Armani x Tadao Ando

Giorgio Armani słynie z dobrego gustu i smaku. Jak się okazuje, projektant kolekcji haute-couture czuje nie tylko modę, ale i dobrą architekturę. Pewnie dlatego misję stworzenia Teatro Armani w Mediolanie (tuż obok siedziby swojego imperium) oddał w ręce Tadao Ando, utalentowanego japońskiego architekta i laureata prestiżowej Nagrody Pritzkera (1995). Budynku (z 2001 roku) będącego przestrzenią wystawienniczą i jednocześnie służącego jako miejsce pokazów mody należy szukać przy Via Bergognone 59 (dzielnica  Porta Genova).

Teatro Armani w Mediolanie

Jaki jest Teatro Armani od Tadao Ando? Architektonicznie to pochwała minimalizmu, umiłowanie porządku i prostych rozwiązań. Mamy tu sporo przeszkleń i betonu, subtelne łuki i zaokrąglenia. Do tego towarzystwo wody (Ando często zaprasza naturę do wnętrz, które tworzy). Wszystko nieco surowe, ale jednocześnie bardzo eleganckie i zaskakująco nowoczesne jak na swój wiek (22 lata!). Jest tu 100 metrowy wybieg, przestrzeń przecinają smukłe żelbetonowe kolumny. Lekko zakrzywiona ściana foyer (460m2 powierzchni) tworzy przestrzeń idealną nie tylko dla pokazów mody, ale także konferencji, rozmaitych wystąpień. Publiczność ma tu do swojej dyspozycji ustawione schodkowo wygodne fotele (widok na wybieg jest dobry nie tylko z pierwszego rzędu).

Czytaj także: Kanye West kupił dom w Malibu zaprojektowany przez Tadao Ando

Tadao Ando - krótkie bio

Tadao Ando urodził się w 1941 roku w Osace. Już jako dziecko uczył się stolarki. Trenował boks. W architekturze zakochał się po przeczytaniu książki o Le Corbusierze. Osiemnastoletni Tadao odwiedzał japońskie świątynie i sanktuaria zwracając baczną uwagę na szczegóły ich konstrukcji. Co ciekawe, Ando nigdy nie zdobył formalnego wykształcenia architektonicznego, uczył się rysunki i korespondencyjnie brał udział w kursie projektowania wnętrz. W 1968 roku otworzył własne studio - Tadao Ando Architects and Associates. Jego projekty czerpią z japońskiej tradycji, sporo w nich betony, prostoty, czystości formy.