Kochamy muzea z malarstwem, rzeźbą i grafiką, historiami miejsc i ciekawych ludzi. Tym razem w naszym rankingu opowiadamy o  najlepszych muzeach multimedialnych. Gotowi? Czas start.

Najlepsze muzea multimedialne w Polsce:

Europejskie Centrum Solidarności

W Europejskim Centrum Solidarności każdy znajdzie coś dla siebie. Niedawno otwarte muzeum na terenie dawnej stoczni gdańskiej znajduje się obok pomnika Poległych Stoczniowców. Do dyspozycji gości jest też ogród zimowy idealny do aktywnego wypoczynku i taras widokowy. Ekspozycja pełna multimedialnych ciekawostek. 

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

Kolejna multimedialna instytucja, której nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Przechodząc przez Bramę Poznańską można w przyjemny i atrakcyjny sposób dowiedzieć się wielu ciekawostek o Wyspie Katedralnej. Złożona z 9 pomieszczeń wystawa multimedialna jest wyposażona w dotykowe ekrany, okulary stereoskopowe i wirtualne księgi ułatwiające odbycie podróży w czasie.

Interaktywne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Interaktywne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (część Centralnego Muzeum Włókiennictwa) jest pierwszym tego typu miejscem w Europie Środkowej. Galeria oferuje prawie 100 aplikacji, filmów i animacji, dzięki którym poznasz tajniki współczesnego designu. Dotykowe ekrany pozwolą wyhaftować serwetkę, ułożyć gobelinowe puzzle, ułatwią poznanie strojów z różnych epok.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Założone w 2005 roku multimedialne muzeum jest jedną z największych i najnowocześniejszych atrakcji tego typu. Dzięki dotykowym ekranom zobaczysz wnętrze synagogi. We wnętrzu muzeum znajduje się gigantyczne audytorium, sale edukacyjne, wydzielona przestrzeń dla dzieci i restauracja oferująca potrawy kuchni żydowskiej.

Muzeum Powstania Warszawskiego

To prawdziwa gratka dla miłośników historii, kultury i digitalizacji. Przejdź się po ulicach Nowego Miasta, obejrzyj dokumentalne filmy, spróbuj przedostać się przez kanał. Poczuj emocje, które towarzyszyły Warszawskim Powstańcom. Zwiedzanie nowoczesnych sal zajmuje dużo czasu, dlatego warto poświęcić na nie cały dzień.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Doskonała propozycja dla małych i dużych melomanów. Poznaj świat, w którym żył i tworzył Fryderyk Chopin, zobacz pamiątki z nim związane. Na ekspozycji kolejne etapy życia i twórczości Mistrza, do tego multimedialne budki, w których posłuchasz mazurków, etiud i polonezów. Jest też specjalna, interaktywna sala dla maluchów. 

Podziemia Rynku w Krakowie - jedno z ciekawszych multimedialnych muzeów

Wchodzące w skład Muzeum Historycznego Podziemia Rynku w Krakowie są nie lada atrakcją dla najmłodszych miłośników sztuki i historii. Dzięki galerii dowiesz się jak wydobywano sól i na własnej skórze poczujesz metalową siekierę kata.

____________________________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.