Interesujące zbiory i kolekcje do oglądania w sieci? W trudnych czasach pandemii szczególnie cenimy sobie taka możliwość. Google z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce udostępniło właśnie ciekawą kolekcję online. “Kobiety w kulturze” obejrzycie od dziś na platformie Google Arts & Culture. To kolejny zasób prezentowany w ten sposób (Szczególnie cenimy sobie zbiór "Chopin forever").

"Kobiety w kulturze" na  Google Arts & Culture

Kogo znajdziemy w zbiorze? Kobiety stojące za wynalazkami i odkryciami, pionierki, innowatorki, naukowczynie. Przeglądanie arcyciekawego zbioru proponujemy rozpocząć od sylwetek sześciu kobiet nauki, które powinniśmy znać. To pierwsza programistka na świecie Ada Lovelace (pierwszy opublikowany algorytm napisany z zamiarem wykonania na maszynie), Asima Chatterjee - pierwsza naukowczyni z doktoratem w Indiach, Margherita Hack - profesor astronomii na Uniwersytecie w Trieście, dyrektorka Obserwatorium Astronomicznego, Mae C. Jemison, astronautka NASA, inżynierka i lekarka, Elsie MacGill, pierwsza kobieta, która uzyskała tytuł inżynierki lotniczej (Toronto, 1929 r.). W tym prestiżowym gronie jest też polski akcent. To Maria Skłodowska-Curie, pierwsza kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki (1903 r.) za badania nad promieniotwórczością. Niedługo później Maria zdobyła Nobla również z dziedziny chemii. W zeszłym roku pisaliśmy Wam o francuskim domu Marii i Piotra, który został wystawiony na sprzedaż. W transakcję na szczęście włączyła się Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. 

Więcej inspirujących biogramów do odkrycia w zbiorze Google Arts & Culture. Kolekcja pozwala przyjrzeć się także innym obszarom, w których wpływ kobiet był niebagatelny - od praw obywatelskich, przez sport i sztukę po modę i wiele innych.