Od 16.11. w Galerii Opera, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej będzie można oglądać wystawę prac Tomasza Ciecierskiego. To artysta wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju. Kim jest? Malarzem, rysownikiem, fotografem-amatorem, autoportrecistą, pejzażystą. Dokumentalistą, podróżnikiem, „głównym inwentaryzatorem“ pracowni malarskiej. Z uderzającą chłopięcością traktuje świat sztuki. Ocenia go z właściwą sobie szczerością. I jak chłopiec szybko się nudzi, by za chwilę podniecić się czymś nowym, by poznać nowe techniki, technologie i znów tworzyć. Wycina, przykleja, komponuje. Tomasz Ciecierski przyjaźni się ze sztuką. Znajduje w niej radość. A sztuka lubi Ciecierskiego. Zapytaliśmy artystę o jego pracę, inspiracje i ulubione książki. Oto co nam odpowiedział.

Jak rozpoczęła się Pana przygoda ze sztuką?
Tomasz Ciecierski: Tak jak prawie wszystkich dzieci. Dużo rysowałem i malowałem, tyle że trwało to przez cały okres, kiedy chodziłem do szkoły i zostało mi do teraz.

Czy pamięta Pan swój pierwszy obraz? Co to było?
Tomasz Ciecierski: Pierwszego nie pamiętam. Natomiast pamiętam, że malowałem wtedy widoki miast inspirowane obrazami Maurice’a Utrillo i kościotrupy na tle pejzażu.

Jak wygląda u Pana sam proces tworzenia? Co jest w nim najważniejsze?
Tomasz Ciecierski: Sam proces tworzenia to nakładanie farby, zawsze w pracowni. Najważniejszy jest powód, dla którego się maluje.

Gdzie szuka Pan inspiracji?
Tomasz Ciecierski: Inspiruje mnie wszystko, co dzieje się wokół mnie, trzeba tylko być otwartym na to, co nas otacza.

Co jako pedagog starał się Pan przekazać swoim studentom?
Tomasz Ciecierski: Uczyłem ich, że sztuki wizualne (malarstwo) to nie tylko ładne zestawianie kolorów, że rysunek może być autonomiczną wypowiedzią i że sztuka to nie tylko instynkt i intuicja, ale szukanie powodów, dla których ma powstać praca.

Czy Tomasz Ciecierski ma swoją ulubioną lekturę? Książkę lub książki, do których wraca mimo upływu lat?
Tomasz Ciecierski: Zawsze dużo czytałem i czytam, ale jeśli wracam do przeczytanych książek, to tylko myślami. Moi ulubieni autorzy to: Herta Müller, Jorge Luis Borges, Icchok Lejb Perec, Marguerite Yourcenar, Cormac McCarthy i wielu innych.

Dziękujemy za rozmowę.

Jeszcze raz zapraszamy Was na wystawę w Galerii Opera. Czas trwania od 16.11.2017 do 13.01.2018., godziny otwarcia 10.00-17.00. Wejście przez hol kas przedsprzedaży.