W mieszkaniu dziennikarki

To wnętrze na osiedlu Browar Gdański powstało specjalnie dla dziennikarki zakochanej w sztuce i dobrym dizajnie. Sporo tu więc współczesnego wzornictwa polskiego i zagranicznego. Jest młoda sztuka, są grafiki i plakaty. Mamy też delikatne odniesienia do gdyńskiego modernizmu (właścicielka mieszkała w Gdyni przez wiele lat i pokochała jej klimat).  Aranżacją pięćdziesięciometrowego mieszkania dziennikarki zajęła się Sylwia Kowalczyk-Gajda, architektka wnętrz, absolwentka Wydziału Wzornictwa łódzkiej ASP.

Strefa dzienna pełna mebli polskiego projektu

Naszą wycieczkę rozpoczynamy od salonu. Jasne ściany są tłem dla dębowej biblioteczki mieszczącej pokaźny księgozbiór. Na jasnej bazie wyraziście prezentuje się też zbiór grafik i obrazów. Miejscem do relaksu jest szaro-zielona sofa modułowa (SITS). Tuż obok niej stanął mały, toczony stolik, na przeciwko mamy drewnianą komodę z TAMO. Mebel powstał w Gdyni, w starym portowym magazynie tytoniowym. Dla właścicielki to nie tylko wybór ciekawego wzornictwa, ale też sentyment do ulubionego miasta.

W jadalni uwagę zwraca dębowy stół Avangarde z doskonale znanej polskiej manufaktury MILONI, o oryginalnej formie, nawiązującej do współczesnej architektury. Do niego dobrano miks krzeseł od polskich producentów (PAGED, FAMEG). Są różne, ale nadal świetnie do siebie pasują. Nad tym kącikiem zawisła słynna lampa projektu Poula Henningsena.

Zobacz także: Mieszkanie w sercu Gdyni. Wśród inspiracji modernizm i portowy koloryt

Kuchnia z płytkami w szałwiowym odcieniu

W kuchni pojawia się ciekawa ściana z zielonych, ułożonych pionowo płytek. Zabudowa to ciepły odcień drewna i delikatna zieleń (górne, modernistycznie zaokrąglone szafki). Jest też i półka, na której gospodyni może wyeksponować ulubione przedmioty codziennego użytku (na zdjęciach widzimy termosy Stelton i słynną wyciskarkę Starcka). Blat roboczy ma czarny kolor.

Strefa prywatna

Podobna kolorystyka zdominowała sypialnię. Tu pojawia się także rattan (zagłówek łóżka, front szafy). Boho klimat podbija tapeta z motywem dżungli. Jasne kolory naturalnych tkanin - zasłon, pościeli) nadają całości przytulny, swojski charakter.  W łazience zabudowa w kolorze dębu wpasowuje się w płytki lastryko. Mocnym akcent?  Zdecydowanie to czerwona umywalkowa szafka z intrygującym frezowaniem frontu. Znajdujące się nad nią wielkoformatowe lustro doświetla i optycznie powiększa tę przestrzeń.

Czytaj również: Aranżacja mieszkania z błękitną kuchnią. Kojące wnętrze blisko natury w Gdyni