Kuchnia w stylu angielskim jest przyjazna i przytulna. Nie brak jej też elegancji w starym stylu. Jak ją urządzić? Podpowiadamy.

Kuchnia w stylu angielskim – klasycznym

Jak urządzić kuchnię w klasycznym stylu angielskim? Przede wszystkim, w takiej kuchni powinny znaleźć się meble z litego drewna – im bardziej zdobione, tym lepiej. Kuchnia w stylu wiktoriańskim, wyróżnia się także zasłonami i firankami z koronką, które nadają jej wrażenia przytulnego wnętrza.

Jeśli masz dużą kuchnię, doskonałym pomieszczeniem jest wydzielenie w niej przestrzeni na niewielką jadalnię: duży, drewniany stół to typowo wiktoriański element, wprowadzający do pomieszczenia wiele elegancji. Warto dostawić do niego krzesła z ozdobnymi, miękkimi siedziskami w kwiatowe wzory.

Kolejnym elementem, który wpisuje się w klasyczną stylistykę, jest dobre oświetlenie. W kuchni, która urządzona jest na modłę tych wiktoriańskich, powinien znajdować się duży żyrandol. Powinien zawisnąć w centralnym punkcie – tak, aby dobrze oświetlał każdy zakamarek kuchni. Żyrandol do kuchni w stylu angielskim nie musi być duży ani bogato zdobiony – najważniejsze, aby był dobrze dopasowany do przyjętej przez nas kolorystyki. Na ścianach, warto powiesić też niewielkie kinkiety z delikatnym, jasnym kloszem. W takich kuchniach sprawdzi się AGD w stylu retro (okap, gazowa kuchenka, stylizowany piekarnik). 

Na ścianach w kuchni urządzonej w stylu angielskim, powinny znaleźć się płytki – podobnie zresztą, jak i na podłodze. Najlepiej wybrać takie całkowicie matowe. Jeśli chodzi o ich kolorystykę, powinna ona oscylować w palecie naturalnych kolorów, takich jak  brązy, biele czy żółcienie. Zdecydowanie unikajmy koloru czarnego – szczególnie w małych kuchniach. 

Oczywiście jak w każdej kuchni, i w tej urządzonej w klimacie klasycznym nie może zabraknąć odpowiednich dodatków. Najlepiej postawić na ozdobne naczynia – gustowną zastawę stołową i dekoracyjne pojemniczki do przechowywania przypraw czy produktów sypkich. Najładniejszą porcelanę, polecamy wyeksponować w przeszklonych szafkach lub na półkach. Warto postawić też na akcesoria kuchenne stylizowane na te stare – np. mosiężny czajnik czy gliniany garnek, miedziane rondle. Co z oprawą okien? Zasłony do kuchni w stylu angielskim mają stonowany, biały lub beżowy kolor, ale wyróżniają się bogatymi, koronkowymi zdobieniami.

Kuchnia w stylu angielskim – nowoczesnym

Choć klasyczny styl wiktoriański we wnętrzach cieszy się cały czas rosnącą popularnością, największe rekordy bije styl angielski – nowoczesny. Stanowi on połączenie klasycznych rozwiązań z tymi współczesnymi – dzięki czemu sprawdza się w domach osób, które nie chcą rezygnować z nowoczesnego designu.

Czym wyróżnia się taki styl? „Przede wszystkim meble do kuchni w stylu angielskim - nowoczesnym, choć nie są wykonane z litego drewna – nawiązują swoim designem do takowych. Wykonane są one najczęściej z wysokiej jakości płyt MDF. Elementem, który bezpośrednio wskazuje na połączenie takich mebli z tymi znanymi z klasycznego stylu angielskiego, są także uchwyty do kuchni – misternie zdobione i wykonane z takich tworzyw jak jak np. miedź. Tego typu meble można jednak łączyć z bardziej nowoczesnymi: szklanymi czy metalowymi, o ile wybierzemy takie o bardzo wysokiej jakości, wykończone ażurowymi zdobieniami.

Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim - nowoczesnym, jeśli chodzi o wykończenie ścian czy podłóg? Warto postawić na matowe, jasne płytki w stylu angielskim lub parkiet z bielonego drewna: im jaśniejsze, tym lepiej. Część ścian, może pokryć z kolei delikatna tapeta w staromodne, kwiatowe wzory, kontrastująca lekko z nowoczesnym wyposażeniem. Najlepiej wybrać taką, która wygląda na wyblakłą za sprawą upływu czasu.

Na jakie dodatki do kuchni angielskiej się zdecydować, jeśli chcemy połączyć stylistykę klasyczną i nowoczesną? Jeśli chodzi o dekoracje typowo wiktoriańskie: warto wybrać angielską porcelanę w kwiatowe wzory i miękkie, jasne firany. Z bardziej nowoczesnych rozwiązań, polecamy stalowe, nisko podwieszane lampy kuchenne, zastępujące klasyczny żyrandol. Warto postawić też na dodatek modnych pastelowych barw – np. na kloszach kinkietów czy blatach.

Kuchnia w stylu angielskim – glamour

Kolejną odsłoną stylu angielskiego w kuchni, jest odmiana glamour, wzbogacona o obecność błysku, luksusu i rombów. To połączenie bardzo stylowe, ale najtrudniejsze w aranżacji: jeśli przesadzimy z motywami charakterystycznymi dla stylistyki glamour, możemy uczynić kuchnię mało elegancką. Jakie aranżacje zapewnią równowagę obydwu stylistyk? Postaw na połączenie drewnianych mebli i klasycznych dekoracji, z odrobiną romboidalnych wzorów: romby mogą stanowić główny wzór mozaiki z płytek; warto kupić także pikowane stołeczki kuchenne.

Podłogi i ściany, najlepiej pokryć jasnymi płytkami: można postawić zarówno na te duże, jak i niewielkie, ułożone w geometryczny wzór. Nie można zapomnieć przy tym o odpowiedniej równowadze wykończeń. Klasyczny styl angielski opiera się przede wszystkim na macie – przy czym glamour charakteryzuje błysk. Jeśli chcesz wprowadzić do kuchni odrobinę blasku, postaw na błyszczące podłogi lub blaty – powierzchnie poziome, pozostaw natomiast w macie. Dzięki temu, unikniesz przesady i utrzymasz kuchnię w bardzo eleganckiej, ale i nowoczesnej stylistyce.

Jeśli chodzi o odcienie dominujące w pomieszczeniu: najlepiej sprawdzi się szara lub biała kuchnia w stylu angielskim. Można postawić także na gustowne beże lub na paletę kolorów mauve.

Aranżując kuchnię, nie można zapomnieć o oświetleniu. Lampa do kuchni w stylu angielskim - glamour, może być nowoczesnym, bogato zdobionym żyrandolem, lub stalową lampą. Należy umieścić ją w centralnym punkcie pomieszczenia. Co z dekoracjami? Możesz zastąpić delikatne firanki szarymi zasłonami, odsłaniającymi co najmniej połowę okiennic, a zamiast pokrytej kwiatowymi wzorami porcelany, wyeksponować tą jednolitą: białą, szarą lub czarną. Krany i uchwyty odmaluj na miedź, aby utrzymać przy tym w kuchni klasyczny klimat. Możesz zdecydować się też na delikatne, ażurowe dekoracje, nawiązujące wzorem do zdobień występujących na angielskich firankach czy obrusach.