Świąteczny wianek to obok choinki jedna z bardziej popularnych ozdób na czas adwentu i Bożego Narodzenia. Podobno pierwsze wieńce pojawiły się w luterańskich domach w Niemczech już w XVI wieku. Pastor Johann Hinrich Wichern sporządził duży wieniec z koła wozu, aby łatwiej nauczać dzieci o doniosłości Bożego Narodzenia. Tradycja przetrwała do dziś, Ozdobę chętnie wieszamy teraz na drzwiach domów, na ścianach, albo po prostu kładziemy na stole jako bożonarodzeniowy stroik. Mnóstwo świątecznych wianków oferują kwiaciarnie i stragany na bożonarodzeniowych jarmarkach. Świąteczny wianek można też wykonać samemu w domu (od początku do końca lub z kupionych wcześniej półproduktów). Mamy dla Was krótki poradnik DIY dotyczący tego właśnie tematu, bo nic nie cieszy tak, jak własnoręcznie przygotowana ozdoba.

Zobacz też: Jak przygotować salon na święta Bożego Narodzenia? Świąteczny klimat w 4 krokach

Do zrobienia świątecznego wianka potrzebne będą:

  • gałązki świerku, jodły, tui lub ostrokrzewu (albo miks wybranych),
  • cienki, długi drut,
  • kombinerki,
  • nożyczki,
  • pistolet z gorącym klejem,
  • wybrane ozdoby.

Ewentualnie przydadzą się też:

  • świeca/e,
  • taśma dwustronna,
  • wstążka,
  • sztuczny śnieg w sprayu.

Getty Images

Jak zrobić świąteczny wianek - baza

Podstawowym budulcem świątecznego wianka są jodłowe lub świerkowe gałązki. My doradzamy wybór tych z jodły - dłużej zachowują świeżość i po prostu się nie sypią. Dobrym dodatkiem do nich będą gałązki tui oraz ostrokrzewu z zimozielonymi listkami. Gałązki składamy razem, okręcamy delikatnie drucikiem i formujemy w okrągły kształt wianka. Całość wiążemy mocno drucikiem. Warto od razu pomyśleć o drucianej pętelce, dzięki której wianek będzie można powiesić na ścianie. Przy operowaniu drucikiem i cięciu pomagamy sobie kombinerkami. Jeśli nie mamy własnego ogródka a co za tym idzie i gałązek do dyspozycji - wiankową bazę do dalszego ozdabiania można też zakupić w kwiaciarni. 

Zobacz też: Świąteczne wianki na drzwi i nie tylko. Propozycje dla maksymalistów, fanów prostoty i miłośników klasyki

Świąteczny wianek - ozdoby

Jeśli chodzi o ozdoby, to otwiera się tu duże pole do popisu. Możemy korzystać oczywiście z gotowych dodatków: małych bombek, Mikołajków, bałwanków, dekoracyjnych kokard, dzwonków, lampek led na baterię. Kupimy je w przedświątecznym okresie w wielu sklepach. Do bazy z gałązek przyczepiamy je za pomocą drucika, kleju na gorąco lub taśmy dwustronnej. Lampki okręcamy wokół wianka - warto wybrać wtedy te na kablu w kolorze zimowym - dobrze wtopi się w gałązki.

Szyszki
Szyszki przyniesione z leśnego spaceru będą świetną ozdobą świątecznego wianka. Do gałązek najłatwiej będzie przykleić je gorącym klejem. 

Zobacz też: Świąteczne dekoracje do domu. Jak samodzielnie zrobić wianek z szyszek?

Suszone plasterki pomarańczy
Na świątecznym wianku wyjątkowo odświętnie prezentują się suszone plasterki pomarańczy. Jak przygotować je samemu w domu? Dwie pomarańcze kroimy w plastry. Owoce osuszamy za pomocą papierowego ręcznika. Układamy je na papierze do pieczenia na blaszce. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do około 100 stopni przez około 1,5 godziny. W trakcie pieczenia odwracamy plastry tak, by równomiernie wysychały. Możemy zostawić uchylone drzwiczki. Innym sposobem na perfekcyjne plastry pomarańczy gotowe do ozdabiania wianków czy choinek jest użycie suszarki na grzyby. W niej pomarańcze muszą spędzić około 5 godzin.

Laski cynamonu, cukrowe lizaki
Do ozdobienia świątecznego wianka znakomicie posłużą też rzeczy, których na co dzień używamy w kuchni. Mogą to być na przykład laski cynamonu, cukrowe lizaki w kształcie biało-czerwonych laseczek, zdobione lukrem pierniki, orzechy włoskie albo laskowe (można pomalować je na srebrno lub złoto farbą w sprayu), czy kuleczki żurawiny nabite na druciki i wplecione między gałązki.

Jak zrobić świąteczny wianek - detale

Jeśli świąteczny wianek ma być stroikiem na stół, warto dodać do niego długie świeczki. Wianek warto starannie wykończyć. Nitki gorącego kleju uważnie obcinamy nożyczkami, a wystające druciki zaginamy do środka albo przycinamy kombinerkami. Całość możemy popsikać śniegiem w sprayu - wtedy nasza ozdoba nabierze dodatkowo wyjątkowego, zimowego charakteru. I tak oto świąteczna dekoracja DIY gotowa! Można umieścić ją w dowolnym miejscu w domu i cieszyć się efektem samodzielnej pracy.