Kolejna nagroda dla skweru na Chwaliszewie

To już czwarta nagroda dla poznańskiego skweru zaprojektowanego przez Pawła Grobelnego. W 2018 roku projekt otrzymał główną nagrodę jury „Polska Architektura XXL” w kategorii „Przestrzeń Publiczna”, w 2019 znalazł się w grupie pięciu laureatów najlepiej zaprojektowanych przestrzeni publicznych w duchu zrównoważonego rozwoju, a w 2020 r. międzynarodowe jury paryskiego konkursu „DNA PARIS DESIGN AWARD 2020” wybrało poznański skwer jako jeden z piętnastu najlepiej zaprojektowanych przestrzeni publicznych z całego świata. Tym razem nagroda przyznana została w ramach konkursu „Zaprojektowane Po Ludzku – Miasto bardziej wspólne”.

Najlepiej zaprojektowana przestrzeń publiczna w Polsce

Tytuł najlepiej zaprojektowanej przestrzeni publicznej w ramach ogólnopolskiego plebiscytu „Polska Architektura XXL” trafił w ręce Pawła Grobelnego za projekt skweru na poznańskim Chwaliszewie. Projekt rywalizował w konkursie z czternastoma innymi i okazał się najlepszy. Jego centralnym punktem jest okrągłe siedzisko. Okrąg wykonano z cortenu i drewna bangkirai. To przykład otwartej formy mebla miejskiego. Sami użytkownicy mogą zadecydować o sposobie jego wykorzystania. Platforma umożliwia bowiem leżenie, siedzenie, organizowanie pikników i traktowanie tego miejsca trochę jak przydomowego tarasu z tym, że w przestrzeni publicznej. 

Paweł Grobelny specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych. Na ławkach jego autorstwa można zasiąść w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w największym miejskim parku w Szanghaju. Do dzisiaj funkcjonuje także kino plenerowe zrealizowane przez projektanta dla belgijskiego Centrum Sztuki Współczesnej w Strombeek. Paweł Grobelny jest także autorem mebli miejskich dla podparyskiej dzielnicy biznesu La Defense. Niedawno pisaliśmy Wam też o jego niezwykłym lustrze znajdującym się przed pałacem Brendta w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.