Luwr - najsłynniejsze muzeum w Europie, a może i nawet na całym świecie, przez cały rok przyciąga licznych turystów, którzy chcą na własne oczy zobaczyć uśmiechającą się tajemniczo Mona Lisę czy będącą symbolem antycznego piękna Wenus z Milo. Niezwykle bogata kolekcja malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego sprawia, że nie sposób zwiedzić tu wszystkiego w jeden dzień. Luwr - gdzie jest, jak się tam dostać, kiedy najlepiej zwiedzać i co koniecznie trzeba zobaczyć w najważniejszym francuskim muzeum?

Luwr to dawny pałac królewski, którego początki sięgają czasów średniowiecznych. Rezydencja francuskich władców przez wieki była miejscem, gdzie gromadzono liczne dzieła sztuki. Już za czasów Ludwika XV prezentowano sporą część królewskich zbiorów szerszej publiczności. Po Rewolucji Francuskiej pałac został przeznaczony na muzeum. Początkowo kolekcja składała się ze zbiorów, które rewolucjoniści skonfiskowali z dóbr królewskich i kościelnych. Oficjalne otwarcie muzeum miało miejsce 10 sierpnia 1793 roku. Kolejne wieki przyniosły nie tylko znaczne wzbogacenie kolekcji, ale też rozbudowę samego budynku. Dziś Luwr zalicza się do największych muzeów na świecie. Zgromadzone tutaj eksponaty to najcenniejsze arcydzieła sztuki, będące symbolami europejskiej kultury.

Luwr - gdzie dokładnie w Paryżu znajduje się muzeum?

Luwr znajduje się w samym centrum historycznym Paryża, w obrębie pierwszej dzielnicy. Położony jest na jednej linii z Champs-Élysées, tworząc tzw. oś historyczną, która biegnie na zachód, aż do łuku Grande Arche. Podążając tą linią można obejrzeć jedne z najciekawszych miejsc w całym Paryżu.

Kompleks budynków składających się na muzeum zajmuje łącznie powierzchnię 60 600 metrów kwadratowych. Luwr to jeden z ważniejszych punktów orientacyjnych na mapie całego miasta. Muzeum znajduje się pomiędzy prawym brzegiem Sekwany, rue de Rivoli, a także rue de Louvre i ogrodami Tuileries.

Do Luwru najwygodniej można dotrzeć metrem - liniami 1, 7 (stacja Palais Royal - Musee du Louvre) lub linią 14 (stacja Pyramides). Można też wybrać się autobusem (linie nr. nr 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81, 95). Jeśli ktoś zdecyduje się pojechać samochodem, od strony avenue du Général-Lemonnier dostępny jest podziemny parking, czynny codziennie od 7:00 do 23:00.

W jakich godzinach można zwiedzać Luwr? Godziny otwarcia

Luwr otwarty jest dla zwiedzających codziennie, z wyjątkiem wtorków, w godzinach od 9:00 do 18:00. W środy, piątki oraz w pierwszą sobotę miesiąca godziny zwiedzania muzeum są przedłużone do 21:45.

Ze względu na licznych turystów odwiedzających muzeum, dobrze jest się wybrać w godzinach porannych, kiedy nie ma jeszcze dużych tłumów. Na pewno mniejszy tłok będzie też w godzinach wieczornych, trzeba jednak pamiętać że już o 17:30 (a w dni kiedy godziny otwarcia są przedłużone o 21:30) turyści zwiedzający ekspozycję proszeni są o kierowanie się w stronę wyjścia.

Luwr jest ogromny, a żeby obejrzeć wszystkie znajdujące się tam dzieła nie wystarczy nawet kilka dni. Dlatego też warto sobie wcześniej przemyśleć, które wystawy i eksponaty najbardziej chcemy zobaczyć i zaplanować kolejność zwiedzania. Uzupełnić naszą wiedzę o Luwrze pomoże też wirtualny spacer, jednak pokazuje on tylko niewielką część tego, co możemy zobaczyć na miejscu.

Ze względu na pandemię koronawirusa Luwr przez pewien czas był zamknięty, jednak już od 6 lipca można go zwiedzać ponownie. Ponieważ obowiązują limity odwiedzających, a także specjalne warunki sanitarne, najlepiej przed wizytą przeczytać dokładne wytyczne zamieszczone na stronie muzeum.

Luwr - przeciętna cena biletu

Normalny bilet do Luwru będzie kosztować 17 euro. Umożliwia on nie tylko obejrzenie stałych ekspozycji muzeum, ale też wystaw czasowych (pod warunkiem, że odwiedzimy je tego samego dnia). Od 2019 roku Luwr można zwiedzać za darmo w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godzinach od 18:00 do 21:45.

Darmowy wstęp mają dzieci i młodzież do 18 roku życia po okazaniu dokumentu potwierdzającego wiek. Również młodzi ludzie do 26 roku życia, którzy mieszkają na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie musza płacić za bilet.

Bilety najlepiej zarezerwować online. Daje to gwarancję wstępu do muzeum w wybranym przedziale czasowym. Kasy biletowe znajdują się poniżej głównego wejścia, w tzw. Holu Napoleona. Można w nich płacić gotówką, kartą lub czekiem bankowym. Warto pamiętać, że przyjmowane są tylko płatności w euro.

Dzieła sztuki

W zabytkowych budynkach Luwru wystawionych jest około 300 000 dzieł sztuki od najdawniejszych czasów aż po XIX wiek. Eksponaty zostały podzielone na osiem działów prezentujących: Sztukę Starożytnego Egiptu, Bliskiego Wschodu, Starożytnej Grecji i Rzymu, Sztukę Islamu, a także Malarstwo, Rzeźbę, Rzemiosło artystyczne, oraz Rysunek i Grafikę.

Do najcenniejszych dzieł, które można zobaczyć w Luwrze należą stela z kodeksem Hammurabiego z około 1700 roku p.n.e., a także dwie rzeźby uznawane na całym świecie za największe arcydzieła sztuki starożytnej - Nike z Samotraki oraz Wenus z Milo. Na uwagę zasługują też Niewolnicy Michała Anioła - marmurowe rzeźby, które miały być częścią niezrealizowanego nagrobka papieża Juliusza II.

Cour Marly, monumentalny dziedziniec, który przykrywa szklany dach, pełen jest rzeźb pośród których wyróżniają się Konie z Marly Guillaume’a Coustou, które stały u wylotu Pól Elizejskich na placu Concorde. Dziś w tym miejscu znajdują się kopie, a oryginały trafiły właśnie do Luwru.

Najważniejsze obrazy w Luwrze

Największym zainteresowaniem wśród zwiedzających Luwr cieszy się galeria malarstwa. Można w niej podziwiać najsłynniejsze, europejskie dzieła, które powstawały od czasów średniowiecza do połowy XIX wieku. Znajdują się tam obrazy reprezentujące wszystkie obowiązujące w tym okresie nurty. Najszerzej reprezentowana jest Francja, ale nie brakuje też znanych artystów z innych krajów.

Do największych arcydzieł Luwru należy słynny obraz jednego z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu, Eugène’a Delacroix zatytułowany Wolność wiodąca lud na barykady. To pierwsze polityczne dzieło w historii malarstwa nowożytnego, upamiętniające wydarzenia rewolucji lipcowej.

Najcenniejszym skarbem Luwru jest Mona Lisa autorstwa jednego z najwybitniejszych twórców włoskiego odrodzenia, Leonarda da Vinci. Inny tytuł dzieła to Gioconda. Ukryty za pancerną szybą, renesansowy portret Lisy, żony florenckiego kupca Francesca Giocondy, uznawany jest za najsłynniejszy obraz na całym świecie. Od wieków inspiruje on innych artystów, a badacze wciąż doszukują się w nim ukrytych znaczeń.

Luwr - ciekawostki francuskiego muzeum

Nazwa muzeum - Luwr - sama w sobie jest zagadką. Być może pochodzi od francuskiego słowa rouvre czyli dąb, ponieważ wybudowany tu w średniowieczu zamek położony był na terenie dawnej dębiny. Może jednak odnosi się do niezwykłego bogactwa i przepychu z jakim był urządzony zamek - oryginalna, francuska nazwa Louvre bardzo przypomina słowo L’Ouvre oznaczające arcydzieło. W czasach Napoleona muzeum zostało nazwane na jego cześć Musée Napoleon. Do nazwy Luwr powrócono w 1814 roku, po upadku cesarza.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Luwru jest ogromna, szklana piramida na dziedzińcu Napoleona. To właśnie tutaj znajduje się główne wejście do muzeum. Piramida powstała w latach 80. XX z inicjatywy prezydenta Francji Françoisa Mitterranda, a jej projektantem był Ieoh Ming Pei - amerykański architekt chińskiego pochodzenia. Nowoczesna konstrukcja ze szkła i stali od początku wzbudzała liczne kontrowersje jako niepasująca do zabytkowej zabudowy. Pojawiły się nawet plotki sugerujące, że liczba szklanych tafli, z których zbudowana jest piramida wynosi 666, co czyni z niej symbol okultystyczny. Nie jest to jednak prawda, a piramidę tworzą 673 elementy.

Jednym z najbardziej znaczących darczyńców Luwru był polski archeolog, hrabia Michał Tyszkiewicz. Prowadził on wykopaliska w Egipcie, Nubii, a także na terenie starożytnego Rzymu. W latach 60. XIX wieku przekazał muzeum 140 obiektów, które odnalazł podczas swoich prac. Kolejne eksponaty z kolekcji hrabiego, pochodzące ze starożytnej Grecji i Rzymu trafiły do muzeum już po jego śmierci. Niestety spadkobiercy archeologa nie wykazali się już tak wielką wspaniałomyślnością, i muzeum musiało po prostu je kupić. Nazwisko hrabiego Tyszkiewicza zostało wyróżnione na liście głównych darczyńców Luwru znajdującej się w Rotundzie Apollona.