Baseny na Zakrzówku są wyjątkowo fotogeniczne, ale mimo to inwestycja nie budzi powszechnego entuzjazmu. Zwolennicy dzikiej przyrody stanowczo przeciwstawiali się ingerowaniu w krajobraz. Fani aktywności na świeżym powietrzu cieszyli się z planów zagospodarowania przestrzeni uwzględniających m.in. ścieżki rowerowe i spacerowe. Dyskusja trwa, podobnie jak sezon na leniwe wylegiwanie się nad wodą. Kąpielisko powitało pierwszych gości pod koniec czerwca. Wieść o nowej miejskiej atrakcji szybko się rozniosła. Ze względu na duże zainteresowanie konieczne było wprowadzenie limitów. Obecnie w najmodniejszym miejscu na mapie Krakowa przebywać może jednocześnie 1000 osób. Planujecie wizytę w tym magicznym zakątku? Zawczasu rzućcie okiem na widok z kamery na żywo i sprawdźcie zatłoczenie obiektu, żeby uniknąć rozczarowania i nużącego wystawania w kolejce. Co jeszcze warto wiedzieć o „małej Chorwacji”? Jakie udogodnienia czekają na gości?

„Mała Chorwacja” nieopodal centrum Krakowa. Malownicze kąpielisko przyciąga tłumy turkusową wodą

Park na Zakrzówku cieszy się uznaniem zarówno krakowian, jak i przyjezdnych. W XX wieku prężnie działały tam kamieniołomy. W latach 90. zbiornik zaczął wypełniać się wodą. Teraz nabrała ona krystalicznie czystej barwy. Przy brzegu wybudowano pięć pływających basenów o głębokości od 40 centymetrów do 2 metrów. Nad bezpieczeństwem pływaków czuwają wykwalifikowani ratownicy. Po zażyciu kąpieli możemy odpocząć na drewnianych pomostach, z których rozpościera się piękny widok na skaliste urwiska przywodzące na myśl chorwackie wybrzeże. Interesująca jest także porastającą je roślinność. Miejcie oczy szeroko otwarte – natkniecie się tam na rzadkie gatunki fauny i flory. Kąpielisko jest czynne codziennie za wyjątkiem poniedziałku w godzinach 10:00-18:00. Wejście na teren akwenu nie wymaga uiszczenia opłaty. Przy wejściu znajdziecie też bezpłatne toalety, wygodne przebieralnie i prysznice. 

Najpiękniejsze miejsca w Chorwacji, które warto odwiedzić choć raz w życiu. Turystyczne TOP 10 aż prosi się o zdjęcie na Instagramie >>

Remonty w parku rekreacyjnym nadal trwają. W przyszłości do dyspozycji wszystkich zainteresowanych oddane ma zostać wydzielone kąpielisko dla psów. Na tę chwilę wypoczynek nad basenem w towarzystwie czworonogów jest niemożliwe. Należy się liczyć także z pracami konserwacyjnymi i możliwym wyłączeniem z użytku wybranych basenów. Jednak mamy też bardzo dobre wiadomości. Co jeszcze przygotowano dla wszystkich spędzających lato w mieście? Miłośnicy silniejszych wrażeń mogą skorzystać z oferty Centrum Nurkowego Kraken. Na mieszkańców i turystów czekają też alejki spacerowe, ścieżki biegowe, strefy do grillowania, miejsca piknikowe stoły do ping-ponga, punkty obserwacyjne i parking rowerowy. Ratusz zachęca do dojazdu nad wodę nie tylko jednośladami, ale także komunikacją miejską. Na Zakrzówek kursują linie autobusowe: 01, 112, 162, 194, 219, 578, oraz tramwajowe: 11, 17, 18, 22 i 52. Jeśli zdecydujecie się na przyjazd samochodem, musicie liczyć się z mocno ograniczoną liczbą miejsc postojowych.

Mimo drobnych niedogodności dawny kamieniołom jest zdecydowanie wart odwiedzenia. Koniecznie uwzględnijcie wypad nad zalew w swoich wakacyjnych planach!