Największa na świecie wystawa prac Johannesa Vermeera

Na taką wystawę czekali z pewnością fani Johannesa Vermeera. Uwaga! Do amsterdamskiego Rijksmuseum z różnych placówek wypożyczone zostaną niemal wszystkie zachowane prace artysty. Samo Rijksmuseum posiada cztery arcydzieła malarza, w tym słynną Mleczarkę, Kobietę w błękitnej sukni i Uliczkę. To będzie największa na świecie wystawa prac Johannesa Vermeera. Z dorobku 35 obrazów mistrza w Amsterdamie zabraknie najprawdopodobniej tylko 7 z nich.

Vermeer w Rijksmuseum

Nad ekspozycją pracują wspólnie eksperci z Rijksmuseum i Mauritshuis w Hadze (tu z kolei na co dzień możemy oglądać Dziewczynę z perłą i Widok Delftu). Na wystawie pojawią się też płótna: Dziewczyna czytająca list (z Gemäldegalerie Alte Meister w Dreźnie) oraz Geograf (Städel Museum we Frankfurcie). Z Irlandii przyjedzie Pisząca list, a z USA Kobieta trzymająca wagę i Ważąca perły. - Vermeer jest jednym z najbardziej znanych malarzy w Holandii, obok Rembrandta, Van Gogha i Mondriana. Nie pomyślelibyśmy, że tak wiele muzeów chce wypożyczać swoje arcydzieła. Jesteśmy im niesamowicie wdzięczni. Dzięki tej wystawie możemy wprowadzić nowe pokolenie w malarstwo Vermeera na najwyższym poziomie i zaprezentować wyniki najnowszych badań - podkreśla Taco Dibbits, dyrektor Rijksmuseum a Martine Gosselink z Mauritshuis dodaje - Dziewczyna z perłą to najsłynniejsza holenderska dziewczyna na świecie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy ją wypożyczyć do tej wyjątkowej współpracy, w ramach której będzie można zobaczyć ją oraz dwie inne prace z Mauritshuis, Widok Delft oraz Toaletę Diany. Tak, będzie nam jej strasznie brakować, ale wystawa Vermeera bez Dziewczyny to po prostu nie wystawa Vermeera. Wystawa potrwa do 4 czerwca 2023.

Czytaj także: Dziewczyna z perłą Vermeera zaatakowana przez aktywistów. Kolejna napaść na dzieło sztuki

Johannes Vermeer - bio

Holenderski malarz Johannes Vermeer (1632-1675) mieszkał i pracował w Delft. Jego obrazy to często kadry z codziennego życia. Często widzimy więc kobiety we wnętrzach z epoki zajęte drobnymi pracami, czytaniem listów, muzyką. W dorobku artysty po mistrzowsku operującego światłem znajdziemy około 35 obrazów. Ponieważ płótna Vermeera są perłami każdej kolekcji muzealnej, bardzo rzadko są wypożyczane. Tym bardziej należy docenić nadchodzącą wystawę, na której zdołano zgromadzić tak wiele prac artysty z całego świata.

Czytaj też: Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz w Tate Modern