dech w piersiach, tropikalne wyspy... proponujemy ci jednak nie tylko egzotyczne perełki, ale również miejsca niemalże „po sąsiedzku".

1. Najpiękniejsze wyspy świata: Wyspy Whitsunday

Australijskie Wyspy Whitsunday – a dokładniej archipelag pagórkowatych 72 wysp, którego nie mogło tutaj zabraknąć. Kiedy widzimy je z lotu ptaka, w pierwszej kolejności dostrzegamy ich nierównomierne kształty, uderzającą biel piasku i absolutnie nieprawdopodobny, turkusowy odcień krystalicznie czystej wody. Wielka Rafa Koralowa, która je otacza, została wpisana na listę UNESCO. Jeżeli zatem jesteś fanką snorkelingu albo nurkowania, docenisz to miejsce.

2. Najpiękniejsze wyspy świata: Wyspa Wielkanocna

887 kamiennych, mistycznych posągów Moai – z pewnością kojarzysz ten, najbardziej charakterystyczny dla Wyspy Wielkanocnej, obraz. Figury powstały z tufu wulkanicznego (największy ma 10 m i waży ponad 75 ton!). Nie wiadomo, skąd wzięła się ich spektakularna ilość, jak je przetransportowano, ani po co powstały. Istnieją teorie, że były to wyobrażenia przodków oraz bóstw. Inne mówią z kolei o tym, jakoby Moai miały wskazywać ludziom miejsce wody pitnej. Wyspa Wielkanocna znajduje się ok. 3600 km od wybrzeży Chile i uchodzi za jedną z najbardziej izolowanych, zamieszkanych wysp na świecie. Jest niezwykle tajemnicza, a na samą myśl o podróży w to miejsce czujemy dreszcze.

3. Najpiękniejsze wyspy świata: Madera 

Zdaniem wielu osób najładniejsza wyspa na świecie to Madera, która uchodzi za jedną z najbardziej interesujących europejskich destynacji wyspiarskich. Jest to na pewno miejsce, w którym nie będziesz się nudzić. Zachwycisz się tutaj bogactwem bujnej, niesamowitej roślinności. Strzeliste skały, plaże z czarnym piaskiem i żywiołowy Atlantyk – ten obraz robi ogromne wrażenie na wszystkich miłośnikach natury. Na Maderze spokojnie poobserwujesz lokalną społeczność, napijesz się wybornego wina i zwiedzisz wyjątkowe ogrody botaniczne, ciesząc się widokami nie z tej ziemi. A jednak.

4. Najpiękniejsze wyspy świata: Santorini

I kolejna europejska destynacja, którą warto odwiedzić. Ten ranking bez instagramowego Santorini byłby zwyczajnie niepełny. Niemal każdy, kto odwiedził tę grecką wyspę, wśród swoich ulubionych miejsc na ziemi wymienia również ją. Charakterystyczne, białe kościoły i domy z niebieskimi dachami to znak rozpoznawczy Santorini. Przeżycie zachodu słońca w tym wyjątkowym miejscu jest czymś absolutnie romantycznym. Najpopularniejsze miejscowości na wyspie to wioska Oia i Fira, ale niesamowite wrażenie robi również czarna plaża Perissa oraz ruiny starego miasta (Akrotiri).

5. Najpiękniejsze wyspy świata: Mauritius (oficjalnie: Republika Mauritiusa)

Szukasz egzotycznej, wyjątkowo rajskiej scenerii? Planujesz głęboki relaks wśród krajobrazów rodem z pocztówki? Nieco ponad 1000 km na wschód od Madagaskaru u wybrzeży Afryki (na Ocenie Indyjskim), znajduje się istny raj na ziemi i jest nim wyspiarski kraj, Mauritius. Słynie z pięknych plaż, czystej, błękitnej wody oraz niesamowitej rafy koralowej. Co ciekawe, jest to jedyny kraj na tym kontynencie, który ma bardzo wysoki wskaźnik rozwoju społecznego. Uchodzi też za najspokojniejszy kraj w Afryce.

6. Najpiękniejsze wyspy świata: Sardynia

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć tej słonecznej, włoskiej wyspy. Sardynia jest niezwykle urokliwym miejscem, w którym znajdziemy m.in. największy kanion w Europie (Gola Su Gorropu), ultraklimatyczne uliczki stolicy Cagliari czy Szmaragdowe Wybrzeże. Plaże ze złotym piaskiem, wyborna kuchnia, piękna linia brzegowa – od tej wyjątkowej wyspy dzielą nas zaledwie 3 (niecałe!) godziny lotu. W wilgotnych rejonach Sardynii (wiosną i wczesnym latem, najczęściej w 1. tygodniu czerwca) możemy również podziwiać różowe chmury... flamingów.

7. Najpiękniejsze wyspy świata: Islandia

To właśnie tutaj poczujesz się równie szczęśliwy, co... niewielki w obliczu tego pięknego świata. Cenisz sobie kontakt z naturą? Wybierz się na Islandię. Niesamowite krajobrazy, łąki z końmi, zorze polarne, kolorowe wioski rybackie, lodowce (lodowiec Vatnajökull jest największym lodowcem w Europie), gorące źródła, wodospady, czarne plaże i góry, pola pokryte mchem – naprawdę niełatwo jest zdefiniować piękno tej, położonej na Oceanie Atlantyckim, pełnej kontrastów i absolutnie wyjątkowej wyspy. To trzeba zobaczyć.

8. Najpiękniejsze wyspy świata: Bali

...czyli Kraina Bogów. Jest to jeden z popularniejszych kierunków turystycznych ostatnich lat (oceniane jako jedno z najlepszych miejsc turystycznych na świecie). Docierają tam nie tylko zapaleni podróżnicy, ale również osoby, które poszukują wewnętrznego spokoju i wyciszenia. W końcu gdzie łatwiej o relaks podczas medytacji czy praktyki jogi, aniżeli nie na Bali właśnie? Ta prowincja Indonezji ma nam naprawdę wiele do zaoferowania. Bali to magiczna wyspa, na której znajdziemy olśniewające plaże, zachwycające pola ryżowe, dziewicze dżungle, starożytne świątynie, poczujemy miejski klimat (np. w mieście Kuta) i... wiele, wiele innych.

9. Najpiękniejsze wyspy świata: Nowa Zelandia

Czy są tu fanki „Władcy Pierścieni" ? Z pewnością nie musimy dodawać nic więcej. Nowa Zelandia to w końcu Kraina Hobbitów! I kolejny kraj wyspiarski, będący przyrodniczym rajem na ziemi. Jest położona na południowo-zachodnim Pacyfiku. Składają się na nią dwie, główne wyspy oraz wiele mniejszych. Znajdziemy tam, poza niesamowitą roślinnością, wspaniałe krajobrazy, na które składają się m.in. Alpy Południowe, gejzery, gorące źródła czy stożki wulkaniczne.  

10. Najpiękniejsze wyspy świata: Seszele

... czyli właściwie 115 wysp (z czego 33 są zamieszkane). Najmniejsza z nich do Eden – nazwa ta bardzo trafnie oddaje klimat, który tam panuje. Część wyspiarskich terenów jest pod ochroną. Seszele to, przede wszystkim, wspaniałe dżungle, krystalicznie czysta, błękitna woda i... istny raj dla rybaków! Znajdziemy tutaj prawdziwe bogactwo najróżniejszych ryb.

...Wyspy Kanaryjskie, Cozumel, Malta, Palawan  – moglibyśmy tak wymieniać w nieskończoność! A jeśli chcesz dodatkowo zgłębić temat innych destynacji, które też są warte uwagi, poznaj najpiękniejsze miasta świata. Najpiękniejsze kwiaty świata to kolejne redakcyjne zestawienie, które pozwoli ci rozkochać się w niesamowitej roślinności i, być może, na podstawie informacji dotyczących jej występowania, wybrać nieco mniej oczywisty kierunek urlopowy.