Jarmarki świąteczne to bez wątpienia jedna z piękniejszych tradycji bożonarodzeniowych. Od lat odbywają się u nszych zachodnich sąsiadów, ale i w Polsce cieszą się coraz to większą popularnością. Rozstawiane pod gołym niebem przemieniają rynki w świąteczne wioski, przyciągając swą magią i choinkowymi ozdobami, lodowiskami oraz zapachem pierników, grzanego wina i lokalnych specjałów. Dokąd wybrać się na grudniowy city break z przedświątecznymi zakupami w tle? Razem z portalem eSky wybieramy najciekawsze destynacje.

Strassburg (25 listopada - 31 grudnia)
Jednym z najpiękniejszych i największych jarmarków świątecznych jest ten w Strassburgu. Jego tradycja sięga 1570 roku. Organizowany jest w najstarszej części miasta w formie ponad 300 drewnianych chatek, w których można kupić nie tylko bożonarodzeniowe dekoracje, ale także alzackie przysmaki, jak na przykład bretzle z grubą solą, lokalne kiełbasy, czy miody prosto z pasieki. W tym czasie pięknie udekorowane miasto pulsuje tysiącami światełek i girland, a na Placu Kleber pojawia się wielka choinka, która stanowi odwieczną tradycję Strassburga.

Berlin (23 listopada - 3 stycznia)
Berlin to europejska stolica adwentowych miasteczek. Uwierzycie, że co roku jest ich tam ponad pięćdziesiąt? Najpopularniejsze jarmarki odbywają się w centrum miasta - przy Alexanderplatz, Bahnhof Zoo oraz na Gandarmermarkt. Jeżeli więc chcemy zaplanować trasę po najpiękniejszych berlińskich jarmarkach, to nie może ich zabraknąć na naszej liście. Spotkamy tam nie tylko kupców oferujących dekoracje, ręcznie wyrabiane akcesoria, ale także najlepszych szefów kuchni, którzy w swych specjalnie ogrzewanych namiotach serwują wyjątkowe regionalne potrawy. Smakołyki, których trzeba spróbować? Pieczone kiełbaski, steki z karkówki podawane z przyrządzanymi na różne sposoby ziemniakami oraz marcepan w różnych formach!

Praga (28 listopada - 6 stycznia)
Praskie jarmarki świąteczne należą do najpiękniejszych na świecie, a dwa największe to te na Rynku Starego Miasta oraz na Placu Wacława. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się stoiska z przekąskami i napojami, gdzie serwowane są czeskie specjały: kurtoszkołacz, pitny miód oraz grog– słodki napój z rumem i cytryną. Podczas wizyty na praskich jarmarkach warto też zwrócić uwagę na oryginalne, ręcznie robione drewniane zabawki. Wyjątkowy świąteczny klimat dopełnia przepięknie podświetlona architektura Staromiejskiego Rynku i choinka, która po zmroku co godzinę rozbłyska świetlną animacją. Jeśli nie chcemy tego przegapić, na jarmark najlepiej wybrać się między godziną 16:00 a 22:00.

Wiedeń (13 listopada - 23 grudnia)
Wiedeń to zawsze dobry pomysł na weekend. Szczególnie na ten przedświąteczny, kiedy miasto zmienia się w magiczną krainę drewnianych domków i karuzeli jak z baśni Andersena. Najbardziej znane jarmarki wiedeńskie odbywają się na placu Rathausplatz, na placu Freyung, Karlsplatz, w ogrodzie pałacu Schloss Belvedere oraz na dziedzińcu pałacu Schloss Schönbrunn. Najpopularniejszy z nich to ten przed Ratuszem – to tam odbywa się świąteczny jarmark pod hasłem "Vienna Magic of Advent". Taka wyprawa to niekończąca się ilość upominków świątecznych, rozgrzewające trunki i pieczone kasztany, których nie możemy nie skosztować będąc w Wiedniu. Na najmłodszych również czekają atrakcje, a wśród nich liczne stanowiska do własnoręcznego wyrabiania świątecznych ozdób oraz kolorowa karuzela. A gdybyśmy zabawili w stolicy Austrii nieco dłużej, 31 grudnia koniecznie wybierzmy się na plac przed Pałacem Schönbrunn, gdzie odbywa się noworoczna zabawa!

Wrocław (17 listopada -22 grudnia)
Już od listopada na wrocławskim rynku powstają mini miasteczka ze swoimi drewnianymi, pięknie rozświetlonymi straganami. Można na nich kupić gwiazdkowe prezenty i rękodzielnicze upominki. W tym roku szczególnie wyjątkowo zapowiada się część jarmarku poświęcona świątecznym specjałom regionu Dolnego Śląska ze słynnym wrocławskim grzańcem z czarnym pieprzem i wanilią. Wrocław przygotował bardzo rozbudowany i atrakcyjny program również dla dzieci, które będą mogły tu spacerować i odkrywać liczne niespodzianki i bohaterów najpopularniejszych bajek. Atrakcją dla wszystkich będzie ogromna choinka, przy której pojawi się w tym roku nowość - bajeczna karuzela "Rudolf i przyjaciele".

Zurych (19 listopada - 24 grudnia)
Choć adwent nie trwa długo, w Zurychu kalendarz w tym okresie pęka w szwach! Wypełniają go liczne imprezy i wydarzenie, takie jak : „Lichterschwimmen", czyli pływające po rzece Limmat łodzie wypełnione lampionami, atrakcje oferowane przez lodowisko Live on Ice, spektakularne świąteczne iluminacje i oczywiście jarmarki świąteczne. Jeden z nich jest szczególnie interesujący, odbywa się bowiem na głównej stacji kolejowej w Zurychu. Możemy być pewni, że wchodząc na dworzec uderzy nas kuszący zapach grzanego wina i cynamonu, a Ci, którzy wysiadają z pociągu, prosto z wagonu trafiają między świąteczne stragany. Jest to jeden z największych w Europie wewnętrznych jarmarków świątecznych. Stoisk, przy których kupimy tradycyjne produkty, szwajcarskie sery czy świąteczne zabawki jest ponad 150. Drugim wartym odwiedzenia jarmarkiem w Zurychu jest ten przy placu Werdmühleplatz. Słynie on przede wszystkim z tradycji wspólnego kolędowania. Wokół choinki, która góruje nad domami gromadzą się chóry dzieci i dorosłych, by razem oddać się świątecznemu śpiewaniu.

Warszawa (24.11.2017 - 7.01.2018)
Warszawa równiez może pochwalić się pięknym jarmarkiem bożonarodzeniowym. Małe miasteczko wyrasta na Placu Zamkowym wzdłuż Barbakanu. Weekend otwarcia już za nami. Sanie Mikołaja ugościły niejedną rodzinę do pamiątkowego zdjęcia, a grzaniec sprawił, że nikomu nie było za zimno. Dużym zainteresowaniem cieszą się stoiska gastronomiczne. To dobry adres na odnalezienie klimatycznych prezentów świątecznych. Polecamy!

Hamburg (27.11.2017 - 23.12.2017)
Najpiękniejszy hamburski jarmark bożonarodzeniowy to ten, odbywający się od lat przed wspaniałym budynkiem ratusza. Sto stanowisk wypełnionych pysznym jedzeniem, grzańcem, norymberskimi pierniczkami, marcepanowymi smakołykami, zabawkami dla dzieci i świątecznymi ozdobami przyciąga codziennie setki mieszkańców i turystów. W adwentowy soboty odbywają się tu świąteczne parady. Jedną z atrakcji dla dzieci jest karuzela.