"Vermeer" w Rijksmuseum - bilety jak ciepłe bułeczki

Na początku stycznia pisaliśmy Wam o największej na świecie wystawie prac Johannesa Vermeera w Rijksmuseum w Amsterdamie. Z różnych placówek na ekspozycję przygotowaną przez ekspertów z Rijksmuseum i Mauritshuis wypożyczono niemal wszystkie zachowane prace artysty (28 z 35 prac). Wystawę "Vermeer" otwarto 10 lutego. Okazała się takim hitem, że już kilka dni później Muzeum poinformowało, że wszystkie bilety na zwiedzanie (a ekspozycję można oglądać aż do 4 czerwca bieżącego roku) już wyprzedano. Jak można się domyślać, niemal natychmiast na rynku pojawiły się propozycje od tzw. "koników". Ceny biletów na aukcjach internetowych poszybowały do kilkuset złotych za pojedyncze wejście. Oczywiście w przypadku nieautoryzowanego zakupu nie ma gwarancji, że kupiony bilet jest oryginalny. Zainteresowanie biletami na wystawę poświęconą twórczości Johannesa Vermeera przypomina więc trochę zakup biletu na koncert największych gwiazd pop. 

Czytaj także: Największa na świecie wystawa prac Johannesa Vermeera. Rijksmuseum w Amsterdamie zaprasza od 10 lutego

,,Meet Vermeer” w Google Arts & Culture

Wszystkim tym, którym nie udało się kupić upragnionego biletu do Rijksmuseum na pocieszenie przypominamy - na Google Arts & Culture można bezpłatnie oglądać wyjątkową kolekcję kolekcję ,,Meet Vermeer”. Znajdziemy tu wszystkie dzieła tego mistrza pędzla. Aplikacja daje ponadto możliwość innowacyjnego odbioru dzieł artysty dzięki rozszerzonej rzeczywistości (funkcja Pocket Gallery). Niewątpliwie atutem tej prezentacji jest fakt, że wiele płócien zostało zdigitalizowanych przy użyciu Art Camera w ultrawysokiej rozdzielczości. Można cieszyć się naprawdę każdym detalem obrazów.

Johannes Vermeer - bio

Holenderski malarz Johannes Vermeer (1632-1675) mieszkał i pracował w Delft. Jego obrazy często przedstawiają kadry z codziennego życia w jego czasach. Do najsłynniejszych dzieł mistrza zaliczamy: "Dziewczynę z perłą", „Mleczarkę”, „Koronczarkę” czy Widok Delft. Ponieważ płótna Vermeera są perłami każdej kolekcji muzealnej, bardzo rzadko są wypożyczane. Tym bardziej należy docenić nadchodzącą wystawę, na której zdołano zgromadzić tak wiele prac artysty z całego świata.