Owady pszczołowate to ważna część naszego ekosystemu. To właśnie dzięki zapylaniu przez nie roślin możemy cieszyć się między innymi pomidorami, czereśniami, jabłkami, cukinią i bakłażanem, olejem rzepakowym, wiśniami czy śliwkami. Co zagraża pszczołowatym? Głównie stosowanie sztucznych nawozów w rolnictwie i zmiany klimatu. Nawet małe gesty sprawią jednak, że te owady poczują się lepiej. Co można zrobić w swoim ogródku albo na własnym balkonie by pomóc pszczołom? Na przykład zasadzić przyjazną im mieszankę roślin ( sprawdzą się między innymi: macierzanka, wrzośce, niecierpki, astry, dalie, lawenda, łubin), używać tylko naturalnych nawozów (kompost!) albo zrobić specjalne poidełko.

Jak zrobić poidełko dla pszczół?

W suche i upalne dni owadom pszczołowatym podobnie jak nam chce się pić. Warto przygotować dla nich ogrodowe poidełko. Do jego wykonania potrzebne będą:

  • podstawka pod doniczkę/płaska miseczka/doniczka
  • kamyki lub keramzyt
  • woda

Ewentualnie:

  • mech (nie zabieramy go z lasu, bo mech jest pod ochroną; najlepiej kupić go w kwiaciarni)
  • patyki

Miseczkę wypełniamy kamykami lub keramzytem. Dodajemy trochę mchu, patyczków. Całość zalewamy małą ilością wody poniżej poziomu kamyków. Ważne, by wody nie było na naszej podstawce zbyt wiele,  inaczej owady mogą się utopić. Poidełko dla pszczół gotowe! Oczywiście trzeba pamiętać o utrzymaniu w nim odpowiedniej wilgotności. W naszej galerii zobaczycie instagramowe piękne poidełka DIY.