Ciasna, niewygodna, mała kuchnia? Zagracona niepotrzebnym sprzętem? Mająca ciemne ściany? Aranżacja niewielkich wnętrz wymaga kreatywności, inwencji i poświęcenia. Stworzenie funkcjonalnej, komfortowej przestrzeni jest wyzwaniem, które warto podjąć. Jak urządzić małą kuchnię? Jakich zasad warto przestrzegać? Na te pytania odpowiadamy w naszym nowym artykule.

1. Aranżacja niewielkiej kuchni - mniej znaczy więcej

Małe wnętrza są pełne uroku, ale źle urządzone utrudniają codzienne życie. Dotyczy to zwłaszcza przestrzeni, w których spędzamy dużo czasu. Jedną z nich jest kuchnia. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie urokliwego pokoju. Zanim zaczniesz umieszczać w kuchni ulubione sprzęty zastanów się, czy wszystkie są niezbędne. Na małej powierzchni łatwiej o bałagan. Aby go uniknąć wystarczy, że stworzysz meble na wymiar lub aneks z zabudową. Wykorzystuj każdą wolną przestrzeń, nie rezygnuj z górnych szafek, w których można ustawić pozostałe urządzenia. Stworzenie niewielkiego, odrębnego wnętrza jest niełatwym zadaniem. Warto zadbać, by w kuchni znalazły się wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy. Zasada less is more w takim pomieszczeniu sprawdzi się doskonale. Warto przywiązywać wagę nie tylko do dodatków, ale i kolorów. W niedużej kuchni świetnie sprawdzają się delikatne barwy. Jeśli dysponujesz takim wnętrzem wyeliminuj część ścian działowych lub połącz kuchnię z salonem.

 2. Urządzanie małej kuchni - kolor ma moc

W niedużych pomieszczeniach niebanalną rolę odrywają odpowiednie barwy. Głębokie granaty, bordo czy butelkowa zieleń świetnie wyglądają w salonie, sypialni lub pokoju gościnnym, jednak raczej nie sprawdzą się w niewielkiej kuchni. Dobrą opcją jest użycie delikatnych odcieni. Na ścianach fantastycznie prezentują się klasyczne biele, beże, szarości i pastelowe kolory. Subtelne barwy są lepsze od przytłaczających, rzucających się w oczy kolorów. Jeśli masz małą kuchnię - postaw na te właśnie barwy.

3. Urządzanie miniaturowej kuchni

Likwidacja niektórych ścian działowych to świetna opcja pozwalająca stworzyć większe wizualnie wnętrze. Otwarte przestrzenie kojarzone m.in. ze stylami mid - centuary modern, klasycznym i  skandynawskim są rozwiązaniem nie wychodzącym z mody. Dzięki nim można zmienić układ mebli. Częściowo wyburzone ściany zatrzymają niepotrzebne hałasy i wchłaniają nieprzyjemne zapachy powstające w trakcie przygotowywania posiłków.

4. Kuchnia i salon dwa w jednym

Jeśli nie zamierzasz usuwać ścian możesz zastanowić się nad połączeniem kuchni z salonem. Ta opcja sprawdzi się w niewielkim domu. Urządzenie kuchni w przestronniejszym wnętrzu nie nastręcza kłopotów, zwłaszcza jeśli umieścisz w nim zabudowany aneks w formie litery U lub L. Inną ciekawą opcją jest umieszczenie wyspy kuchennej, która doda pokojowi klasy i unikatowego charakteru. Mebel wyznacza ramy innym przestrzeniom mieszkania, może zostać wykorzystany jako stół.