Zmysłowy YSL w Paryżu

Musée Yves Saint Laurent Paris zaprezentuje nową wystawę "Transparences - Le pouvoir des matières" (w dosłownym tłumaczeniu z j. franc. to: Transparencje - Siła Materiałów"). Niewiele ubrań jest całkowicie przeźroczystych, jest niezgodna z podstawową funkcją, jaką jest zakrywanie ciała, ukrywanie lub ochrona. Zafascynowany tą sprzecznością i możliwościami przezroczystych tkanin Yves Saint Laurent zaczął używać szyfonów, koronek i tiuli już w latach 60. XX wieku. Wystawę obejmuje 40. ikonicznych kreacji, które śledzą historię odkrywania przez Yves Saint Laurenta kobiecego ciała. Będzie można zobaczyć m.in.: pierwszą bluzkę topless z kolekcji wiosna-lato 1968 oraz "nagą suknię -  czarna sukienkę z szyfonu z paskiem ze strusich piór, a także serię rysunków Yves Saint Laurenta zainspirowanych obrazami Goi. Zapowiada się uczta dla zmysłów, bo Yves był mistrzem w podkreślaniu kobiecej tajemniczości, już teraz warto zaznaczyć datę w kalendarzu i zaplanować podróż do Paryża. Et violá!

Musée Yves Saint Laurent, Paryż. 
Od 9 lutego do 25 sierpnia 2024 roku. 

Yoko Ono w Londynie

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Tate (@tate)

Wystawa "Umysł Muzyki", to ponad 200 dzieł, obejmujących siedem dekad twórczości Yoko Ono, w  tym w latach spędzonych w Londynie od 1966 do 1971 roku, gdzie spotkała Johna Lennona. Urodzona w Japonii konceptualistka, pionierka sztuki partycypacyjnej i performatywnej. Z powodu akcentowania przez Ono ciała i seksualności kobiet, jej sztuka uznawana jest także za feministyczną. Obok wczesnych performance'ów, prac na papierze, obiektów i muzyki, widzowie odkryją wybór jej projektów aktywistycznych, takich jak Peace is Power i Wish Tree, gdzie zwiedzający mogą przekazywać osobiste życzenia pokoju.

Tate Modern, Londyn. 
Od 15 lutego do 1 września 2024 roku. 

Szerokie horyzonty Muncha w Oslo 

Muzeum Muncha w Oslo, znajduje się ponad 26 000 prac! Niebawem po raz pierwszy zostanie zaprezentowana twórczość przedstawiająca przyrodę w twórczości Muncha. To wystawa, która stanie w opozycji do wielu powszechnych wyobrażeń na temat jego sztuki. Obejmuje szeroki i zróżnicowany zakres tematyczny, w tym lasy, ogród, rolnictwo, pogodę oraz zainteresowanie artysty nowymi teoriami biologii i cyklami przyrody. Będą to nie tylko obrazy, ale również prace na papierze i teksty ze zbiorów muzeum oraz kolekcji prywatnych. Będzie to niebywała okazja do zobaczenia 11 obrazów z cyklu "Aula" w jednym pomieszczeniu. Opowiadają historie uniwersytetu i nauki – oraz o słońcu jako symbolu życia i sił twórczych. 

Muzeum Muncha, Oslo. 
Od 27 kwietnia do 25 sierpnia 2024 roku.

Kolekcja fotografii Rocketmana w Londynie

Mało kto wie, że drugą miłością Eltona Johna tuż po muzyce, jest fotografia. Według Associated Press, "Rocketman" zaczął kolekcjonować fotografie w 1991 roku, krótko po odstawieniu alkoholu. Wraz z mężem Davidem Furnishem, kanadyjskim filmowcem i producentem, stworzyli imponującą kolekcję liczącą ponad 7000 zdjęć! To jeden z największych tego rodzaju zbiorów na świecie. Teraz Victoria and Albert Museum organizuje największą wystawę fotografii w swojej historii. Będzie to selekcja około 300 fotografii, 140 fotografów, m.in.: Roberta Mapplethorpe'a, Cindy Sherman, Williama Eggleston'a, Diane Arbus'a, Sally Mann'a, Zanele Muholi, Ai Weiwei i Carrie Mae Weems'a. Zostały wykonane od 1950 roku do czasów współczesnych. Będzie można się zachwycić portretami: Marilyn Monroe, Milesa Davis'a i Chet'a Baker'a. Nie zabraknie fotografii z dziedziny mody, czy fotoreportaży z ważnych momentów historycznych, np.: ruch na rzecz praw obywatelskich lat 60., aktywizmu w sprawie AIDS w latach 80. oraz 11 września 2001 roku.

Sainsbury Gallery w Victoria and Albert Museum South Kensington. 
Od 18 maja 2024 do 5 stycznia 2025 roku.

Polaroidy Newtona w Berlinie

Helmut Newton uwielbiał robić zdjęcia aparatem Polaroid. Od lat 70. XX wieku intensywnie używał go szczególnie podczas modowych sesji zdjęciowych. W jednym z wywiadów przyznał, że robił to przede wszystkim dlatego, że niecierpliwa go chęć natychmiastowego poznania, jak scena wygląda na zdjęciu. Wystawę zbiorową uzupełniają pracę np.: Roberta Mapplethorpe'a, Mary Ellen Mark, czy Davida Hockneya. 

Museum für Fotografie, Staatliche Museen, Berlin.
Od 28 listopada br. do 31 maja 2025

Banksy w Bolonii

Emocjonujące pomieszczenia Palazzo Pallavicini w Bolonii są gospodarzem wystawy "Świat Banksy'ego". Zamiast artysty, którego nikt nigdy nie widział, a którego twarzy nikt nie zna, przemawiają jego dzieła. Cechują je niespotykana siła etyczna, emocjonalna i tematyczna. Banksy reprezentuje najlepszą ewolucję oryginalnego Pop Artu, jako jedyny połączył graffiti lat 80. z nowym podejściem do ery cyfrowej. Intencją "Świata Banksy'ego" jest ochrona sztuki ulicznej, którą uznano za ważną rolę historyczną.

Palazzo Pallavicini.
Od 9 grudnia 2023 do 28 stycznia 2024 roku.
 

W 2024 przygotuj się na spotkanie z niezwykłymi dziełami, nastaw się na odkrycie najnowszych trendów, które ukształtują przyszłe oblicze sztuki.