W grudniu poinsecja jest bez wątpienia obok świerku, jodły i jemioły jedną z najczęściej kupowanych roślin. Jej kolorowe przylistki układają się w charakterystyczny kształt gwiazdy, stąd naturalne skojarzenia z Bożym Narodzeniem i Betlejemską Gwiazdą. Skąd pochodzi ten kwiat, jak go transportować do domu, jak go pielęgnować? Znamy odpowiedzi na te pytania. 

Skąd wzięła się nazwa rośliny?

Propagatorem kwiatka zwanego również wilczomleczem nadobnym był Joel Roberts Poinsett, dyplomata i miłośnik roślin. To właśnie on w 1828 roku odkrył w Meksyku dziko rosnące poinsecje i oczarowany ich pięknem sprowadził je około 200 lat temu do USA nadając im przy okazji swoje imię. Trochę później poinsecja stała się nieodłącznym, kwiatowym symbolem Bożego Narodzenia. 

Jak kupić zdrową poinsecję?

Aby ocenić jakość rośliny, przed zakupem należy sprawdzić stan jej liści i pąków. Zdrowe, odpowiednio pielęgnowane gwiazdy betlejemskie rozpoznacie po świeżych pąkach i liściach bez uszkodzeń i odbarwień. Jeśli poinsecja gubi liście to zły znak. Niestety kwiatek ich już nie odzyska. Te ciepłolubne rośliny nie znoszą podmuchów wiatru ani temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza. Trzeba upewnić się więc przed zakupem, że rośliny były przechowywane w odpowiednich warunkach. Dobrym sygnałem jest tez lekko wilgotna ziemia w doniczce. Aby upewnić się, że wybrana poinsecja dotrze do domu w dobrym stanie, należy ją starannie owinąć papierem i szybko oraz delikatnie przewieźć do pomieszczenia o temperaturze pokojowej.  

Zobacz także: Jak zrobić świąteczny wianek? Dekoracje na Boże Narodzenie DIY

Gwiazda betlejemska - jak pielęgnować?

Przede wszystkim ustawić ją z dala od przeciągów, okien i kaloryferów. Zaleca się dość częste podlewanie, tak by kwiatek miał stale wilgotne podłoże. Nie należy jednak przesadzić z podlewaniem. Wiele osób sądzi, że gwiazda betlejemska jest rośliną sezonową, która po jakimś czasie naturalnie gubi liście i po prostu marnieje. Nie jest to jednak prawda. Roślinkę można utrzymać przez wiele sezonów - kluczem jest jednak odpowiednia pielęgnacja. Od momentu opadania liści roślinkę trzeba przestawiać do cienia na mniej więcej 2-3 miesiące. W tym czasie również ograniczamy nieco podlewanie. 

Zobacz także: Jak udekorować dom na Święta w naturalnym stylu? Zaglądamy do szeregowca na Bemowie, aby się o tym przekonać

Jak udekorować poinsecją mieszkanie na Święta?

Gwiazda betlejemska ma wiele różnych kolorów. Najbardziej popularna jest wersja czerwona, ale są też rośliny żółte, różowe i białe. W ozdobnych wazonach i donicach będą prezentowały się wybornie. Kwiaty nadadzą się do stroików, jako dekoracja nakrycia stołu, albo element bożonarodzeniowego wieńca. Sporo inspirujących pomysłów znajdziecie w naszej galerii: miedzy innymi kwiaty jako ozdoba okna, element girlandy lub dekoracja krzeseł czy nawet choinki!