5 najciekawszych jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce

Grudzień zazwyczaj nie zachęca nas do spędzania czasu na zewnątrz. Wyjątek robimy zawsze dla jarmarków bożonarodzeniowych. Te z najstarszymi tradycjami, pełne wyjątkowych, lokalnych przysmaków (sięgającymi nawet XVI wieku) znajdziemy za naszą zachodnią granicą, między innymi w Norymberdze, Lubece, Kolonii, Strasburgu i w Wiedniu. Jednak i w Polsce mamy świąteczne imprezy, którymi możemy się pochwalić. Które należą do absolutnie najlepszych? Przygotowaliśmy dla Was listę 5 najciekawszych jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce, które zdecydowanie warto odwiedzić.

5 pięknych europejskich jarmarków świątecznych, które warto odwiedzić

1. Jarmark bożonarodzeniowy w Warszawie

Warszawa zaprasza gości spragnionych świątecznych atrakcji do swojego serca - w okolice Starówki. Przy Syrence znajdziecie lodowisko (kochamy ślizgawki w świątecznej scenerii) i kramy ze smakołykami. Plac Zamkowy zachwyci ogromną choinką i barwnymi iluminacjami na zamku. Więcej stoisk ze świąteczną ofertą prezentów i przekąsek (rękodzieło, bombki, wełniane rękawice, lizaki i pierniki, biżuteria, grillowane oscypki z żurawiną i zimowa herbata) znajdziecie na stoiskach wzdłuż Barbakanu.

2. Jarmark we Wrocławiu

Z końcem listopada na wrocławskim rynku staje małe, bożonarodzeniowe miasteczko. W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu obejmuje swoim zasięgiem Rynek i Plac Solny. W menu knajpek smakołyki z Dolnego Śląska ze słynnym wrocławskim grzańcem z czarnym pieprzem i wanilią na czele. Jest też  tradycyjny bigos, kwaśnica, a do tego cała masa czekolady. Wiele atrakcji także dla najmłodszych, w tym karuzele i przedstawienia  „Czerwony Kapturek” i „Królewna Śnieżka”, do tego specjalna skrzynka na listy do Świętego Mikołaja. Dla miłośników sztuki specjalny jarmark w Zbrojowni.

Jak zrobić domek z piernika? Prosty przepis w kilku krokach

3. Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie

Karków zaprasza na jarmark bożonarodzeniowy tradycyjnie na krakowski rynek. Na pięknie oświetlone stoiska spogląda z pomnika Adam Mickiewicz. Kupcy zaś oferują ręcznie formowaną ceramikę, dużo wyrobów z polskiej wełny, szkło artystyczne (kochamy Krakowski Instytut Szkła!), drobne pamiątki i kalendarze na nowy rok. Do tego na turystów czekają stoiska z przekąskami i deserami (jest dużo czekolady i marcepanu, są orzechy w karmelu no i tradycyjne pierniczki). Przewidziano też sporo występów (między innymi imprezę uświetnią występy zespołów folklorystycznych, gruy kolędniczej "Pleśnioki", chóru "Jaszczury", koncert pastorałek „Pokój nieśmy ludziom wszem” – Jacek Wójcicki, Anna Sokołowska, Lidia Jazgar, Łukasz Lech).

4. Jarmark świąteczny w Gdańsku

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy został kolejny raz nominowany w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market”, organizowanym przez European Best Destination. Impreza odbywa się na terenie Targu Węglowego, Wielkiej Zbrojowni, na ulicy Tkackiej, Bogusławskiego oraz Dziedzińca Forum Gdańsk (do 23 grudnia). Wśród atrakcji między innymi zagajnik z kapliczką, brama adwentowa, anielski młyn i zaczarowana fontanna. Jest też zakątek Świętego Mikołaja. Na jarmarku na gości czeka 155 stoisk oferujących niepowtarzalne upominki, dekoracje i smakołyki. Można tu znaleźć unikatowe pomysły na prezent. Miłośnicy ludowego rękodzieła znajdą drewniane dziadki do orzechów, wyroby z lnu i wełny, ręcznie dmuchane bombki, lampki, malowane anioły, biżuteria, świece naturalne i drewniane zabawki. Nie zabraknie też dekoracji z suszonych owoców, stroików, świątecznych ozdób i ceramiki artystycznej.  

5. Jarmark świąteczny w Katowicach

Bożonarodzeniowy jarmark na gości czeka także w Katowicach. Na Rynku stanęły kramy i świąteczne dekoracje. Dla najmłodszych są bajkowe domki z animatronicznymi figurkami, baśniowy pociąg i plenerowe kino. Jest też piękna szopka. Wśród atrakcji dodatkowo lodowisko i diabelski młyn. Zjeść można pyszne pierniczki, oscypki, pieczone kasztany, polskie wędliny, a popić herbatą lub grzańcem galicyjskim. Do kupienia sporo rękodzieła, bombki i inne ozdoby choinkowe, drobiazgi z drewna i wikliny, ceramiczne figurki aniołów. W kalendarzu wydarzeń ponadto liczne koncerty i występy (teatr ognia, Zespół Pieśni i Tańca Mały Śląsk).

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie