„Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”

Najpierw przenosimy się do świata wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej. Na wystawie „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” znajdującej się na pierwszym piętrze kamienicy można zobaczyć eksponaty od czasów Młodej Polski, przez modernizm i awangardę w II RP, czasy PRL, po współczesność. Prezentowane są tam osiągnięcia twórców pierwszych polskich stowarzyszeń projektantów na przełomie XIX i XX wieku. Jednocześnie podkreślić, że kluczowe znaczenie ma dziś dla nas dorobek XX wieku oraz dekad transformacji po 1989 roku. Po raz pierwszy na wystawie stałej Muzeum Narodowe w Krakowie pokazuje najważniejsze osiągnięcia polskiego designu. Doceniają jego znaczenie oraz odrębność wobec sztuk pięknych, jak i rzemiosła artystycznego. To przedmioty, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego wzornictwa.  

Kolejno drewniana klatka schodowa prowadzi nas na drugie piętro budynku. Tam wchodzimy w świat polskiej architektury. W salach ekspozycyjnych architektura nie jest jednak oczywista. Ukazana jest jej wieloznaczeniowość. Zaprezentowano tam historię, a także współczesne dzieje polskiej architektury przez pryzmat pytań o to, czym jest i czym może być architektura. Pytano również w jaki sposób można opisać relacje łączące ją z użytkownikami i otoczeniem. Zarówno tym naturalnym, jak i stanowiącym kontekst kulturowy czy społeczny. Architektura to ważny element naszej codzienności, kształtujący przestrzeń publiczną, kontekst miejsca, a nawet wpływający na środowisko naturalne. To właśnie ona stała się tematem stałej ekspozycji „Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku”.Obie ekspozycje to zapowiedź przyszłej działalności nowego oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie w dawnym hotelu Cracovia.

Twórczość Wyspiańskiego

Przy kolejnym  krakowskim placu – placu Sikorskiego 6 znajduje się także nowotwarty oddział wyczekiwany szczególnie przez Krakowian oraz wielbicieli Młodej Polski. W dawnym budynku Starego Spichlerza swoje i tylko swoje miejsce znalazły dzieła jednego z najwybitniejszych twórców polskich: dramatopisarza, poety, malarza, grafika czy reformatora teatru. To miejsce badań nad biografią, twórczością plastyczną oraz warsztatem artystycznym Stanisława Wyspiańskiego. Twórczość Wyspiańskiego, niezwykle wszechstronna, obejmuje różne dziedziny sztuki wzajemnie się dopełniające. W dorobku malarskim artysty są kompozycje witrażowe, portrety i pejzaże, w obszarze sztuki użytkowej projektował on meble i wystroje wnętrz, ponadto zajmował się typografią i edytorstwem. Jest autorem wielu dzieł literackich – dramatów, tragedii, rapsodów, wierszy. Był również reżyserem i scenografem własnych oraz tworzonych przez innych autorów sztuk na scenach teatralnych.

Muzeum Narodowe w Krakowie posiada największą na świecie i najcenniejszą kolekcję dzieł tego genialnego twórcy. W jej skład wchodzą pastele, rysunki, obrazy olejne, ryciny, rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego wykonane według projektu Wyspiańskiego. Ten wspaniały zbiór, liczący przeszło 1100 obiektów. Dopełniają pamiątki osobiste, księgozbiór prywatny artysty oraz archiwalia: rękopisy i fotografie. Na wystawie stałej w Muzeum Wyspiańskiego znajduje się niemal 200 dzieł artysty, z czego zdecydowaną większość stanowią prace plastyczne.

Trzy różne ekspozycje w jednym Muzeum. Wszystkie nowe wystawy stałe w niedawno otwartych oddziałach łączy zamiłowanie do wzornictwa i projektowania, a na każdej z nich znajdziemy coś dla siebie.