Zdeno Kolesár, Jacek Mrowczyk, Historia projektowania graficznego, wydawnictwo Karakter, cena: 75 zł
Geneza pisma fonetycznego, rozwój skryptu łacińskiego, proces kształtowania się współczesnej książki, rozwój plakatu i systemów identyfikacji wizualnej - bardzo chętnie poczytamy o tym wszystkim.W środku ponad 500 kolorowych ilustracji. 

Barbara Banaś, Aleksandra Skorek, W pogoni za kolorem. Jerzy Słuczan-Orkusz, Wydawnictwo: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, cena 50 zł
Wystawę najpiękniejszych projektów  Jerzego Słuczan-Orkusza możecie oglądać właśnie we Wrocławiu (wkrótce przeniesie się do Krakowa). Ale jeśli dla kogoś to trochę za daleko to na pocieszenie polecamy katalog wystawy. Ładnie wydany, bogato ilustrowany, spodoba się miłośnikom polskiego szkła.

Alex Kerr, Japonia utracona, wydawnictwo Karakter, 42 zł
Fani Japonii i bogatej kultury tego kraju, oto pozycja, którą musicie poznać. Autor miał dwanaście lat, gdy w 1964 roku zamieszkał z rodzicami w Japonii i spędził tam niemal całe swoje życie. Jak się okazało, rok ten był punktem zwrotnym w historii kraju organizującego właśnie letnie igrzyska olimpijskie. Kerr, zafascynowany tradycyjną kulturą japońską, próbuje w książce pokazać to, co na jego oczach ulegało głębokim przeobrażeniom. 

Ludwika Ogorzelec. Krystalizacja przestrzeni, wydawca Muzeum Architektury we Wrocławiu, cena: 80 zł
Ilustrowana prezentacja twórczości rzeźbiarskiej Ludwiki Ogorzelec – artystki, znanej na całym świecie ze swej fascynacji przestrzenią i niepowtarzalnych rzeźb-konstrukcji. Obok informacji biograficznych i tekstów programowych, znajdziemy tu przede wszystkim zdjęcia jej prac – także tych, które już nie istnieją lub znajdują się w posiadaniu nieznanych właścicieli. 

Tadeusz Konwicki, Iwan Konwicki, z domu Iwaszkiewicz. Biografia, Wydawnictwo Znak, cena: 28 zł, premiera 16 października
Lektura obowiązkowa nie tylko dla kociarzy. Charakterny i złośliwy kot Iwan nie jest wytworem literackiej fantazji pisarza Tadeusza Konwickiego, lecz pełnoprawnym członkiem rodziny Konwickich, przez dziewiętnaście lat zamieszkałym przy ulicy Górskiego w Warszawie. O jego względy zabiegali ponoć Dygat i Holoubek.  Ta książka to kultowe teksty o Iwanie z najsłynniejszych powieści Tadeusza Konwickiego wzbogacone ilustracjami Danuty Konwickiej.

Wiesław Banach, Beksiński. Rysunek, wydawnictwo BOSZ, cena 20 zł
Mroczne rysunki Zdzisława Beksińskiego. Album słowem wstępnym opatrzył historyk sztuki, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, Wiesław Banach, wybitny znawca twórczości artysty. 

Bartek Kieżun, Portugalia do zjedzenia, wydawnictwo Buchman, premiera 2 października, cena ok. 50 zł
Książka kucharska i przewodnik w jednym. W środku przepisy na prawdziwe pyszności oraz pasjonujące opowieści o historii i sztuce, które sprawiają, że bacalhau, francesinha i pieczone sardynki smakują jeszcze lepiej.

Dunne Linnea, Lagom. Szwedzka sztuka życia, wydawnictwo Burda Media, cena 30 zł
Jak żyją Szwedzi, co daje im radość i co jest dla nich naprawdę ważne? Z lektury Lagom dowiemy się tego wszystkiego. Warto poznać sekrety naszych sąsiadów, przepisy na pyszne i zdrowe jedzenie, patenty na porządek, relaks na łonie przyrody.Lagom to po szwedzku "w sam raz", "akurat" - z tą książką łatwiej wprowadzić w życie tę skandynawską równowagę.

Peter Lindbergh, Images of Women, wydawnictwo Schrimer/Mosel, cena: około 250 zł
Peter Lindbergh odszedł 3 września tego roku. Niezapomniane zdjęcia fotografa znajdziemy w tym albumie, wydanym w 2013 roku. 300 stron wypełnionych portretami modelek, aktorek, piosenkarek.

Agnieszka Dauksza, Jaremianka, wydawnictwo Znak,  cena ok. 34 zł
Rzeźbiarka, scenografka, malarka, projektantka kostiumów teatralnych i lalek, aktywistka - Maria Jarema. Jak była? Własnie teraz do rąk dostajemy biogriafię niezwykłej artystki. Coś nam mówi, że szybko rozprawimy się z 624 stronami tej lektury.