Kuchnia to pomieszczenie, z którego korzystasz bardzo często. Warto zadbać, by była ona ergonomicznym, sprzyjającym potrzebom pomieszczeniem. Stworzenie wygodnego, uporządkowanego wnętrza ułatwia codzienne funkcjonowanie. Oto kilka porad, dzięki którym z łatwością urządzisz funkcjonalną kuchnię.

Trójkąt roboczy w funkcjonalnej kuchni

Lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Trzy najważniejsze, znajdujące się w każdej kuchni sprzęty umieść w wierzchołkach trójkąta roboczego.  Łączna długość jego ramion nie powinna przekraczać 7 metrów długości. To rozwiązanie sprawdzi się u zabieganych, mających wiele zajęć osób, które nie lubią marnować czasu. W zależności od wielkości, wyglądu i charakteru pomieszczenia układ mebli będzie się różny.

Jak stworzyć funkcjonalną kuchnię?

Jedną z najważniejszych zasad przy projektowaniu każdego pokoju jest jego funkcjonalność. W celu stworzenia praktycznej i komfortowej kuchni podziel ją na pięć stref. Mogą się one znajdować obok siebie, aby umożliwić sięganie po świeże produkty. Możliwości zależą nie tylko od upodobań, ale i wielkości wnętrza.

Funkcjonalna kuchnia - podział na 5 stref

Najbliżej wejścia umieść lodówkę, zamrażarkę i szafki, w których znajduje się żywność nie wymagająca chłodzenia. W strefie zapasów, czyli miejscu przechowywania patelni, garnków i innych tego typu sprzętów powinny znaleźć się górne szafki. Warto zaopatrzyć strefę zmywania w ergonomiczną zmywarkę i kosze na śmieci. Strefa do przygotowywania dań to kolejne niezbędne miejsce w kuchni. Umieść blat kuchennej wyspy w taki sposób, by nie zakłócał korzystania z reszty pomieszczenia. Kuchenka indukcyjna, piekarnik i mikrofalówka to najpotrzebniejszy sprzęt do gotowania. Nad kuchenką umieść okap, który w trakcie gotowania wchłonie nieprzyjemne zapachy.

Funkcjonalna kuchnia - wysokość blatów i mebli

Aby kuchnia była jeszcze bardziej ergonomiczna, dostosowana do Twoich potrzeb, warto pomyśleć o prawidłowej wysokości blatów i mebli kuchennych. Zadbaj by wysokość blatów wynosiła do 85 cm. Ta opcja sprawdza się u większości osób. Wiszące szafki kuchenne dostosuj do swojego wzrostu. Najlepiej sprawdzają się meble znajdujące się w odległości 55 do 60 cm. Dzięki temu nie będziesz musiał się schylać.

Oświetlenie w funkcjonalnej kuchni

Aby przygotowywanie posiłków było praktyczniejsze i bardziej komfortowe zainteresuj się funkcjonalnym oświetleniem. Dobrym pomysłem jest wybór kilku źródeł światła i pasujące do niego miejscowe oświetlenie. Rozmieść je w przestrzeniach, w których najczęściej przebywasz. Pamiętaj, że nie każdy pokój wymaga takiego samego źródła światła. Blaty kuchenne, kuchenka i zlewozmywak to miejsca, którymi warto się zainteresować i dodatkowo doświetlić. Wiszące lampy LED sprawdzą się nad blatem, dekoracyjne lampki halogenowe idealnie współgrają z górnymi szafkami.