Emocje związane z 18. Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina już za nami. Wczoraj oglądaliśmy uroczystą galę rozdania nagród i pierwszy koncert laureatów w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Dla tych z Was, którym Chopina ciągle mało, mamy dobrą wiadomość. Google z okazji konkursu udostępniło właśnie wyjątkową kolekcję online - “Chopin Forever” na platformie Google Arts & Culture.

Kolekcja Chopin Forever

Realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z Google Arts & Culture, a także z 12 partnerami z 6 różnych krajów. Wśród partnerów znalazły się także instytucje z Polski: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Milanowskie Centrum Kultury, a także Balet Dworski Cracovia Danza. 

Dzięki zgromadzonym zbiorom i zasobom użytkownicy mogą poznać życie i muzykę kompozytora - obejrzeć z bliska manuskrypty, osobiste pamiątki, listy, a także zagłębić się w świat i sztukę, która powstała pod wpływem Chopina. W jakich filmach pojawia się postać kompozytora? Jakie kwiaty towarzyszyły pianiście w kluczowych momentach życia? Co narysował sześcioletni Frycek na kartce z imieninowymi życzeniami dla ojca? Jak wyglądał złoty zegarek artysty? Czy słuchanie dzieł Chopina redukuje stres? Tego wszystkiego także dowiemy się przeglądając bogaty zbiór. Jest też niespodzianka dla fanów muzyki. W zbiorze znalazły się również niepublikowane nigdy wcześniej, a teraz zdigitalizowane i dostępne dla wszystkich, najstarsze nagrania utworów wirtuoza. Niektóre z nich pochodzą nawet z 1905 roku. Jest też wgląd w rękopisy kompozytora. 

Kolaż BARRAKUZ

Autorką graficznego motywu przewodniego tego projektu jest Beata Śliwińska BARRAKUZ. - : Wyobraziłam sobie, że pokażę postać Chopina i jego życie na pięciolinii - nie dosłownej, narysowanej na pracach, ale takiej, która została zbudowana z nakładających się na siebie warstw, płynących przez większość grafik - opowiada autorka o swojej dynamicznej kreacji. Przypominamy, że BARRAKUZ jest również współautorką wizerunku kompozytora na muralu na warszawskim Śródmieściu.