Jak przestałem kochać design, Marcin Wicha
To dla mnie sentymentalna podróż do czasów, w których doskwierał brak rzeczy albo...brzydota tych dostępnych. O jakości i pięknie można było tylko pomarzyć - tak o książce Marcina Wichy mówi nasza redaktor naczelna Małgosia Szczepańska. Zmarnowałem dzieciństwo i młodość. Nie słuchałem Stonesów ani Depeche Mode. Moimi rockmanami byli graficy - pisze sam autor. Niech te słowa posłużą Wam za zachętę.

Poczuj się jak w domu, Frida Ramstedt
W tym nietypowym poradniku  szwedzka guru designu, uczy jak zastosować uniwersalne i ponadczasowe reguły projektowania, niezależne od trendów, metrażu czy budżetu i dopasować wnętrze do charakteru jego mieszkańca.

Eileen Gray. Dom pod słońcem, Charlotte Malterre-Barthes, Zosia Dzierżawska
Ten komiks narysowany przez Zosię Dzierżawską przybliża życie i pracę Eileen Gray, niezwykłej artystki i prawdziwej wizjonerki. Eileen była pionierką nowoczesnego ruchu w architekturze. Głośno było również o jej romantycznych relacjach ze słynnymi postaciami tamtej epoki: Le Corbusierem i Jeanem Badovici. Książkę szczególnie poleca nasza redaktorka, Ela Stasiak. 

ELLE Decoration nr 2/2020
Może trochę nieskromne polecamy Wam nasz najnowszy numer. Zabieramy Was w nim w inspirujące w podróże dookoła świata i to bez wychodzenia z domu (z bezpłatną dostawą pod Twoje drzwi). Przedstawiamy fantastyczny, egzotyczny Wietnam z perspektywy hotelu z zapierającym dech widokiem, zapuszczamy się w serce tętniącego życiem Manhattanu z założycielką magazynu Trendland.com, podziwiamy secesyjną architekturę i współczesny design we włoskim Como z parą projektantów Draga&Aurel oraz wiktoriański Londyn z dziedziczką rodu de Gurney. Do tego nasze dossier o jadalniach.

Książki z kultowy.pl
Z okazji Światowego Dnia Książki polecamy Wam akcję rabatową na kultowy.pl. Obniżki sięgają nawet 65%! Co możecie upolować? Na przykład Hygge. Na szczęście za 15 zł lub Pożegnanie z nadmiarem: minimalizm japoński za 20 zł. Jest też spory wybór pozycji nawet za 10 zł!

Asteroidy i półkotapczan. O polskim wzornictwie powojennym, Katarzyna Jasiołek
Spodoba się wszystkim miłośnikom polskiego wzornictwa powojennego. Pikasiaki, szkło, meble, tkaniny, Łysa Góra, Ząbkowice, lampki Polam, Tułowice, Ćmielów i dużo więcej, a wszystko okraszone soczystymi anegdotami i dobrymi zdjęciami. Tę pozycję rekomenduje Agnieszka Niedzielak, nasza redaktorka online. 

Zapiski dla zabicia czasu, Kenkō
Klasyka japońskiej literatury konfesyjnej. Autor, żył na przełomie XIII i XIV wieku. Kenkō, twórca wierszy z gatunku tanka, w młodym wieku wstąpił na służbę na cesarskim dworze, by po kilku latach zostać buddyjskim mnichem. Swoje zapiski tworzył w odosobnieniu. Są nie tylko ciekawe, ale i pełne humoru.

Made in China, Michał Cessanis
Byłem w Chinach wielokrotnie. Z każdej podróży wracałem uboższy o kilka stereotypów i bogatszy o szersze spojrzenie na świat. Bo z poznawaniem Chin jest jak z dowcipem, w którym trzej niewidomi stają przed słoniem. Jeden dotknął trąby i pomyślał, że to wąż. Drugi dotknął nogi i stwierdził, że ma przed sobą pień drzewa. A ostatni mężczyzna złapał za ogon i pomyślał, że trzyma linę. Każdy był pewien, że wie, co jest przed nim, ale w rzeczywistości żaden do końca nie wiedział, że stoi przed słoniem i czym jest słoń - pisze autor. Jeszcze jedno spojrzenie na Państwo Środka. 

Całe Morze Budowania. Wrocławska Architektura 1956-1970, Agata Gabiś
To wybór naszej fotoedytorki Judyty Sawickiej. Książka o budowie i odbudowie, ludziach i miejscach. Z zachwytem rzucą się na nią architekci i miłośnicy Wrocławia. 480 stron i 298 ilustracji!

Prawie nic Józef Czapski Biografia malarza, Eric Karpeles
Pierwsza na polskim rynku, obszerna biografia Józefa Czapskiego napisana przez Amerykanina - Erica Karpelesa (w tłumaczeniu Marka Fedyszaka). Bardzo ładne wydanie, bogato ilustrowane. Zdecydowanie nie tylko dla fanów malarstwa. 

Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych, Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Coś dla naszych najmłodszych. Jeśli lubicie "Mapy" to pokochacie także "Którędy...".  To wielka podróż przez różnorodne parki narodowe w wielkim albumie komiksowym pełnym wiedzy o świecie dzikiej przyrody. Po parkach oprowadzą nas sympatyczna wiewiórka Ula i śmieszny żubr Kuba.

 Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę, Małgorzata Musierowicz
To dopiero zapowiedź, ale z pewnością ucieszy wszystkie fanki i fanów cyklu. Premiera tej międzypokoleniowej, bo powstałej we współpracy z córką książki zaplanowana jest na 6 maja. Którą część Jeżycjady lubiście najbardziej?