8 października rozpoczął się już po raz 9. Łódź Design Festival. 70 wystaw, dwa główne centra festiwalowe: Art_Inkubatorprzy przy ul. Tymienieckiego 3 oraz dawna tkalnia Marcusa Silbersteina przy ul. Piotrkowskiej 250, ponadto liczne wykłady, warsztaty i imprezy towarzyszące to jedne z głównych atrakcji tegorocznej edycji festiwalu. 

Tematem przewodnim są "Konsekwencje" i jak mówi Michał Piernikowski, dyrektor festiwalu: - W tym roku, wspólnie z naszymi partnerami, zastanawiamy się jak to, co dzieje się na świecie wpływa na projektowanie i odwrotnie - jak projektowanie wpływa na rzeczywistość. Wszystko ma swoje konsekwencje".

Program Główny Łódź Design Festival

W programie głównym znalazły się trzy wystawy:

1. "Konsekwencje" mają przybliżyć projekty będące odpowiedzią na problemy współczesnego świata

2. "Uwolnić projekt" opowiada o relacjach jakie zachodzą na linii projektant - użytkownik oraz o tym, jak łączyć tradycję z nowoczesnością

3. We współpracy z Vitra Design Museum przygotowano wystawę "Niewidzialni bohaterowie". To prezentacja drobnych wynalazków, przedmiotów codziennego użytku, które często w niezauważalny sposób poprawiają jakość naszego życia

Dodatkowe informacje

W czasie trwania festiwalu będzie można wziąć udział w Nocy Otwartych Pracowni. Rezydenci Księżego Młyna, OFF Piotrkowskiej i Art_Inkubatora otworzą swoje studia dla publiczności i pozwolą podejrzeć proces tworzenia przedmiotów: od biżuterii przez ceramikę, meble, czy ubrania.

Przygotowano także liczne warsztaty podzielone na trzy bloki tematyczne poświęcone trendom, procesowi projektowemu i nowym technologiom.

Jak co roku, nie mogło też zabraknąć stałych punktów festiwalu, czyli plebiscytu i wystawy "must have", która promuje najciekawsze polskie projekty wdrożone do produkcji i konkursu "make me!", który w tym roku koncentrował się głównie wokół tematów społecznych. 

Miasto Łódź

Wśród wydarzeń towarzyszących nie mogło zabraknąć też projektów poświęconych Łodzi. Ciekawie zapowiada się inicjatywa "Reprogramming the City". Uczestnicy warsztatów będą poszukiwać ukrytego potencjału miasta, zajmą się badaniem istniejącej, ale niewykorzystanej infrastruktury oraz zaproponują rozwiązania, które pozwolą zaadaptować możliwości Łodzi dla mniej oczywistych celów.


Festiwal potrwa do 18 października, więcej informacji i dokładny harmonogram znajdziecie na stronie lodzdesign.com