Najpiękniejsze miasta świata – oto lista redakcji, na którą składa się 10 wyjątkowych destynacji. Wymienione poniżej miejsca każdego roku ściągają w swoje strony ogromne ilości turystów ze względu m.in. na historyczną/nowoczesną architekturę, wyjątkowe położenie albo inne elementy, które wpływają na ich ponadprzeciętną atrakcyjność. 

Jeśli dużo podróżujesz, możesz mieć część tych destynacji za sobą. Jeśli jednak dopiero planujesz podróż w te miejsca, jesteś szczęściarą – najprawdopodobniej czeka cię ogromna dawka zaskoczenia i zachwytu! Poniżej przedstawiamy listę miast, które – naszym zdaniem – warto odwiedzić przynajmniej(!) raz w życiu.

1. Paryż, Francja

Najpiękniejsze miasto na świecie – kiedy pada to zdanie, w niemal każdej grupie znajdzie się osoba, która bez zastanowienia wymieni Paryż. Niesamowity, artystyczny i romantyczny klimat, bagietka z serem niespiesznie popijana winem, ultraestetyczna stolica mody, urokliwe kamieniczki, malownicza dzielnica Montmartre, gotyckie katedry, zapierający dech w piersiach widok z Wieży Eiffla, niezapomniany rejs po Sekwanie – to tylko kropla w morzu argumentów, które przemawiają ZA odwiedzeniem Paryża.

I choć wydawać by się mogło, że miasto miłości swój złoty czas ma już za sobą, wciąż ciężko jest nie zachwycić się tym miejscem, odwiedzając je po raz pierwszy (i nie tylko). Akcja wielu filmów (m.in. „Ostatnie tango w Paryżu", „Amelia", „O północy w Paryżu" i tak dalej) rozgrywa się właśnie tutaj. Co więcej, możliwość podziwiania z bliska dzieł Moneta, Van Gogha czy Leonarda da Vinci również ma wpływ na nasz wybór. Paryż jest mekką dla wszystkich miłośników sztuki, uchodząc za kulturalną stolicę Europy. To idealny kierunek nie tylko na wyjazd z ukochanym, ale też babski weekend w towarzystwie przyjaciółek.

2. Wenecja, Włochy

Włochy to kraj, który skrywa naprawdę wiele perełek. Jedną z nich jest Wenecja, czyli miasto zbudowane na morzu. Każdego roku miliony turystów decyduje się na odwiedzenie tego wyjątkowego miejsca. I choć w pierwszym momencie może to trochę zniechęcać (w końcu ciężko jest delektować się pięknem, kiedy trzeba ustawiać się w kolejce, żeby je sfotografować), Wenecji zdecydowanie warto dać szansę i udać się w tym kierunku np. poza sezonem, odwiedzając przy okazji sąsiednie, mniejsze wysepki.

Co ciekawe, naukowcy ostrzegają, że to piękne miasto na wodzie do ok. 2100 roku może zniknąć. Nie ulega wątpliwości, że Wenecja tonie i za jakiś czas może podobno podzielić los Atlantydy. Skoro więc przyszłość tego miasta jest niepewna... tym bardziej warto prędko je odwiedzić. 

Wenecja to miasto kanałów i mostów, które jest jednym z najważniejszych na liście dziedzictwa ludzkości. Znajdziesz tutaj wiele architektonicznych perełek: Bazylika św. Marka – przykład sztuki bizantyńskiej, gotycki Pałac Dożów czy najsłynniejszy most Rialto. Przepłynięcie się gondolą po Grande Canale to absolutnie niesamowite przeżycie.

3. Wiedeń, Austria

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Wiednia. Jeśli jesteś estetką i miłośniczką sztuki, a dodatkowo uwielbiasz wykwintne, czyste, uporządkowane miasta, Wiedeń jest dla ciebie. Urokliwe kawiarenki na każdym kroku, z niezwykle kuszącą ofertą deserów, dodają temu miejscu prawdziwej magii (Sachertorte w towarzystwie kawy po wiedeńsku to pozycja obowiązkowa!).

Imponujące rezydencje austriackich władców, niesamowite galerie, wyjątkowe muzea, wspaniała architektura i barokowy pałac Schönbrunn, czyli dawna rezydencja letnia Habsburgów (polecamy wypić lampkę wina w spektakularnych ogrodach) – wszystkie te punkty mają naprawdę wiele do zaoferowania.

4. Valetta, Malta

Valetta, czyli stolica Malty (i przy tym najmniejsza stolica w Europie), to wyjątkowo urokliwe miasto, które wpisano na listę narodowego dziedzictwa UNESCO. Mimo niewielkich rozmiarów, miejsce to oferuje około 300 zabytków do odwiedzenia! Nic dziwnego, że nazywane jest muzeum pod otwartym niebem. Jeśli lubisz spacery i piesze wędrówki, eksplorowanie Valetty w taki sposób może być dla ciebie idealnym planem na urlop.

Barokowa architektura, piękne widoki na miasto i porty, ogrody Barrakka, wyjątkowa architektura (nie tylko kościelna) sprawia, że w tym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie. Ostrożnie, wielu gości zostawia tutaj cząstkę swojego serca!

5. Stambuł, Turcja

Najbardziej zaludnione i największe miasto w Turcji – Stambuł. Ta metropolia na styku Azji i Europy zachwyca. W pierwszej chwili może jednak przytłoczyć cię ilością atrakcji, majestatycznych zabytków i miejsc do zobaczenia. Warto zatem przed podróżą zrobić porządny research, aby poczuć prawdziwy rytm tego miasta.

Punktem, którego nie można pominąć podczas zwiedzania, jest bez wątpienia bazylika Hagia Sophia, która cechuje się przepięknymi zdobieniami, mozaikami i freskami. Uważa się ją za jeden z najwspanialszych obiektów architektury oraz budownictwa naszej ery. Rocznie podziwiana jest przez ok. 10 milionów turystów! Z Wieży Galata natomiast (ma 63 metry wysokości) będziesz mogła podziwiać piękną panoramę Stambułu. 

Stambuł pełen jest też klimatycznych kawiarenek czy restauracji. Miasto to jest bowiem głównie zamieszkiwane przez młodszą generację, która uwielbia spędzać czas wolny w tego rodzaju lokalach. 

6. Bangkok, Tajlandia

Najładniejsze miasto na świecie – naszym zdaniem do tej listy śmiało można zaliczyć również Bangkok. Stolica Tajlandii to, nie bez powodu, jeden z najpopularniejszych punktów turystycznych. Oto miasto kontrastów, w którym – obok zabytkowych, buddyjskich świątyń – zobaczysz rozświetlone neony, bary, dyskoteki i salony masażu. To wszystko w towarzystwie miejskiego gwaru, ogromnej różnorodności i intensywnego zapachu ulicznego jedzenia. Bangkok to także niepowtarzalna mieszanka zachodu i wschodu, tradycji i nowoczesności. 

Wielki Pałac, świątynia Wat Pho czy Wat Arun to tylko kilka punktów obowiązkowych na naszej podróżniczej liście. Jeśli lubisz nocne życie, pejzaż miejski po zmroku z pewnością zapadnie ci w pamięć. Niepowtarzalny klimat Bangkoku oraz jego oryginalne piękno docenią przede wszystkim osoby, które lubią, kiedy wokół nich dużo się dzieje.

7. Ateny, Grecja

I kolejne miasto kontrastów, które albo się kocha, albo nienawidzi. My zdecydowanie jesteśmy w tej pierwszej grupie. Ateny, znajdujące się niegdyś w sercu Starożytnej Grecji, to kolebka naszej cywilizacji, a także miejsce, w którym narodziła się demokracja. Nie sposób nie docenić piękna tego miasta z co najmniej kilku(dziesięciu!) powodów!

Ta olbrzymia metropolia w pierwszym momencie rzeczywiście może przypominać jeden, wielki chaos. Wpływ na to ma m.in. brak architektonicznego ładu, hałas czy szare i brudne uliczki. Znajdziemy tutaj jednak prawdziwe ślady antycznych, rzymskich czy bizantyjskich czasów. Jeśli więc interesuje cię historia, z pewnością niestraszne będą ci wyżej wymienione elementy, które zniechęcają niekiedy część turystów. Na uwagę zasługuje piękna Plaka, Stadion Panatenajski, Akropol i wiele innych muzeów oraz zabytków (którymi Ateny są wprost przesycone). 

8. Cusco, Peru

Położone w peruwiańskich Andach (na wysokości ponad 3000 m n.p.m.) miasto Cusco zazwyczaj służy jako dodatkowy punkt w drodze do Machu Picchu. Bez wątpienia ma ono jednak swoje własne, warte uwagi, unikalne piękno. Każdy kącik tego miasta opowiada bowiem jakąś mistyczną, piękną historię... 

Cusco jest niegdysiejszą stolicą imperium Inków. Na placu starego miasta zobaczysz więc arkady, drewniane balkony i ruiny murów Inków. Spacerując ulicami Cusco ma się wrażenie, że czas stanął tutaj w miejscu. Miejsce to jest także wyjątkowym przykładem zbiegu dwóch odrębnych kultur; Inków i Latynosów, które stworzyły niesamowity synkretyzm kulturowy i ukształtowały wyjątkową strukturę urbanistyczną.

9. Porto, Portugalia

Czy są tu fanki Portugalii? Za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie uważamy również Porto, czyli jej dawną stolicę. Miasto to usytuowane jest u ujścia rzeki Duero, nad Oceanem Atlantyckim. Architektura Porto jest wyjątkowa – ściany budynków wyłożone są często azulejos, czyli ozdobnymi płytkami o symetrycznych wzorach. 

Punkty, które w tym przypadku warto zobaczyć, to m.in. stara dzielnica Ribeira, Ponte de Luis, Torre dos Clérigos (wieża z punktem widokowym), dworzec São Bento, Katedra Se w stylu romańskim czy Kościół Św. Franciszka (z katakumbami oraz muzeum). Krótkie, piaszczyste plaże dodają temu miejscu niepowtarzalnego uroku, a zachody słońca z lampką wybornego wina (z którego przecież Porto słynie), to coś, czego nie zapomnisz.

 

10. Chefchaouen, Maroko

...czyli słynne, Niebieskie (Błękitne) Miasto położone u szczytu gór Rif. Pełne autentyczności i niesamowitego uroku. Fasady budynków pomalowane na ten kolor wyglądają bajecznie (na terenie starej Medyny znajdziemy najwięcej budynków w błękitnej barwie). Niebieski kolor domków ma swoje korzenie w tradycji żydowskiej.

W Chefchaouen (czyt. Szafszawan) szybko dostrzeżemy kontrast: marokański hedonizm turystyczny miesza się tutaj z islamską pobożnością. Co ciekawe, miasto to uchodzi za jedno ze spokojniejszych w Maroku. 

Przyznajemy, że ograniczenie się do wytypowania najpiękniejszych 10. miast na świecie było niełatwym zadaniem. Pominęliśmy Rzym, Kioto, Barcelonę, Londyn, Nowy Jork i wiele innych, mniej popularnych destynacji. 

Ranking najpiękniejszych miast świata, podobnie jak ten dotyczący najpiękniejszych wysp świata czy najpiękniejszych kwiatów świata, może jednak okazać się cenną inspiracją dla wielu osób. Decyduj więc, który kierunek jest dla ciebie i odważnie planuj wyjazd swojego życia.