The Picasso 1973-2023 Celebration

W przyszłym roku w kwietniu przypada 50. rocznica śmierci Pabla Picassa. Sztuka urodzonego w Maladze wybitnego artysty budzi ogromne emocje i inspiruje kolejne pokolenia twórców. Już teraz wiadomo, że Hiszpania i Francja wspólnie upamiętnią wielkiego malarza. Oba kraje przygotowują razem serię wystaw na temat artysty, które w przyszłym roku odbędą się w Europie i Ameryce Północnej. Zaplanowano aż 40 wydarzeń w cyklu “The Picasso 1973-2023 Celebration”. W prace zaangażowani są między innymi Cécile Debray, prezes Musée Picasso Paris, Bernard Ruiz-Picasso - wnuk artysty i jego żona Almine Rech Ruiz-Picasso - założycielka Picasso Muzeum w Maladze. Francuskie ministerstwo kultury w swoim komunikacie podkreśla, że Picasso i jego sztuka ucieleśniają wartości ważne dla Europy: poszanowanie zasad demokracji oraz praw człowieka, swobodę ekspresji. W swoim oświadczeniu przypominają też poruszające dzieło "Guernica" odnosząc się do sytuacji w Ukrainie. 

Picasso w Warszawie

Wszystkim miłośnikom twórczości Pabla Picassa przypominamy, że kilka prac tego artysty (grafiki i ceramikę) znajdziemy także w Muzeum Narodowym w Warszawie. Część z nich można było oglądać na specjalnej ekspozycji w 2019 roku. Sam Mistrz był w Warszawie w 1948 roku. Wtedy właśnie przekazał swoje talerze do MNW, a na ścianie mieszkania na jednym z budowanych wtedy osiedli węglem spontanicznie narysował słynną Syrenkę.   

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.