Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910

Coś dla fanów nordyckich klimatów. Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na nową wystawę przygotowaną we współpracy z Gothenburg Museum of Art. „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910” to ekspozycja poświęcona twórczości artystów z Północy. Na ekspozycji w MNW pokazanych zostanie ponad 100 prac malarzy z Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji działających na przełomie XIX i XX wieku.

Sztuka Północy

Główne wątki wystawy? W skrócie: natura i pejzaż Północy, życie prowincji oraz ludowe obyczaje, sceny z mitologii, wnętrza domów (styl skandynawski 100 lat temu!) i ludzkiej psychiki. Na ekspozycji zobaczymy między innymi dzieła Edvarda Muncha, Vilhelma Hammershøia, Hanny Hirsch-Pauli, Andersa Zorna i Carla Larssona. Skąd tytuł? To nawiązanie do przesilenia letniego, które ma szczególne znaczenie w tamtejszej kulturze. Ale to nie koniec bogactwa znaczeń. Przesilenie wskazuje również na zmiany w sztuce Północy na przełomie XIX i XX wieku: drogę od akademizmu, przez realizm i impresjonizm, w stronę symbolizmu i ekspresji. Do tego dochodzą przemiany, które zaszły w relacjach między europejskimi „peryferiami”, a ówczesnym centrum świata sztuki – Paryżem.

Na co się przygotować? Na dużą dawkę pięknych krajobrazów, dobrze oddane związki człowieka z naturą, pewną nutkę nostalgii, dawkę lokalnych podań i legend. Ciekawostka - na ekspozycji odnajdziemy również prace polskich artystów (Boznańska, Chełmoński, Mehoffer). Umieszczone w tym kontekście nabierają dodatkowych znaczeń. 

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz w Tate Modern

Wystawa w MNW

Nastrojowe malarstwo Północy można oglądać od dziś w przestrzeni zaprojektowanej przez pracownię Jana Strumiłły. Zwróćcie szczególną uwagę na kolor ścian przywodzących na myśl niebo w tamtym regionie. Wystawa potrwa do 5 marca 2023. Kuratorami ekspozycji są Agnieszka Bagińska i Wojciech Głowacki.