Zobacz najpiękniejsze góry w Polsce – spędź weekend aktywnie i zachwyć się niesamowitą naturą. Z pewnością nie pożałujesz!

Górski krajobraz, wbrew pozorom, jest wyjątkowo zróżnicowany. Możemy spodziewać się nie tylko skalnych, wysokogórskich szlaków, ale i intensywnie zielonej roślinności – w pobliżu nie brak jezior, a czasami, co może zaskakiwać, zamków. Jedno jednak jest pewne. To gwarancja niesamowitych wrażeń i malowniczych, górskich widoków, które możemy podziwiać podczas wędrówek.

Najpiękniejsze góry w Polsce – gdzie pojechać na weekend lub wakacje?

Gdzie pojechać w góry na weekend? Wiele zależy od naszej kondycji i ogólnego przygotowania – nawet jeśli najwyższe tatrzańskie szczyty wzbudzają nasz entuzjazm, bez odpowiedniego ekwipunku i stanu fizycznego powinniśmy zrezygnować z wyprawy. Wówczas dużo lepszym pomysłem będzie wybór łatwiejszych szlaków czy też odpoczynek w okolicznych miejscowościach.

Wśród miejscowości w górach, które warto odwiedzić, można wskazać na:

  • Czorsztyn
  • Zakopane
  • Białka Tatrzańska
  • Wisła
  • Karpacz
  • Szczyrk
  • Szklarska Poręba
  • Cisna
  • Żywiec

Oczywiście, część z nich jest wyjątkowo popularna wśród turystów. Ten aspekt także weź pod uwagę zanim zdecydujesz, w jakie polskie góry pojechać. Jeśli wolisz ominąć tłumy i marzysz o ciszy, zamiast Zakopanego wybierz się chociażby do Cisnej. Chociaż, nawet wyprawa na Morskie Oko może przebiegać w spokojnej atmosferze – wówczas jednak konieczne będzie wyruszenie skoro świt!

Dlatego, przed tym, gdy wybierzesz miejsce wycieczki, zastanów się nad szeregiem różnych czynników, sprawdź pogodę i odpowiednio się przygotuj. Nie zapomnij wziąć ze sobą aparatu – tak piękne widoki będziesz chciała uwiecznić w jak najlepszej jakości.

1. Giewont

Jeden z najpopularniejszych szczytów w Tatrach, bardzo często odwiedzany przez turystów, którzy stacjonują w Zakopanem. Giewont bez trudu można rozpoznać z powodu umieszczonego na jego szczycie, już ponad sto lat temu, krzyża. Zarówno krzyż, jak i liczne legendy, które wiążą się z tym miejscem, wskazują na obronną funkcję Giewontu – góra miałaby się obudzić w chwili zagrożenia i otoczyć kraj opieką.

Wspominać poświęcone Giewontowi legendy warto zwłaszcza podczas odpoczynku na jego szczycie. Podziwianie przepięknego widoku na Tatry, jaki będzie się rozciągał przed naszymi oczami, z pewnością okaże się jeszcze przyjemniejsze.

2. Tarnica

Najwyższy szczyt w Bieszczadach, które przez wielu nazywane są najpiękniejszym pasmem górskim w Polsce. Tarnica to bez żadnych wątpliwości zdumiewające miejsce – z jej szczytu możemy podziwiać bieszczadzką panoramę. Ale nie tylko – podczas dobrej widoczności, z Tarnicy można dostrzec nawet ukraińskie czy rumuńskie pasma górskie. Nie da się zaprzeczyć, że jest to świetny punkt widokowy. Jednak, nie tylko widok z Tarnicy robi wrażenie – równie przyjemna i malownicza jest trasa, która prowadzi do szczytu. Wędrówkę na Tarnicę dobrze rozpocząć z Wołosatych. To jedna z najkrótszych tras, a jednocześnie wyjątkowo urokliwych – polecana jest zwłaszcza podczas jesieni.

3. Kozi Wierch

Piękne miejsce, jednak już na wstępie warto zaznaczyć, że w wielu przewodnikach jest uznawane za jedno z najniebezpieczniejsze w Tatrach.  – wspinaczkę warto zostawić doświadczonym, stałym bywalcom gór. Nawet dla najpiękniejszego widoku nie warto ryzykować! Jedno z piękniejszych i bardziej wymagających miejsc na Orlej Perci - uwaga: duża ekspozycja i słynna drabinka nad Kozią Przełęczą.

Jeśli jednak masz doświadczenie w chodzeniu po górach i Orla Perć ci nie straszna – świetnie. Możesz rozkoszować się przepiękną, górską panoramą, jaką ujrzysz po wejściu na szczyt. Nie bez powodu Orla Perć i widoki roztaczające się z tego szlaku robią ogromne wrażenie w Tatrach. 

4. Kościelec

Kościelec zwany czasami “polskim Matterhornem” to jeden z najpiękniejszych tatrzańskich szczytów. Stożkowaty kształt szczytu przypomina strzelistą, kościelną wieżę - stąd nazwa góry. Rozciąga się stąd imponujący widok na Stawy Gąsienicowe i Orlą Perć. Raczej dla zaawansowanych wspinaczy (spora ekspozycja i brak ułatwień w postaci łańcuchów czy drabinek). 

5. Śnieżka

Najwyższy Sudecki szczyt znajdujący się pobliżu Karpacza jest wyjątkowo często odwiedzany przez turystów. I to pomimo tego, że przez znaczną większość dni w roku, szczyt Śnieżki spowija mgła. Szczęściarze, którym uda się wejść na Śnieżkę podczas pogodnego dnia, mogą zachwycić się pięknym widokiem. A przy tym – wyjątkowo rozległym. Widoczność ze Śnieżki może sięgać nawet dwustu kilometrów! Aby ułatwić sobie wejście na Śnieżkę, warto skorzystać z kolejki krzesełkowej z Karpacza – podczas przejazdu także czekają nas ciekawe widoki. Natomiast w drodze powrotnej poleca się wstąpić do schroniska Samotnia – popularnego miejsca, wokół którego rozciąga się malownicza sceneria.

6. Babia Góra

W zestawieniu najładniejszych gór w Polsce nie mogło zabraknąć Królowej Beskidów. Babią Górę nie bez powodu zalicza się do jednych z najlepszych punktów widokowych w kraju – widoczność jest tak dobra, że można dostrzec ponad 400 szczytów, w tym piękne, tatrzańskie góry.  Oczywiście, nie tylko widok ze szczytu, wieńczący wędrówkę, zachwyca. Również szlak, który prowadzi do Babiej Góry, pełen jest pięknych miejsc i uroczych zakątków. Najłatwiejsza trasa prowadzi z Przełęczy Krowiarek, przez Sokolicę – z tego szczytu także rozciąga się piękna panorama.

7. Trzy Korony

Ze szczytu Trzech Koron można ujrzeć zapierający dech w piersiach widok na Dunajec. Pieniny, choć być może nie cieszą się taką popularnością wśród turystów, jak Tatry czy Bieszczady, doprawdy zachwycają – wielu uważa je za najpiękniejsze góry w Polsce. Jest w tym sporo racji, pienińskie szlaki są wyjątkowo malownicze – zwłaszcza jeden z nich, prowadzący na Trzy Korony. Przejście z Wąwozu Szopczańskiego na Trzy Korony może okazać się niezapomnianą wędrówką. Trasa jest piękna, a widoki, które można podziwiać z Trzech Koron, zapadają w pamięć. Co więcej, z Trzech Koron można od razu spróbować wejść na drugi z symboli Pienin – Sokolice. Na nią warto wybrać się zwłaszcza o wczesnej porze, latem – warto ze szczytu podziwiać wschód słońca!

8. Kasprowy Wierch

Wyjątkowo piękne miejsce w Tatrach, które z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy nie są fanami długich wycieczek. A to za sprawą kolejki górskiej, którą można dojechać na sam szczyt Kasprowego! W czasie przejazdu można podziwiać piękne widoki – zwłaszcza latem czy jesienią. Natomiast zimą warto wybrać się na narty. Ze szczytu Kasprowego rozciąga się wspaniała tatrzańska panorama – dostrzec można wspomnianą wcześniej Orlą Perć czy Giewont, na który można wejść z Kasprowego. Trasa prowadząca od Kasprowego na Giewont trafiła na listę, w której znalazły się najpiękniejsze szlaki w Tatrach – wszystko za sprawą niesamowitych widoków.

9. Czerwone Wierchy

Masyw górski porośnięty roślinnością o czerwonej barwie – z lotu ptaka wygląda nieziemsko! Czerwone Wierchy to kolejne miejsce w Tatrach, które zachwyca. Przede wszystkim jesienią, podczas której rośliny przybierają przepiękne kolory.

Co istotne, szlak prowadzący do Czerwonych Wierchów nie jest zbyt wymagający, chociaż dla niewprawionych może okazać się długi. Widok, jaki rozciąga się z Ciemniaka – jednego ze szczytów masywu Czerwonych Wierchów – zapiera dech w piersiach. Podziwiać można Tatry Zachodnie, Jezioro Orawskie oraz wspominaną już Babią Górę. Podobnie piękna panorama rozciąga się z Kopy Kondrackiej – chociaż prawda jest taka, że warto wejść na każdy ze szczytów, składających się na Czerwone Wierchy.

10. Góry Świętokrzyskie

Tym razem nie wskazujemy na konkretny szczyt, a całość górskiego pasma. Dlaczego? Góry Świętokrzyskie to najniższe góry w Polsce – będą idealne dla osób, których kondycja nie pozwala na wymagające, całodniowe wspinaczki. To także świetny wybór na wycieczkę z dziećmi.

Brak wysokich szczytów nie oznacza jednak, że Góry Świętokrzyskie nie mają nic do zaoferowania. To wyjątkowe miejsce, skrywają w sobie długą historię – a nawet bardzo długą, bo to pasmo uformowało się już około 540 milionów lat temu. Na terenie Gór Świętokrzyskich można zwiedzić Jaskinię Raj, piękny park Narodowy, klasztor na łysej Górze oraz liczne zamki. Z pewnością, chodzenie po Górach Świętokrzyskich to zupełnie inne doświadczenie niż wspinanie się na tatrzańskie szczyty, ale także dostarcza wielu wrażeń!

Nie jesteś miłośniczką gór? Odkryj inne, najpiękniejsze miejsca w Polsce, a być możesz zaskoczysz się tym, co kryje się w najbliższej okolicy.