Tym razem obieramy kierunek Łódź. Zaglądamy dziś do mieszkania zlokalizowanego niedaleko od Dworca Łódź Kaliska. Za projekt wnętrza odpowiadają tu 3XEL Architekci - Justyna Ławrynowicz i Patryk Ławrynowicz. 

Gra świateł

Zachodnia ekspozycja sprawia, że do środka, szczególnie po południu, dociera sporo światła. Gra cieni, łagodne refleksy - lubimy takie klimaty. Dzięki układowi funkcjonalnemu przestrzeni oraz wyburzeniu fragmentu narożnika na rzecz przeziernej przegrody, architekci wpuścili słońce aż do samych drzwi wejściowych. W ciepłych promieniach szczególnie uwidaczniają się słoje w drewnie bielonego dębu, z którego powstała część mebli, faktura ceramicznej posadzki. Światło przechodzi też przez wypełniony ryflowanym szkłem narożnik w konstrukcji drewnianej (naprzeciw głównego wejścia). - To rozwiązanie na kształt prawdziwego japońskiego ekranu Shōi – mobilnej ścianki działowej wypełnionej półprzezroczystym papierem, za którą możemy dojrzeć niewyraźne sylwetki i cienie - tłumaczy Justyna Ławrynowicz.

Strefa dzienna

Salon płynnie łączy się tu z aneksem kuchennym. Całość spina szczególna wyspa pełniąca zarazem rolę stołu. Nad wyspą zawisła długa lampa Thin Tube. Wokół stołu ustawiono bukowe, malowane na gołębią szarość krzesła Pala (proj. MUKA Design Lab dla Fameg). Dalej mamy już wysokie szafki beżowej zabudowy. W części wypoczynkowej znajdziemy za to kanapę, niski stolik kawowy projektu polskiej marki Lawa i ciekawą, bo nieco industrialną, stalową półkę pod telewizorem. Ciekawostka. Specjalnie dla tego wnętrza powstały obrazy Emilii Ławrynowicz.

Strefa prywatna

Przez szklane drzwi wchodzimy do sypialni. Tu pierwsze skrzypce gra duże łóżko, któremu po bokach towarzyszą półeczki ze stali. Znalazło się też miejsce na sporą szafę i kącik do pracy z blatem i szarym krzesłem. Wszystko w spokojnej kolorystyce: beże, kremy, szarości, piasek, ecru. Podobne barwy znajdziemy także w łazience. Dużym piaskowym kaflom towarzyszą tu podłużne lustro i białe dodatki. Pralkę, suszarkę i domową chemię architekci schowali w zabudowie znajdującej się w holu.