Najczystsze jeziora w Polsce to jeden z naszych naturalnych skarbów. Malownicze pasy pojezierzy składają się na niesamowite krajobrazy i stwarzają świetne warunki do wypoczynku. Większe lub mniejsze zbiorniki wodne, wzgórza i wszechobecna zieleń - takie widoki doceni każdy, kto nie pozostaje obojętny na piękno przyrody. Które jeziora w Polsce są najczystsze? Przygotowany przez nas ranking obejmuje najciekawsze propozycje, idealne dla zwolenników aktywnego i nieco spokojniejszego wypoczynku. 

Gdzie jechać nad jezioro w Polsce?

Choć środowisko naturalne ulega coraz większej degradacji, w Polsce wciąż jeszcze można znaleźć czyste jeziora. Jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych nadal pozostaje Pojezierze Mazurskie. Nic dziwnego. Mazury są prawdziwą perłą w koronie polskiej przyrody. Niezliczone rezerwaty stwarzają idealne warunki dla osób, które nie wyobrażają sobie odpoczynku nigdzie indziej niż na łonie natury.

Nie tak popularne, ale równie piękne jest Pojezierze Wielkopolskie. Na tym terenie znajdziemy ponad 1000 jezior, a krajobrazy dosłownie zapierają dech w piersiach. Poza wspaniałą przyrodą, ta niezwykła kraina zapewnia też bogactwo zabytków dawnej architektury.

Wymieniając krainy najpiękniejszych jezior, nie można pominąć Pojezierza Pomorskiego. Liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody predysponują to miejsce do miana idealnego dla zwolenników turystyki pieszej, ale dobrze poczują się tam także wszyscy, którzy preferują beztroskie lenistwo nad brzegiem malowniczo położonych zbiorników wodnych.

Sumarycznie jeziora pokrywają zaledwie 1 proc. powierzchni Polski. Mało? Niekoniecznie. Każdy miłośnik natury doskonale wie, że w tym temacie mamy w czym wybierać. Problem w tym, że znalezienie naprawdę czystego akwenu bywa problematyczne. Roślinność gęsto porastająca linię brzegową, muliste dno i mętna woda - to wszystko nie zachęca potencjalnych wczasowiczów. Na szczęście nie trzeba wyjeżdżać zagranicę, żeby móc znaleźć naprawdę czyste akweny. Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ponad 30 proc. polskich jezior spełnia wymogi klasy II, zatem ich czystość stoi na dobrym poziomie.

Jakie miejsce będzie najlepsze dla miłośników czystych jezior? 

Jezioro Jasne

Najczystsze jeziora w Polsce działają jak magnes na spragnionych wypoczynku turystów. Pod względem przejrzystości wody prawdziwą perełką jest Jezioro Jasne, nazywane też Czystym. Woda jest tam tak czysta, że światło słoneczne swobodnie dociera na głębokość 15 m poniżej jej powierzchni. To w dużej mierze zasługa wysokiej kwasowości, która sprawia, że sinice i glony nie mają tam czego szukać. 

Jezioro położone jest w rezerwacie Jasne, który stanowi część obszaru Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Jego przejrzystość sprawia, że nie ma najmniejszego problemu z dostrzeżeniem dna. Trzeba jednak pamiętać, że w tym miejscu obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli.

Jezioro Piłakno

Najczystsze jeziora na Mazurach nie zawsze są oblegane przez turystów. Jezioro Piłakno nie łapie się do czołówki najczęściej odwiedzanych miejsc, co docenią przede wszystkim osoby szukające spokoju. Akwen położony jest na terenie Pojezierza Mrągowskiego, w dorzeczu Krutyni. Ten obszar został objęty strefą ciszy, co oznacza, że obowiązuje tam zakaz pływania motorówkami i innymi łodziami silnikowymi.

Woda jest tam przejrzysta, dzięki czemu Piłakno to idealne jezioro do nurkowania, ale nie tylko. Jak w raju poczują się tam także wędkarze. Niewątpliwą atrakcją tego akwenu jest zatopiona osada pochodząca z epoki żelaza. 

Jezioro Powidzkie

Osoby, które uwielbiają pływać powinny postawić na Jezioro Powidzkie. To jeden z najczystszych akwenów Pojezierza Gnieźnieńskiego (I klasa czystości). Woda jest tam przejrzysta, a teren jeziora porastają gęste lasy. Nie brakuje miejsc do biwakowania, a kąpieliska są bezpiecznie płytkie. 

Także w tym miejscu obowiązują zasady strefy ciszy, więc wypoczynku nie zakłóci uporczywy odgłos silników spalinowych. Każdego roku miejsce to odwiedza wielu żeglarzy i nurków, którzy doceniają nie tylko przejrzystość wody (można nawet dostrzec raki przechadzające się dnem akwenu), ale także piękną przyrodę. 

Jezioro Kłodno

Piękne i czyste jeziora znajdziemy także na Kaszubach. Ten region obfituje w malownicze akweny, a jednym z najwspanialszych jest Jezioro Kłodno, położone na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Wąskie kanały łączą ten zbiornik z innymi jeziorami - Brodnem Małym, Raduńskim Dolnym i Białym. Te naturalne uwarunkowania sprawiają, że akwen jest wprost stworzony dla wielbicieli kajakarstwa. 

Piękne jezioro z piaszczystą plażą oferuje świetne warunki noclegowe - w pobliżu znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe o zróżnicowanym standardzie. Lazurowa woda charakteryzuje się I klasą czystości, ale uwaga - Jezioro Kłodno to popularna destynacja turystyczna, więc w szczycie sezonu bywa zatłoczone. 

Jezioro Dominickie

Jednym z najczystszych akwenów Pojezierza Wielkopolskiego jest Jezioro Dominickie. Nad jego brzegiem rozpościera się Boszkowo - znana w regionie miejscowość letniskowa z bogatą bazą noclegową. Jezioro przyciąga nie tylko przejrzystą wodą, ale i malowniczymi krajobrazami i spokojem.

Akwen oferuje kilka bezpiecznych kąpielisk, a woda przy brzegu jest płytka, więc miejsce to będzie odpowiednie także dla osób dopiero uczących się pływać. Nie brakuje tam typowo wodnych atrakcji - na miejscu można wypożyczyć łódki, rowery wodne i inny sprzęt. Warto skusić się na taką opcję, bo przez akwen przebiega Konwaliowy Szlak Kajakowy, który łączy Jezioro Dominickie z Innymi zbiornikami wodnymi. 

Jezioro Nyskie

Malowniczych zakątków z czystymi zbiornikami wodnymi nie brakuje też w Dolinie Nysy Kłodzkiej. Jezioro Nyskie urzeka przejrzystą wodą i wspaniałymi plażami. Można wręcz poczuć się tam jak w luksusowym kurorcie. Na północno-wschodnim brzegu jeziora rozpościera się piękne kąpielisko ze strzeżoną plażą, miejscami do uprawiania sportu i bogatą bazą gastronomiczną. Nie zabrakło też wypożyczalni sprzętu wodnego.

Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest urzekający krajobraz. Z brzegu jeziora można podziwiać Góry Złote i Góry Opawskie. Latem na przyjezdnych czekają liczne imprezy, w tym słynny festiwal muzyczny Audiolake i Festiwal Ognia i Wody. Wszystko to sprawia, że wymieniając piękne i czyste jeziora na południu Polski, po prostu nie można pominąć tego akwenu.

Jezioro Lubie

Jezioro Lubie to kolejny zbiornik, którego woda spełnia wymogi I klasy czystości. Jest jednym z największych i najpiękniejszych akwenów Pojezierza Drawskiego - tamtejsza przyroda wciąż sprawia wrażenie dziewiczej, nie brakuje tam dzikich plaż i gęstych lasów. Uroku temu miejscu dodają niewielkie wysepki (w sumie jest ich 5 - bezimienna, Sołtysia, Rybaki, Kamieniec i Ptaszyniec) z kameralnymi zatoczkami.

Baza turystyczna nie jest tam zbyt dobrze rozwinięta, ale nie trzeba rozpatrywać tego w kategoriach wady. Sprawia to bowiem, że nawet w sezonie akwen nie należy do miejsc przesadnie zatłoczonych.

Jezioro Budzisławskie

Wróćmy do Pojezierza Gnieźnieńskiego. Właśnie tam zlokalizowane jest Jezioro Budzisławskie - niewielki akwen, który kusi lazurową wodą i ciszą. Tamtejsza woda charakteryzuje się I klasą czystości, a pobliskie wsie i miasteczka oferują dobrze rozbudowaną bazę noclegową.

Nie znajdziemy tam zbyt wielu atrakcji (choć należy zaznaczyć, że na miejscu funkcjonuje dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu wodnego), ale dla wielu osób może okazać się to ogromną zaletą. Gdy liczymy na wypoczynek z dala od tłumów, Jezioro Budzisławskie jest jedną z najlepszych opcji. Nie brakuje tam cichych, kameralnych plaż, a woda skrywa wiele ciekawostek, w tym zatopiony dzwon i fortepian.