Villa Savoye w Poissy

Villa Savoye w Poissy pozostaje chyba najbardziej znanym domem prywatnym zaprojektowanym przez Le Corbusiera (czyli Charlesa-Édouarda Jeannereta-Grisa). Ustawiony na słupach dom znalazł stałe miejsce w podręcznikach dla studentów architektury. W 2016 budynek oficjalnie znalazł swoje miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako jeden z 17 w zbiorze: Dzieła architektury Le Corbusiera jako wybitny wkład do modernizmu.

Czytaj także: Ikony architektury: Opera w Sydney

Projekt  Le Corbusiera

Jak zaczęła się ta historia? W 1928 roku Pierre Savoye z żoną zlecają Le Corbusierowi zaprojektowanie willi weekendowej. Jeszcze w tym samym roku architekt przedstawia parze dość odważny projekt domu na słupach będący w zgodzie z jego pięcioma zasadami architektury nowoczesnej. Budowa willi startuje w 1929. Właściciele wprowadzają się do nowego lokum w 1931 roku. Dom jest otoczony zielenią. Okolicę można świetnie obserwować z okien, które Le Corbusier zaprojektował niczym kolejne filmowe kadry. Bryła unosi się nad ziemią, biała elewacja wyraźnie odcina się od otoczenia. Wnętrze Villi Savoy to blisko 480m2 powierzchni, klatka schodowa w kształcie ślimaka, białe ściany będące bezpiecznym tłem dla mebli i wpadającego tu światła. Na płaskim dachu mamy także ogród. Państwo Savoy długo nie cieszyli się nieruchomością. W latach 40. dom okupują Niemcy, po wyzwoleniu stacjonują tam Amerykanie, a po wojnie budynek jest udostępniony studentom jako dom kultury.

Czytaj też: Studio-apartment Le Corbusiera w Paryżu

Zwiedzanie Villi Savoye

W 1962 roku Villa Savoye jest już w rękach państwa. Władze zlecają remont, a w 1964 roku budowla zostaje wpisana do rejestru zabytków (jako pierwszy obiekt wciąż żyjącego architekta!). Obecnie dom można zwiedzać. Bilet wstępu to wydatek około 8 euro. Dzieci do 18 roku życia nie zapłacą za wstęp.