1. Odd Nerdrum Malarz Północy 

Termin: 11/08/2023 - 10/12/2023

Miejsce: Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Serwis prasowy

Odd Nerdrum to jeden z najlepszych norweskich malarzy od czasów Edwarda Muncha. W jego twórczości widać silne wpływy klasycznych twórców,  takich jak Rembrandt czy Caravaggio. Prace artysty można podziwiać w najważniejszych kolekcjach świata między innymi w Galerii Narodowej w Oslo, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy w Muzeum i Ogrodzie Rzeźby Hirshhorna w Waszyngtonie. 

W swojej twórczości Odd Nerdrum pragnie odbudować relację z tradycyjnym malarstwem. Dzieła artysty są próbą powrotu do tradycji przerwanej w drugiej połowie XIX wieku. Wówczas w sztuce pożądano nowości i zrywano z tradycją, która nie przystawała do współczesnego czasu - Nerdrum pragnie naprawić to awangardowe pęknięcie.

Jak czytamy w oficjalnym zaproszeniu: 

W obrazach Nerdruma ludzkość znajduje się w otchłani mitologicznego świata; poza historią, czasem i przestrzenią. Patrzymy na kompletny świat, język znaków i symboli, naśladujący ten z mitów i opowieści. - Jon Eirik Lundberg kurator

Zobacz: szczegółowe informacje o wystawie "Odd Nerdrum Malarz Północy"

2. Kolor życia. Frida Kahlo

Termin: 07/07/2023 - 03/09/2023

Miejsce: Muzeum Łazienki Królewskie

Frida Kahlo to wyjątkowa postać wśród artystów XX w., a jej twórczość przybliża wystawa w Muzeum Łazienki Królewskie. Zabiera ona obserwatora do przepełnionego barwami świata meksykańskiej malarki. To historia wielowątkowa i dynamiczna, jak biografia jej autorki. Frida Kahlo w dzieciństwie przeszła kilkadziesiąt operacji (chorowała na polio oraz uległa wypadkowi).  Po tych wydarzeniach, ciało artystki  nigdy nie wróciło do pełnej sprawności. Jednak mimo wszystko nie zrezygnowała z twórczości. 

Wystawa "Kolor życia. Frida Kahlo" składa się trzech obrazów Fridy Kahlo: "Tam wisi moja sukienka" (1933), "Kokosy" (1951) oraz "Martwa natura z arbuzami" (1953).  Przedstawia ona obraz wrażliwej kobiety z ogromną mocą twórczą, która w poszukiwaniu swojej tożsamości jest w stanie przezwyciężyć ogromny ból. Ekspozycję wzbogacają między innymi archiwalne zdjęcia z życia artystki, a także film z 1941 r.

Zobacz: szczegółowe informacje o wystawie "Kolor życia. Frida Kahlo"

3. Matejko. Malarz i historia

Termin: 23/06/2023 - 07/01/2024

Miejsce: Muzeum Narodowe w Krakowie

Patrząc przez pryzmat popularności, nie ma chyba lepiej znanego polskiego artysty niż Jan Matejko. Słynna "Bitwa pod Grunwaldem" kształtuje świadomość narodową Polek i Polaków od wielu pokoleń. Jednak Matejko zdumiewał widza przedstawiając nie tylko polskie dzieje. We Francji jego dzieła "Skarga" i "Rejtan" były pojmowane, jako odrodzenie malarstwa historycznego. 

Twórczość Matejki bynajmniej nie była jedynie odnowieniem dawnych, choćby najświetniejszych formuł, lecz propozycją nowej, autorskiej koncepcji obrazowana „dziejowego wypadku”- czytamy w oficjalnym opisie wystawy.

Wystawa “Matejko. Malarz i historia” składa się z ponad 300 prac krakowskiego artysty, w tym wielkoformatowych dzieł z cyklu historycznego, szkiców czy obrazów mniejszych formatem, pochodzących ze zbiorów prywatnych i zagranicznych.

Zobacz: szczegółowe informacje o wystawie "Matejko. Malarz i historia"

4. Nowosielski. W setną rocznicę urodzin

Termin: 14/04/2023 - 15/10/2023

Miejsce: Muzeum Narodowe w Krakowie

Twórczość polskiego malarza rozpoczyna się w 1940 roku. Jerzy Nowosielski studiował w okupowanej  Staatliche Kunstgewerbeschule w Krakowie w pracowni Stanisława Kamockiego. Następnie po zakończeniu wojny kontynuował naukę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u prof. Eugeniusza Eibischa. Dyplom uzyskał w 1961 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi.  Muzeum Narodowe w Krakowie ma w swoim posiadaniu znakomitą kolekcją prac Nowosielskiego. Można je oglądać na wystawie przygotowanej z okazji setnej rocznicy urodzin artysty. Przedstawia ona trzy wątki w jego twórczości: pejzaż, ciało i abstrakcję. 

Pierwszy wymiar to pejzaże - ujęcia filmowe, których kompozycja opiera się na zestawianiu płaskich i geometrycznych form. Prace związane z tym wątkiem to krajobrazy miejskie i wiejskie, przedstawione z różnych perspektyw. Po pejzażach przechodzimy do tematu ciała. Nowosielski był osobą zanurzoną w duchowości, dla której ciało było oderwane od estetyki i odgraniczone od ziemskiej rzeczywistości. Przedstawiał je w sposób uproszczony, niemal jako geometryczną formę, pozbawioną swej cielesności. Na koniec trzeci wątek wystawy – abstrakcja, którą Jerzy Nowosielski w swojej twórczości wiązał z najwyższym bytem i transcendencją.

Zobacz: szczegółowe informacje o wystawie "Nowosielski. W setną rocznicę urodzin"