5 pięknych jarmarków świątecznych w Europie, które warto odwiedzić

Grudzień. Rynki i główne place wielu metropolii zmieniają się wtedy w małe, świąteczne miasteczka. Błyskające tysiącem światełek choinki, klimatyczne stoiska z marcepanem, pierniczkami, zimową herbatą i grzanym winem, lodowiska, ogromny wybór bombek, łańcuchów, drobnych i większych podarków, zapach sosnowej żywicy, goździków, przyprawy korzennej i pomarańczy unoszący się w powietrzu - to wszystko możemy odnaleźć na świątecznych jarmarkach. Które z nich warto odwiedzić? Mamy dla Was listę 5 pięknych jarmarków świątecznych w Europie naprawdę godnych uwagi. 

1. Wiedeń

Najlepsze jarmarki wiedeńskie odbywają się na placu Rathausplatz, na placu Freyung, Karlsplatz, w ogrodzie pałacu Schloss Belvedere i na dziedzińcu pałacu Schloss Schönbrunn. Ten ostatni tuż obok słynnego pałacu polecamy szczególnie Waszej uwadze. Na miejscu czeka na gości mnóstwo stoisk z propozycjami prezentów (bez plastiku i kiczu, mnóstwo rzeczy handmade z tradycyjnych, naturalnych materiałów). Do tego pyszne jedzenie - pieczone kasztany, musztardy w różnych rodzajach, sery, gofry, naleśniki, gulasze i oczywiście słynne kluseczki Kaiserschmarren. Jest też ogromna szopka, co z pewnością ucieszy dzieci. 

Jak ubrać choinkę na święta Bożego Narodzenia?

2. Wrocław

Polskie miasto w naszym zestawieniu. Już pod koniec listopada we Wrocławiu pojawia się małe, świąteczne miasteczko. W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy obejmuje swoim zasięgiem Rynek i Plac Solny. Na kramach i stoiskach chętni zaopatrzą się w ceramikę, świąteczne ozdoby i kartki. Oferta kulinarna jest równie bogata. Są specjały regionu Dolnego Śląska ze słynnym wrocławskim grzańcem z czarnym pieprzem i wanilią, jest  tradycyjny bigos, kwaśnica do tego cała masa czekolady. Na scenie Bajkowego Lasku najmłodsi zobaczą historię „Czerwonego Kapturka” i „Królewny Śnieżki”, a obok olbrzymiej choinki znajdą skrzynkę na listy do Świętego Mikołaja. 

3. Norymberga

Norymberski Jarmark Dzieciątka Jezus jest jednym z najstarszych jarmarków tego typu odbywającym się w Niemczech.  Stragany (z wpadającymi w oko biało-czerwonymi dachami) uginają się wprost od prac lokalnych artystów i rzemieślników. Ofertą gastronomiczną nie zawiodą się także smakosze (polecamy tutejsze pierniki i wyborny, pieczony Wurst). Do tego jasełka, koncerty kolęd, figurki aniołków wykonane z suszonych śliwek. Gwoździem programu jest jest pochód świateł, w którym udział biorą najmłodsi mieszkańcy Norymbergii. Są też karuzele w stylu retro, mnóstwo świątecznych iluminacji no i do kompletu piękne, zabytkowe otoczenie - gotycki Kościół Świętego Wawrzyńca (imponujące organy w środku) czy Zamek Cesarski. 

Ogromna chatka z piernika w Londynie. Słynny klub gotowy na świąteczny sezon

4. Lubeka

Hanzeatycka Lubeka jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Europie. Średniowieczne centrum miasta ze wspaniałymi kamienicami kupieckimi i wieżami Kościoła Mariackiego wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto odwiedzić to miasto szczególnie w grudniu. Tradycja organizowania jarmarków (Weihnachtsmarkt) sięga tu roku 1648. Na gości czeka tu mnóstwo stoisk z prezentami, rękodziełem i lokalnymi przysmakami (trzeba koniecznie spróbować tutejszego marcepanu i marcepanowych kartofelków, można napić się rumu - wszak jesteśmy w mieście portowym). Do przejażdżki zachęcają światełka migające na Diabelskim Młynie.  Warto przy okazji wejść do Kościoła Mariackiego, zerknąć w okna dom Buddenbrooków znanej z powieści Tomasza Manna, czy pojeździć na łyżwach na świątecznym lodowisku.  

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie

5. Strasburg

Strasburg może się pochwalić chyba najpiękniejszym świątecznym jarmarkiem we Francji. Rokrocznie w grudniu odwiedza go około 2 miliony osób (wizytę warto więc zaplanować, bo turystów w przedświątecznym okresie jest naprawdę dużo). Tradycyjnie jarmark odbywa się na Placu Kléber już od 1570 roku. Co trzeba zjeść i czego się napić? Przysmakiem są adwentowe ciasteczka Bredeles i lokalnie zbierane miody. Podobno tutejsze grzane wino nie ma sobie równych. Co zobaczyć? Małe i większe kramiki, ogromną choinkę Christkindelsmärik i bajecznie rozświetlone centrum zabytkowego miasta. Strasburski jarmark to jeden z najstarszych jarmarków świątecznych w Europie.

Jak zrobić domek z piernika? Prosty przepis w kilku krokach