Na czym oparte zostało badania?

Firma Bed Kingdom, zajmująca się sprzedażą mebli do sypialni, przeanalizowała 28 europejskich krajów pod kątem stosunku pracy do odpoczynku obywateli. Pod uwagę wzięto następujące czynniki: minimalna liczba dni płatnego urlopu wypoczynkowego i dni ustawowo wolnych od pracy, maksymalna liczba godzin pracy w tygodniu, minimalny prawny czas trwania przerw na odpoczynek, roczny czas pracy na osobę, godziny dziennego i tygodniowego odpoczynku oraz odsetek ludności śpiącej przez 7 godzin lub więcej każdej nocy.

Najgorzej w zestawieniu wypadła Grecja. Ten piękny nadmorski kraj nie może pochwalić się zbyt liberalnym stosunkiem do pracy. Mieszkańcy tego państwa mogą się cieszyć wyłącznie 9. dniami płatnego urlopu w całym roku, minimalna ustawowa przerwa na lunch to zaledwie 15 minut. Grecja ma również piątą najwyższą liczbę godzin pracy w roku na osobę. Na drugim miejscu uplasowały się Włochy. Chociaż według prawa mają 20 dni urlopu w roku, przerwa w pracy to jedyne 10 minut (najkrótsza w Europie). Trzecie miejsce zajęła Holandia. Kraj ten oferuje 15 minutowe przerwy i jedyne 8 dni płatnego urlopu. 

Który kraj zwyciężył?

Zestawienie wygrała Słowacja. Nasi południowi sąsiedzi mogą pochwalić się aż 28. obowiązkowymi dniami urlopu, za które zapłaci pracodawca oraz 15 dodatkowymi. Słowacy mają ustawowo 30 minut odpoczynku w trakcie pracy. Aż 75% populacji przesypia tutaj ponad 7 godzin. Są również zwycięzcami w ilości płatnych wolnych od pracy dni świątecznych, których jest aż 15.