12 maja oficjalnie otwarto bibliotekę w dość nietypowej lokalizacji - na dworcu kolejowym we Wrocławiu. Projekt aranżacji wnętrza i jego wyposażenia to efekt pracy wrocławskiej pracowni projektowej ReaDesign. Pomysł na urządzenie przestrzeni nowej biblioteki  nawiązuje do jej usytuowania.

Dworzec to miejsce obsługi podróżnych, to początek , koniec lub chwilowy przystanek od dalszej podróży, obsługa pasażerów, hol recepcyjny, kasy biletowe, poczekalnie, bary. Biblioteka na dworcu to przystanek i odpoczynek w podróży w atmosferze apartamentu. – mówi projektantka, Agnieszka Opiela.  

Jednocześnie w bibliotece ma być także domowo. Stąd wygodne kanapy, stoliki, a dla najmłodszych kącik z pluszową leżanką, stanowiskiem  komputerowym i książkami-zabawkami.

Ze względu na historyczną wartość dworca konieczne było zachowanie oryginalnego układu pomieszczeń. Adoptowana przestrzeń zachowała elementy oryginalnego wystroju. Należą do nich miedzy innymi ażurowe podciągi,  kształt stolarki drzwiowej i okiennej, oraz kwiatowe polichromie.  

Dworzec Wrocław Główny słynie z odkryć konserwatorskich, pieczołowicie odzyskiwanych i doskonale widocznych na terenie całego naszego obiektu. – opowiada Tadeusz Szulc, Dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. we Wrocławiu.

To nie jedyna biblioteka w Polsce mieszcząca się w dworcowym budynku. Mamy jeszcze Stację Kultury w Rumi i biblioteki w Rabce Zdroju oraz Obornikach Śląskich.