Styl rustykalny to jeden z popularniejszych pomysłów na wnętrze. Jego charakter przywodzi na myśl domek na wsi, z dala od miejskiego zgiełku, za to blisko natury. Nie ma zasady, która mówiłaby o tym, gdzie można go stosować – styl wiejski sprawdzi się zarówno w domach jednorodzinnych i mieszkaniach w bloku. Najbardziej autentycznie wypada na wsi i starych domach. Jednym z pomieszczeń najczęściej wykorzystujących tego rodzaju aranżacje jest kuchnia. 

Styl rustykalny: charakterystyczne elementy

Są pewne elementy, które z miejsca określają styl rustykalny. Kuchnia urządzona zgodnie z jego założeniami, będzie więc pełna drewna. Z metalu mogą być też wykonane najróżniejsze uchwyty meblowe i części wyposażenia kuchennego. W stylu wiejskim chodzi też o to, by wszystko wyglądało na starsze niż w rzeczywistości, ponieważ to nadaje danemu wnętrzu odpowiedni klimat, który sprawia, że aranżacja staje się bardzo swojska.

Kuchnia w stylu rustykalnym wykorzystuje w dużej mierze to, co dała nam natura. Wnętrze może się więc okazać dosyć surowe, choć takie elementy, jak bukiety suszonych kwiatów czy wiklinowe kosze, wprowadzają do niego odrobinę ciepła.  Ważne jest zachowanie prostoty. Nie trzeba też unikać niedoskonałości – deski wykorzystywane do tworzenia mebli czy wykładania ścian i podłóg mogą mieć nierówności, sęki i pęknięcia.

Kuchnia w stylu rustykalnym: meble

Kuchnia rustykalna musi mieć na wyposażeniu odpowiednie meble. Zwykle są one wykonywane z surowego drewna. Kuchnia w wiejskim stylu może być urządzona przy wykorzystaniu gotowych mebli rustykalnych, które są dostępne w wielu różnych sklepach. Warto jednak także pomyśleć nad postarzeniem mebli. Można na przykład rozejrzeć się za starymi meblami, które ktoś chce oddać i dać im drugie życie. Meble kuchenne w stylu wiejskim mogą być więc malowane od nowa lub pomalowane i przecierane, by w ten sposób powstał ciekawy efekt.

W zależności od tego, co kto lubi, można zdecydować się na meble bielone, wykorzystujące jasne kolory, takie jak miętowy czy kremowy lub pomyśleć o surowych deskach w naturalnym kolorze. Meble rustykalne do kuchni to między innymi kredens, który może zostać pomalowany na biało, bądź też na szaro i mocno przetarty przy pomocy papieru ściernego. Do kuchni można także wybrać ciężką szafę oraz stół z surowego drewna.

Kuchnia w stylu rustykalnym: kolory

Rustykalna kuchnia to charakterystyczna tonacja barwna. Kolory są tu zapożyczone bezpośrednio z natury. I tak często mamy tu śnieżną biel, kolor drewna, rozbieloną lawendę, beż, szałwię i błękity. Oczywiście zdarzają się także ciemne kuchnie rustykalne. Aranżacje tego rodzaju nadrabiają w takim wypadku wewnętrznym ciepłem i przytulnością. Wówczas przeważa w nim kolor drewna, a także różne odcienie zieleni. Można także z powodzeniem połączyć stare drewno z delikatną, jasną barwą murów czy ścian (w wielu przypadkach ściany zostają wyłożone drobnymi cegiełkami w białym czy piaskowym kolorze). 

Kuchnia w stylu rustykalnym: materiały

Przede wszystkim, w tego typu wnętrzach króluje drewno. Trudno byłoby sobie wyobrazić jego brak w takim pomieszczeniu, jak kuchnia wiejska. Aranżacje zakładają wiele elementów wykonanych z surowego drewna. Mogą to być więc stoliki z blatem z nieobrobionego płata drewna (wtedy mogą być połączone z prostymi, metalowymi elementami, które będą z nimi świetnie współgrać) czy wszelkiego rodzaju tace.

Tworząc kuchnię w stylu wiejskim, należałoby unikać wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych. To zdecydowanie nie miejsce na plastik. Meble kuchenne w stylu rustykalnym muszą wyglądać na starsze niż w rzeczywistości. Z tego powodu dobrze będzie, jeśli drewno nie będzie idealne, a „uatrakcyjnione” poprzez rysy, pęknięcia, widoczny rysunek słojów. Ściany z kolei wcale nie muszą być gładkie. Preferowane są nawet otarcia i nierówności, nadające wnętrzu surowy charakter.

W rustykalnej kuchni można też wykorzystać wszelkiego rodzaju tkaniny w kratę bądź te ręcznie wykonane na przykład koronki. Dobrze sprawdzi się także len, odpowiednio korespondując z innymi naturalnymi materiałami. Oprócz drewna, może też pojawić się kamień – biały lub szary, by wyglądać jak najbardziej naturalnie. Warto pomyśleć także o elementach z wikliny. Może uda się z niej wykonać efektowne siedziska lub znaleźć kosze na owoce wykorzystujące ten materiał? 

Kuchnia w stylu rustykalnym: dodatki

Trudno o większe pole do popisu niż to, które daje kuchnia rustykalna. Aranżacje tego miejsca mogą być bardzo różnorodne, a wszystko zależy tak naprawdę od tego, jakie konkretnie dodatki się wybierze. Wbrew pozorom, bardzo wiele z nich świetnie nadaje się do wnętrz o typowo naturalnym, wiejskim charakterze. W oknach można zawiesić firanki z koronki, na stole postawić wiklinową misę na owoce, do wazonu włożyć zasuszone zioła czy kwiaty. Ciekawym pomysłem okażą się też haftowane obrusy i serwetki. Nie chodzi tutaj o skomplikowane, bogate zdobnictwo, w myśl zasady, że wszystko ma być proste i surowe.

Oczywiście, do kuchennej przestrzeni można też wprowadzić drobiazgi, które idealnie wpiszą się w wiejski klimat. Można zawiesić gdzieś lub postawić, jeśli znajdzie się akurat stojący egzemplarz, stary zegar. Nie zaszkodzi też zawieszenie pojedynczego obrazu nawiązującego swoją treścią do jedzenia i natury. Miłośnicy roślin mogą też zająć parapet kwiatami w ceramicznych lub drewnianych doniczkach.

Bardzo ważne jest wyposażenie kuchni w odpowiedni sprzęt AGD. Na rynku mamy mnóstwo stylizowanych piekarników i kuchenek. Są też odpowiednie okapy i czajniki. Największą ozdobą kuchni w stylu wiejskiej jest stary piec kaflowy.