Każdy, kto choć trochę interesuje się wzornictwem i wystrojem wnętrz od dziś swoją uwagę kieruje na Mediolan, gdzie równolegle z Milan Design Week odbywają się najważniejsze branżowe targi Salone del Mobile. Całe miasto żyje rytmem wyznaczonym przez te imprezy. Jest jak scena podzielona na strefy i miejsca, z których każda ma silną tożsamość, własny charakter i niepowtarzalna atmosferę. Krótko przedstawiamy najważniejsze z nich.

Salone del Mobile - to już 55 edycja międzynarodowych targów . Odbywają się w gigantycznym centrum wystawowym usytuowanym na granicach miasta w Rho. To międzynarodowy tygiel nowatorskich projektów, doskonałego rzemiosła i innowacyjnych rozwiązań technicznych. Właśnie tutaj swoje premierowe kolekcje prezentują wszystkie liczące się na świecie wnętrzarskie brandy.

Targom Salone del Mobile w tym roku towarzyszą EuroCucina (targi kuchenne), Salone Internazionale Bagno (targi łazienkowe) i Salone Satelite - poświęcone młodym projektantom, dynamicznie rozwijającym się markom, obiecującym projektom. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem "New Materials, New Design".

Fuorisalone - to wszystko co dzieje się poza targami. Cały Mediolan jest dosłownie naszpikowany eventami, wystawami i wydarzeniami poświęconymi designowi. Jeśli jesteście na miejscu, obowiązkowe do zwidzenia są trzy strefy.

1. Brera Design District - jedna z najpiękniejszych i najbardziej luksusowych dzielnic miasta. Właśnie tutaj mają swoje siedziby wszystkie liczące się brandy zarówno wnętrzarskie jak i modowe, które w czasie tygodnia designu otwierają swoje drzwi dla wszystkich odwiedzających - prezentując swoje najnowsze osiągnięcia.
2.Tortona Design Week - wydarzenia odbywające się w obrębie postindustrialnej dzielnicy w południowym Mediolanie, w sąsiedztwie malowniczych kanałów Navigli. Tu odbywają się wystawy i prezentacje designu z całego świata. 
3.Ventura Lambrate - słynie z prezentacji świeżych, awangardowych projektów. Otwiera swoje podwoje dla uczelni artystycznych z całej Europy. Dziesiątki, często niszowych, wystaw ulokowano w pofabrycznych halach w północno-wschodniej części miasta.

tekst: Anna Chwalińska