Szóstego grudnia Finowie świętują swój Dzień Niepodległości. W tym roku podniosłą atmosferę dodatkowo uświetni otwarcie zupełnie nowej biblioteki w Helsinkach. Gmach opisywany jako prezent urodzinowy narodu dla swoich obywateli zaprojektowała fińska pracownia architektoniczna ALA Architects. Podobno Finowie należą do najbardziej entuzjastycznych użytkowników bibliotek na świecie. Rocznie wypożycza się tam ponad 68 milionów książek (dla przypomnienia populacja tego kraju to 5,5 miliona obywateli). 

Czytaj także: 10 najpiękniejszych bibliotek na świecie

W Oodi oprócz tradycyjnych regałów wypełnionych książkami i klasycznej wypożyczalni znajdą się między innymi: przestrzeń do tworzenia filmów i nagrywanie muzyki, kawiarnia, sale gier, kącik do pracy i żywe! drzewa. Oodi będzie miała trzy piętra, każde z nich z własną atmosferą. Parter będzie dynamiczną przestrzenią, na pierwszym piętrze znajda się pomieszczenia przeznaczone do pracy, warsztatów i rozmaitych projektów, czytelnie.Trzecie piętro to tak zwane Book Heaven. Tam w relaksującym otoczeniu będzie się można zaszyć z ulubioną książką na dłużej. 

Budynek biblioteki stanął naprzeciwko fińskiego parlamentu i płynnie wpisał się w krajobraz Zatoki Töölö. Fasada Oodi wykonana jest w całości z drewna świerkowego. Co powiecie na taki prezent z okazji Dnia Niepodległości? Przy okazji przypominamy też bibliotekę na dworcu PKP we Wrocławiu.