Kuchnia to miejsce w domu, z którego korzysta się prawie najczęściej. Przygotowujemy w niej wszelkiego rodzaju posiłki każdego dnia. Aby korzystanie z kuchni było jak najbardziej przyjemne i komfortowe, powinna być ona przede wszystkim funkcjonalna. Osiągnięcie zamierzonego jest możliwe, dzięki zastosowaniu się do kilku istotnych zasad. Podrzucamy zatem garść sprawdzonych rozwiązań i pomysłów, które sprawdzą się przy projektowaniu funkcjonalnej kuchni. 

Zobacz także: Modna kuchnia w 2022 roku. Najnowsze kuchenne trendy

Funkcjonalna kuchnia - trójkąt roboczy

Podstawą w urządzaniu funkcjonalnej kuchni jest zastosowanie się do zasady tzw. trójkąta roboczego. Jest to niezwykle istotne, aby późniejsze funkcjonowanie w pomieszczeniu mogło być jak najbardziej praktyczne. Co to tak właściwie oznacza? Zgodnie z zasadą trójkąta roboczego, wszystkie najważniejsze urządzenia kuchenne (tj. zlew, lodówka oraz kuchenka) powinny być rozmieszczone w wierzchołkach trójkąta, który jest narysowany w odniesieniu do rzutu całego pomieszczenia. Ważną kwestią jest to, aby łączna długość ramion trójkąta nie przekraczała szerokości większej niż 7 metrów. Jakie korzyści daje nam taki układ? Dzięki niemu nie musimy przemierzać dużych odległości między najważniejszymi urządzeniami w kuchni, a co za tym idzie, korzystanie z niej jest o wiele bardziej praktyczne i komfortowe. Podczas wykonywania kilku czynności naraz, zachowujemy ciągłość pracy, co pozwala nam na zaoszczędzenie cennego czasu. Układ mebli będzie nieco inny, w zależności od kształtu danej kuchni. Najlepiej skonsultować to podczas spotkania z projektantem, aby znaleźć dla siebie jak najbardziej korzystne rozwiązanie.

Projekt funkcjonalnej kuchni - podział na strefy

Jednym z najważniejszych kroków przy projektowaniu ergonomicznej kuchni, jest podział wnętrza na odpowiednie strefy. Powinny one znajdować się kolejno obok siebie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara (w przypadku osób praworęcznych). Pozwoli to na zmniejszenie zbędnego chodzenia, schylania czy też wyciągania rąk do minimum. W projekcie kuchni powinno wyróżnić się 5 stref:

  • strefa zapasów - czyli lodówka, zamrażarka i szafka do przechowywania produktów, które nie wymagają niższej temperatury. Najlepiej, aby strefa ta znajdowała się możliwie najbliżej wejścia.
  • strefa przechowywania - szafki na wszelkiego rodzaju garnki, naczynia itd. W tym przypadku dobrze sprawdzą się szczególnie szafki wiszące. W szczęście dolnej warto natomiast zamontować wysuwane szuflady.
  • strefa zmywania - czyli zlew, zmywarka, kosz na śmieci. Zmywarka to niezbędny element w kuchni, jeśli zależy nam na oszczędności wody i czasu. Najlepiej, by kosze na śmieci znalazły się w szafce z głęboką, wysuwaną szufladą
  • strefa do przygotowywania posiłków - czyli blat lub kuchenna wyspa. Powinno się zadbać o odpowiednią wysokość wyspy bądź blatu, aby korzystanie z nich było jak najbardziej komfortowe. W strefie tej nie powinno zabraknąć stojaka z nożami, deski do krojenia, a także niezbędnych przypraw.
  • strefa gotowania - powinna składać się ona z kuchenki, piekarnika i ewentualnie mikrofalówki. Kolejnym patentem na zaoszczędzenie czasu jest zastosowanie w kuchni kuchenki indukcyjnej. Pozwala ona na szybsze przygotowywanie posiłków. Nad kuchenką koniecznie powinien znaleźć się także okap, dzięki któremu zapobiegniemy wszelkim nieprzyjemnym zapachom.

Wysokość blatów oraz mebli kuchennych w funkcjonalnej kuchni

Funkcjonalna kuchnia to także dbałość o odpowiednią wysokość szafek i blatów. Przyjmuje się, że wysokość blatu kuchennego powinna wynosić około 85 cm. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się u większości osób, przy uwzględnieniu przeciętnego wzrostu. Jeśli jednak wszyscy domownicy są nieco wyżsi, warto umieścić blaty na wysokości ok. 90 cm, aby nie było konieczności nadmiernego schylania się. Jeżeli chodzi o wiszące szafki kuchenne, u niskich osób wystarczy je zamieścić w odległości około 55 cm nad blatem. Natomiast wyższe osoby lepiej będą się czuły w kuchni, gdzie szafki są zawieszone na wysokości 60 cm nad blatem lub nawet wyżej.

Oświetlenie w kuchni

Aby korzystanie z kuchni było jak najbardziej praktyczne i komfortowe, powinniśmy zadbać również o jej odpowiednie oświetlenie. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie kilku źródeł światła, jedna lampa na środku niestety nam nie wystarczy. Warto uzupełnić główne źródło światła o tzw. oświetlenie miejscowe. Dobrze jest zastosować je w miejscach, z których najczęściej korzystamy. Powinny znaleźć się zatem nad blatami roboczymi, kuchenkami, nad zlewem, a także nad wyspą kuchenną. Do oświetlenia wyspy kuchennej często wykorzystuje się wiszące lampy, które umieszcza się bezpośrednio nad blatem. Nie zapominajmy też o oświetleniu dekoracyjnym. W tym przypadku świetnie sprawdzą się lampki halogenowe w niektórych miejscach albo pasek LED zamieszczony pod górną linią szafek.