Co roku w kwietniu Milan Design Week przyciąga miłośników wzornictwa z całego świata, gotowych na odkrywanie nowości na Salone del Mobile. Targom towarzyszą liczne wydarzenia, wystawy i inicjatywy rozrzucone po różnych dzielnicach Mediolanu. Dzięki włoskiemu ELLE Decor wiemy, które instalacje po prostu trzeba zobaczyć.

 1. Conifera, Arthur Mamou-Mani for COS 
 Instalacja zaprojektowana przez francuskiego architekta Arthura Mamou-Mani z 700 bio-cegieł wykonanych z drewna i odnawialnego bio-tworzywa tworzy rodzaj świetlistej kraty, którą mogą przekroczyć goście. Podróż od sztucznego wymiaru do świata przyrody, od przeszłości do przyszłości. 
 Palazzo Isimbardi, Corso Monforte, 35, 20122 Milan

 2. Ukryte pokoje, Elisa Ossino dla Salvatori
 W sercu dzielnicy Brera Elisa Ossino przekształci salon Salvatori w wyjątkową ścieżkę, którą można odkryć w serii „ukrytych pomieszczeń”. Odwiedzający będą mogli cieszyć się „wciągającym doświadczeniem” stworzonym przez prace międzynarodowych projektantów, takich jak John Pawson, Piero Lissoni i sama Elisa Ossino.
 Via Solferino, 11, 20121 Mediolan

3. Les Arcanistes, autor: Studiopepe
Studiopepe to agencja projektowa z Mediolanu, założona w 2006 roku przez Ariannę Lelli Mami i Chiarę Di Pinto. Na tegoroczny Tydzień Designu kreatywny duet zaprasza gości się do wielkiej przestrzeni przemysłowej poświęconej niegdyś złotnictwu. Tam projektanci zbadają „silne połączenie materiałów z archetypową mocą symboli”.
Via Garofalo 24, Mediolan

4. Alcova Sassetti
Wystawy, konferencje i specjalne pokazy. Tematyka? Współczesne życie, kultura projektowania oraz materiały i innowacje technologiczne.
Alcova - Via Popoli Uniti 11-13

 5. A Space for Being, Google
 Jak projektowanie może wpływać na nasze emocje i samopoczucie? To pytanie zadaje Google. Goście mają 5 minut na wycieczkę po trzech pomieszczeniach umeblowanych takimi samymi zestawami od MUUTO. Pokoje różnią się zapachem, oświetleniem, kolorami i dźwiękami. Dla każdego zwiedzającego zostanie wygenerowany raport o tym, jak jego ciało zareagowało na poszczególne różnice.
Via Achille Maiocchi, 7, 20129 Mediolan

6. Maestà Soffrente, Gaetano Pesce dla B&B Italia
Ogromne krzesło o kobiecych kształtach naszpikowane igłami na Placu Duomo. Do tego kula i łańcuch. Instalacja ma zwrócić uwagę na przemoc wobec kobiet.
Piazza del Duomo, Mediolan

7. Raytrace, Benjamin Hubert dla Cosentino
Aby zaprezentować swój nowy ultra-kompaktowy materiał Dekton®, firma Cosentino stworzyła instalację z wielokrotnie nagradzanym brytyjskim projektantem i założycielem Layer, Benjaminem Hubertem. Razem odkryją Raytrace, trójkątną, podwodną galerię rozciągającą się na 24 metry!
Via Ferrante Aporti 27, Mediolan

8 Pratofiorito, Davide Fabio Colaci dla Eataly
Na obrzeżach Brera Design District w niezwykłej miejskiej lokalizacji pojawi się miejska łąka, a na niej 30 różnych gatunków roślin uwielbianych przez zapylające owady. Instalacja, której kuratorem jest architekt Davide Fabio Colaci, odbędzie się tuż przed dawnym Teatro Smeraldo. 
Piazza 25 Aprile, Mediolan

9 Materialmessage, Snarkitecture dla LAUFEN
instalacja Snarkitecture będzie świętować 127 lat Laufen, historycznej marki ceramicznej. Opisany jako tumulus lub góra gliny, kawałek wewnątrz Teatro Arsenale zaoferuje eksperymentalną podróż łączącą materiał z gotowym produktem: od gliny do jedwabistej gładkości SaphirKerami.
Via Cesare Correnti 11

10 Projekt: Koń Leonarda
rzeźba konia zaprojektowana przez Leonarda Da Vinci, znajdująca się tuż przy torze Snai San Siro to jedna z największych rzeźb jeździeckich, jakie kiedykolwiek stworzono. Aby uhonorować artystę właściciel toru wyścigowego, połączył siły z Cristiną Morozzi i zaprosił 13 międzynarodowych projektantów, by zinterpretowali oryginalny projekt. Utworzone prace będą wyświetlane/mapowane na oryginalnym pomniku. 
Piazzale dello Sport, Mediolan

Więcej o wydarzeniach podczas iSaloni znajdziecie na ELLE Decor