Od dziś do 9 kwietnia 2017 roku, podczas najważniejszego na świecie wydarzenia w dziedzinie designu – Salone del Mobile w Mediolanie, odbywa się wystawa „POLISH DESIGN. Tomorrow is today”. Prezentowana w ramach SUPERDESIGN Show w Superstudio Più wystawa, pokazuje wydziały projektowe polskich uczelni artystycznych przez pryzmat unikalnego dla każdej z nich kontekstu geograficznego, zasobów naturalnych regionu, regionalnych tradycji i historii. W wystawie uczestniczy osiem polskich państwowych uczelni artystycznych: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Kuratorką wystawy i autorką jej aranżacji jest Dorota Koziara – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, polska projektantka prowadząca własne studio w Mediolanie, kuratorka wielu wystaw. Autorem plakatu oraz komunikacji wizualnej wystawy jest dr Marcin Markowski.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Akademickie Centrum Designu realizujące wystawę we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza działającym pod marką Culture.pl oraz Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie.

Redakcja ELLE Decoration ma ogromną przyjemność być patronem medialnym wystawy „POLISH DESIGN. Tomorrow is today”.

A my możemy się pochwalić tym, że wśród eksponatów znalazł się projekt naszej redaktor ELLE.pl Agaty Wojtczak!

Buty projektu Agaty Wojtczak na wystawie "POLISH DESIGN. Tomorrow is today" w Mediolanie

Wystawa „POLISH DESIGN. Tomorrow is today” ma na celu przybliżenie międzynarodowej publiczności specyfiki nauczania i unikalnego podejścia do współczesnego projektowania w Polsce. To nie tylko przekrojowa wystawa prac i projektów. Wystawę „POLISH DESIGN. Tomorrow is today” wyróżna konsekwentne pokazanie efektów pracy studentów w indywidualnym kontekście charakteryzującym poszczególne uczelnie. Oryginalna aranżacja zaprojektowana przez „Dorota Koziara Studio” opiera się na idei otwartych ksiąg opowiadających historię każdej uczelni z osobna. Prezentowane obiekty i projekty dopełniają dopracowane, nowoczesne prezentacje multimedialne.

W przeszłości każda polska uczelnia artystyczna charakteryzowała się odrębną specyfiką. Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, słynęła z projektowania tkaniny i ubioru, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu – szkła i ceramiki, a uczelnia poznańska – głównie mebli.

Obecnie różnice między uczelniami się zacierają, ale jednocześnie każda z nich zachowuje unikalny charakter, który zobaczyć można na wystawie „POLISH DESIGN. Tomorrow is today”.

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku dzięki położeniu nad Zatoką Gdańską słynie z projektowania statków i okrętów. Na wystawie w Mediolanie zobaczyć można je w formie prezentacji multimedialnej oraz jako obiekt w mniejszej skali – kajak „Rower wodny – zrób to sam” Roberta Mrowca. Drugim ważnym aspektem, bazującym na bogatej historii Gdańska, który leży na szlaku bursztynowym, jest projektowanie biżuterii.

Kolejną uczelnią, która zaprezentuje się na tegorocznym Salone del Mobile 2017, jest Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, inicjator polskiej wystawy. Położona w historycznie ważnym centrum włókiennictwa, akademia od lat słynie z projektowania ubioru i tkanin. Z tej wiodącej w Łodzi dziedziny w Mediolanie zostaną zaprezentowane relacje z dyplomowych pokazów mody oraz pokaz projektów kostiumów teatralnych.

Trzecim przykładem dopełniającym różnorodny obraz polskich szkół projektowych jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, która słynie z pracowni animacji i grafiki. To właśnie w tej części Polski historycznie istniały najważniejsze wytwórnie filmów animowanych. Dlatego też na wystawie w Mediolanie będzie zaprezentowanych wiele projektów z tej dziedziny, a także z dziedziny ilustracji. Ciekawym wątkiem działalności katowickiej uczelni, położonej w najbardziej uprzemysłowionej części Polski, są projekty związane z problematyką socjalną i rewitalizacją miast. Zaprezentowane zostaną innowacyjne projekty przygotowane dzięki współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach oraz Fundacją Rozwoju Kardiologii w Zabrzu,m.in. „detektor tętna płodu” Klaudii Gołaszczyk.

Wydział Form Przemysłowych ASP Kraków pokaże instalację MARS 2030 – wybiegający w przyszłość, futurystyczny projekt konfigurowalnej przestrzeni mieszkalnej dla załogowych statków kosmicznych, inspirowany planowanym na 2030 rok lotem załogowym na planetę Mars. Projekt ten powstał na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie we współpracy z NASA Ames Research Center, w konsultacji z dr Jessicą Marquez i dr. Jurkiem Parodi.

Poznański Uniwersytet Artystyczny zaprezentuje się w Mediolanie nie tylko z wiodącym kierunkiem projektowania mebli, ale też z grafiką, projektowaniem produktu oraz architekturą.

Podobnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu zaprezentuje efekty pracy na wiodących kierunkach kształcących w zakresie wzornictwa szkła i ceramiki oraz wybrane przykłady innych dziedzin, jakie studiuje się we Wrocławiu, w tym projektowanie środków transportu.

Z kolei najmłodsza, ale za to wyjątkowa uczelnia, łącząca sztuki wizualne, projektowanie oraz muzykę – Akademia Sztuki w Szczecinie – zaprezentuje się w Mediolanie z projektami wnętrz, mebli, grafiki i animacji.

Warszawska Akademia Sztuk Pięknych zaprezentuje  projekty mebli oraz przedmiotów, które powstały w ostatnich latach na tej najstarszej w kraju uczelni artystycznej.

Wystawa „POLISH DESIGN. Tomorrow is today” - GALERIA PRAC>>>>>>

Zapisz