W grudniu poinsecja jest bez wątpienia obok świerku, jodły i jemioły jedną z najczęściej kupowanych roślin. Jej kolorowe przylistki układają się w charakterystyczny kształt gwiazdy, stąd naturalne skojarzenia z Bożym Narodzeniem i Betlejemską Gwiazdą

Skąd wzięła się nazwa rośliny?

Propagatorem kwiatka był Joel Roberts Poinsett, dyplomata i miłośnik roślin. To właśnie on w 1828 roku odkrył w Meksyku dziko rosnące poinsecje i oczarowany ich pięknem sprowadził je około 200 lat temu do USA nadając im przy okazji swoje imię. 

Jak kupić zdrową poinsecję?

Aby ocenić jakość rośliny, przed zakupem należy sprawdzić stan jej liści i pąków. Zdrowe, odpowiednio pielęgnowane gwiazdy betlejemskie rozpoznacie po świeżych pąkach i liściach bez uszkodzeń i odbarwień. Jeśli poinsecja gubi liście to zły znak. Niestety kwiatek ich już nie odzyska. Te ciepłolubne rośliny nie znoszą podmuchów wiatru ani temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza. Trzeba upewnić się więc przed zakupem, że rośliny były przechowywane w odpowiednich warunkach. Dobrym sygnałem jest tez lekko wilgotna ziemia w doniczce. Aby upewnić się, że wybrana poinsecja dotrze do domu w dobrym stanie, należy ją starannie owinąć papierem i szybko oraz delikatnie przewieźć do pomieszczenia o temperaturze pokojowej.  

Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską?

Przede wszystkim ustawić ją z dala od przeciągów, okien i kaloryferów. Zaleca się dość częste podlewanie, tak by kwiatek miał stale wilgotne podłoże.

Jak udekorować poinsecją mieszkanie na Święta?

Gwiazda betlejemska ma wiele różnych kolorów. Najbardziej popularna jest wersja czerwona, ale są też rośliny żółte, różowe i białe. W ozdobnych wazonach i donicach będą prezentowały się wybornie. Kwiaty nadadzą się do stroików, jako dekoracja nakrycia stołu, albo element bożonarodzeniowego wieńca. Sporo inspirujących pomysłów znajdziecie w naszej galerii: miedzy innymi kwiaty jako ozdoba okna, element girlandy lub dekoracja krzeseł czy nawet choinki!