Nowe meble miejskie dla Logorno

Paweł Grobelny to projektant, którego prace pokazujemy u nas od dawna. Realizacje jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine przed Biblioteką Królewską w Brukseli, w największym parku miejskim w Szanghaju, w paryskiej dzielnicy biznesu La Defense, przed pałacem Brendta w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, czy na skwerze na poznańskim Chwaliszewie. Dziś prezentujemy nowość - meble miejskie, które powstały na specjalne dla miasta Logrono – stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja. Na Placu Ayuntamiento przed ratuszem stanęły dziesięciometrowe ławki. Paweł Grobelny dopasował je do dekoracyjnych słupów budynku Ratusza. Budowla została zaprojektowana w latach 70. przez najsłynniejszego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo, laureata między innymi nagrody Pritzkera i Miesa van de Rohe.

- Logrono odwiedziłem jeszcze przed pandemią, więc projekt powoli dojrzewał dla tego miejsca. Niezwykle sobie cenię realizacje Rafaela Moneo, więc możliwość pracy z jego budynkiem i placem była dla mnie ciekawym, ale i wymagającym doświadczeniem. Przestrzeń tego placu i budynek są  ze sobą bardzo powiązane, szczególnie poprzez rytmy i intuicyjność poruszania się po placu i budynku. Brakowało mi jedynie w tym miejscu większej możliwości odpoczynku i przysiadywania na chwilę. Nie mogłem także w żaden sposób naruszyć budynku, który jest pod opieką konserwatorską, dlatego ławki z jednej strony okalają słupy, jednocześnie ich nie dotykając - tłumaczy Paweł Grobelny.

Design Concentrico i Międzynarodowy Festiwal Architektury

Projekt mebli miejskich powstał na zaproszenie Międzynarodowego Festiwalu Architektury i Designu Concentrico w Logrono, poszukujących nowych funkcji i znaczeń w przestrzeni publicznej. Ta praca podobnie jak wiele innych realizacji projektanta, jest minimalistyczna i oszczędna w wyrazie. Dobrze wpisuje się w zastany styl placu i kontekst miasta.